Bitcoin klesl pod 7.000 USD

Čtvrtek 12. dubna

Digitální měny již v pondělí 9.dubna 2018 klesaly poté, co si nejvýznamnější z nich, Bitcoin (BTC), nedokázal udržet svůj směnný kurz vůči americkému dolaru (USD) nad hranicí 7 000 USD za BTC. Aktuálně během čtvrtečního evropského rána dne 12.dubna 2018, zhruba v čase 6:56 CET se na burze digitálních měn GDAX obchodoval Bitcoin ve vzájemném směnném kurzu vůči americkému dolaru ve výši 6.960,00 USD za BTC s již dosavadním denním růstem BTC o + 1,99 % svého předchozího kurzu vůči USD.

Cena Bitcoinu spadla ráno během dvou hodin ze 7 150 USD až na 6 705,78 USD a měna tak přišla o všechny předchozí zisky. Koncem předchozího dne měl jeden Bitcoin hodnotu 6 739,48 USD, což je o 4 % níž než na začátku tohoto dne. Španělské bezpečnostní složky ve spolupráci s Europolem rozkryly kriminální síť používající kryptoměny v kombinaci s kreditními kartami k praní špinavých peněz z obchodu s drogami. "Poté, co si obchodníci s drogami uvědomili, že výběry z bankomatů a bankovní operace jsou snadno sledovatelné, změnili svoje metody a přešli na kryptoměny, zejména Bitcoin," uvedl Europol.

 

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny po tažmo platebního prostředku jako takového nesoucí charakter peněz. Zajímavostí pro občany České republiky může být, že z hlediska zákona o daních se v tomto,případě digitálních měn nebo také označení kryptoměn nejedná o měnu jako peníze, ale o věc. Pochopitelně i v tomto ohledu jistě legasklativa ČR v budoucnosti pokročí nicméně nyní je pro investora stále důležité legální nabytí této věci ve smyslu zákona, avšak zisk vytvořený v BTC a jeho případné zdanění je nyní předmětem diskuzí legislativců a daňových odborníků. Avšak některé státy světa již obchodování s kryptoměnami zakázaly či reálně zákaz zvažují jako jsou Čína a v poslední době i Jižní Korea. Mezi kryptoměnami je nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC).

 

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Podle Mati Greenspana, tržního analytika v eToro, došlo k silnějšímu k prodeji této kryptoměny Bitcoin (BTC) hlavně na západních burzách, v Japonsku a v Jižní Korei k žádnému masivnímu prodeji virtuální digitální měny Bitcoin však nedošlo. Slabost Bitcoinu se promítla i u ostatních měn. Bitcoin cash klesl o 2,2 % na 637,90 USD, Litecoin o 1,9 % na 115,19 USD a Ripple o 2,6 % na 49 centů. Další virtuální měna – kryptoměna Ether, který měl v březnu z velkých digitálních měn nejhorší výsledky, podle Fawada Razaqzady, technického analytika pro Forex.com, patrně nebude nadále klesat. Měna klesla pod 400 USD a zdá se, že níž už neklesne. "V několika posledních dnech se Ether drží okolo 400 USD a teď to vypadá, že začíná tlačit nahoru," napsal Razaqzada. Ether za pondělí klesl o 0,7 % na 396,94 USD.