Zlato v trendu poklesu své ceny

Středa 14. září

1916

Cena zlata i nadále v dalším týdnu vykazuje pokles své ceny a to i přes současnou situaci stále vysoké míry inflace prakticky téměř po celém světě. Právě tento globální nárůst inflačního objemu je dle analytiků a finančních stratégů z velké části způsoben tak zvanou aktuální energetickou krizí, kdy zejména ceny elektřiny a plynu vyskočily na rekordní sumy. V počátku rychlému tempu růstu inflace napomohly prudce vzrůstající ceny ropy a následně pak pohonných hmot. Nicméně jedním z možných investičních nástrojů vedoucí k ochraně peněz před inflací je právě zlato, avšak momentálně neplní to, co od něho investoři očekávají.

Ceny zlata tak ve středu dne 14. září letošního roku 2022 opět  mírně klesly poté, co vyšší než očekávaná data o inflaci v USA podpořila americký dolar (USD) a očekávání, že centrální banka Spojených států Federální rezervní systém ( FED – Federal Reserve System) respektive klíčový výbor této banky Federální výbor pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee) bude pokračovat v agresivním zpřísňování monetární politiky. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech amerických v období měsíce srpna letošního roku 2022 nečekaně vzrostly a základní inflace zrychlila mimo jiné  pak kvůli rostoucím nákladům na bydlení, zejména nájmy a dále také díky rychle rostoucím cenám za zdravotní péči, což dává centrální bance FED tak zvaně další ostrou munici, aby již příští středu zvýšil úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů. Zasedání FOMC FED se uskuteční tradičně jako dvoudenní a to od úterý 20.září  do středy 21.září 2022, kdy po skončení tohoto jednání vystoupí na tiskové konferenci šéf FEDu pan Jerome Powell a sdělí rozhodnutí výboru.

Na základě těchto dosavadních skutečností, ale i různých predikcí finančních stratégů se pak utváří tak zvaný investorský sentiment, který pak plně ovlivňuje nabídku či poptávku po této komoditě investičního zlata. Aktuálně v průběhu středečního evropského začátku odpoledne dne 14.září letošního roku 2022, zhruba v čase 13:32 CET se zlato obchodovala na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.713,80 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,21 % své ceny. Této hodnoty na komoditním trhu zlato dosáhlo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru na mezinárodním devizovém trhu mírně klesla a hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v uváděném dni a čase dosáhla bodového stavu ve výši 109,54 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,25 % bodové hodnoty. V tomto ohledu pak analytici konstatují, že v současnosti tak zvané inverzní pravidlo, vypovídající o přímém vztahu zlata a USD momentálně nefunguje.

V posledních týdnech podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností je do značné míry finanční trh v ohledu na tak zvané inverzní pravidlo poškozen různými vnějšími vlivy ať už se jedná o lokální válečné konflikty jako zejména spor Ukrajiny a Ruska, ale i čerstvý válečný konflikt kdy Ázerbájdžán napadl sousední Arménii, dále pak samotná energetická krize, ale zejména změna ve vývoji směnného kurzu amerického dolaru (USD) vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Tento tak zvaný globální měnový pár EUR/USD v několika posledních týdnech dospěl k vzájemnému směnnému kurzu v paritní hodnotě obou měn s tím, že v posledních dnech se euro pohybovalo dokonce pod hranicí parity vůči USD. Aktuálně v uváděném dni a čase se tento měnový pár EUR/USD obchodoval na hodnotě kurzu ve výši 0,999 USD za EUR s dosavadním denním posílení EUR o + 0,21 % kurzu vůči USD. Nicméně zlato je vnímáno jako zajištění proti inflaci, avšak vyšší úrokové sazby zvyšují příležitostné náklady na držení drahých kovů a zároveň posilují americký dolar (USD), ve kterém je drahý kov oceněn.