Zvýší se daně v USA a co na to USD ?

Středa 20. ledna

Yellen NY FX24

Tato otázka ohledně daní ve Spojených státech nastala v souvislosti se slyšením nově nastupující ministryně fianncí Janet Yellen v Senátu USA, která je známá veřejnosti jako bývalá šéfová centrální banky Federal reserve system. V rámci tohoto jednání paní Yellen sdělila, že USA si mohou dovolit zvýšit sazbu korporátních daní, avšak po té co odezní důsledky pandemie koronaviru. Devizový trh pak následně na tuto zprávu reagoval mírným poklesem směnné hodnoty amerického dolaru (USD)měřeného dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index).

Podle tohoto dolarového indexu DXY, který srovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn tak v průběhu středečního evropského rána dne 20.ledna 2021, zhruba v čase 7:57 CET vykazoval svoji bodovou hodnotu ve výši 90,31 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,20 % bodové hodnoty. Tento celkový vývoj směnné hodnoty USD se promítl i do obchodování amerického dolaru s jednotnou evropskou měnou euro (EUR), kdy v zmíněném dni a čase se globální měnový pár EUR/USD v rámci forexových obchodů pohyboval na vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,215 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,16 % kurzu vůči USD. Stejný obchodní trend svého posílení vůči americkému dolaru zaujala i britská libra (GBP), kdy tento měnový pár GBP/USD se obchodoval v kurzu 1,366 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,23 % kurzu vůči USD.

Paní Janet Yellen, jako nová budoucí šéfová státní kasy coby ministryně financí USA v administrativě nově zvoleného  prezidenta Joe Bidena v úterý dne 19.1.2021 v Senátu Spojených států amerických vypověděla, že USA by si mohly dovolit vyšší sazbu daně z příjmu právnických osob, pokud by se koordinovaly s jinými ekonomikami po celém světě. Během své prezidentské kampaně navrhl pan Joe Biden zvýšení korporátní sazby na 28% ze současných 21%., avšak jak upozorňují ekonomičtí zpravodajové tak před snížením daní v roce 2017 činila americká korporační sazba dokonce výši 35 procent. Přesto paní Janet Yellen rychle varovala a sdělila senátorům USA, že jakýkoli plán usilovat o vyšší korporátní sazbu může začít až poté, co administrativa bude mít pocit, že USA překonaly koronavirus. Tyto komentáře paní Yellen zazněly během jejího svědectví před finančním výborem Senátu USA, který bude diskutovat o tom, zda by měla být potvrzena do rele člena kabinetu administrativy nově zvoleného prezidenta Bidena. Pokud jí Senát do této funkce potvrdí, tak se paní Janet Yellen stane první ženou, která povede ministerstvo financí USA v celé historii této země.

Ve svém vystoupení paní Yellen rovněž zmínila problematiku tzv.daňových rájů, kdy uvedla : „Například americký výrobce by mohl nakupovat zboží od své dceřiné společnosti se sídlem v Irsku, zaúčtovat zisky za nižší sazbu a prodávat zboží ve Spojených státech.“ Toto pak paní Yellen označila jako globální „závod o dno“ žebříčku daní z příjmů právnických osob, celosvětová soutěž o přilákání společností s nižšími a nižšími sazbami. OECD již roky hledá řešení sestupné spirály. Na konci roku 2019 orgán navrhl globální minimální daň, která by se vztahovala na společnosti s příjmy z přeshraničních činností, které platí daně pod určitou úroveň. To, co Yellen v úterý navrhla, je spolupráce s ostatními národy na zvyšování korporátních sazeb po celém světě. Tímto způsobem, pokud by USA chtěly generovat více výnosů ze zvýšení korporátních sazeb, mohly by to udělat efektivněji, protože korporace by neměly mnohem atraktivnější variantu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.