Zlato zaznamenalo propad své ceny

Čtvrtek 18. února

Gold a FED FX24

Investoři obchodující se zlatem na komoditním trhu, kteří předpokládali pokračující trend růstu ceny investičního zlata nyní procházejí obdobím sčítání svých ztrát. Cena zlata aktuálně v průběhu 7.týdne letošního roku 2021 poklesla již i pod hodnotu cenové hranice 1.800 USD za trojskou unci a dle údajů technické analýzy tak hodnota investičního zlata ztratila – 6,53 % své ceny od začátku letošního roku 2021. Nicméně v ročním porovnání si cena investičního zlata udržela svoji kladnou bilanci a hodnota zlata vzrostla o + 9,06 % své ceny za posledních 52 týdnů.

Aktuálně v průběhu čtvrtka dne 18.února 2021 byl dosavadně obchodní trend investičního zlata na komoditním trhu ve znamení býčího směru a jeho hodnota a to zhruba v čase 7:14 CET vzrostla o + 0,47 % ceny a dosáhla tak na svoji hodnotu ve výši 1.781,10 USD za trojskou unci. Nyní je mezi analytiky makléřských společností a finančními stratégy investičních bank vedena rozsáhlá polemika o tom, zda cena 1.772,80 USD za trojskou unci jako dnešní spodní cenová úvrať je již oním pomyslným cenovým dnem od kterého bude opět hodnota investičního zlata vzrůstat. Nicméně stávající cenový pokles investičního zlata představuje nejnižší cenu zlata od června loňského roku 2020 a někteří analytici jsou přesvědčení, že toto není ještě cenové dno a onen pomyslný „kříž smrti“ teprve zlato čeká.

Současné ceny investiční zlato dosáhlo za situace, kdy na mezinárodním devizovém trhu byla směnná pozice amerického dolaru (USD) v obchodním trendu jeho mírného oslabování. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn byl tento index DXY v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 18.2.2021, zhruba v čase 7:53 CET na bodovém stavu ve výši 90,93 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,02 % předchozí bodové hodnoty. V uvedeném dni a čase se tak změnil i obchodní trend globálního měnového páru EUR/USD, který se na Forex trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,204 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,06 % kurzu vůči USD. Tato situace pak zapříčinila o něco vyšší zájem investorů o nákup zlata z tak zvané mimo dolarové zóny finančního světa.

Stávající situace ohledně nejen investiční hrozby v podobě pandemie SARS-CoV-2 způsobující onemocnění Covid-19 s až fatálními důsledky pak na základě již úspěšně probíhající očkování proti této nemoci takřka po celém světě změnila nebo poopravila investiční sentiment do podoby pozitivnější investorské nálady. Tento momentální stav byl dle analytiků způsoben zejména tím, že již některé země rozvolňují svá opatření, které nepříznivě ovlivňují ekonomiku a další státy světa již v brzké době také tato uvolnění zavedou. V důsledku tohoto se pak dle finančních stratégů cena zlata dostala do defenzivního postavení a zvýšil se zájem investorů o více tak zvaně spotřební finanční nástroje a to leckdy i s vyšší mírou investičního rizika jako jsou akcie, ale zejména dluhopisy. Podle těchto odborníků je méně pravděpodobné vyhlížet návrat ceny zlata blízko k 2.000 USD za trojskou unci pokud by nepřišel náhlý investiční otřes globálního finančního trhu.