Aktuality

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 26. února

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako devátý v pořadí v rámci forexových operací devizového trhu zaznamenal momentální mírný pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním hlavním světovým měnám. Nicméně podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností hodnota USD i tak zůstává stále relativně vysoká. Tento momentální pokles směnné hodnoty USD se tak projevil v rámci obchodování s globálním měnovým párem EUR/USD, kdy v současnosti měna euro vůči USD posílila,

ECB 08 FX24

ECB po dvaceti letech poprvé ve ztrátě

Pátek 23. února

Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) ve své výroční zprávě vykázala za loňský rok 2023 celkovou roční ztrátu ve výši 1,3 miliardy eur, což je první ztráta od roku 2004, když uvolnila 6,6 miliardy eur jako rezervu na finanční rizika. ECB totiž utrpěla zvýšené úrokové náklady na klíčové závazky, zatímco úrokové výnosy z aktiv nedržely krok, protože mnoho z nich má pevné sazby nebo mají dlouhou dobu splatnosti. Nicméně ECB zdůraznila, že výsledek jejího hospodaření v žádném případě neovlivnil její schopnost provádět měnovou politiku.

58377_US-New-York

Analytici predikují stále pokračující růst akciového trhu

Čtvrtek 22. února

Současné ceny akciových titulů včetně pak bodových hodnot jednotlivých akciových indexů příslušných trhů dle světového regionu i nadále tak pomyslně lámou rekordy. Drtivá většina tak zvaných „střízlivých“ investorů, obchodníků a ostatních účastníků akciového trhu si zákonitě klade otázku jak je toto možné a dle známého pořekadla, že žádný strom neroste do nebe pak očekávají zastavení růstu s následným poklesem cen akcií. Nicméně podle renomovaných analytiků nic z toho se prozatím v letošním roce 2024 stát nemá, ba naopak lze očekávat pokračující růst cen akcií a zejména pak na americkém akciovém trhu.

EUR digi

ECB opět řeší problematiku zavedení digitálního eura

Středa 21. února

Evropská centrální banka (ECB-European Central Bank) v současnosti v rámci projednávání zavedení digitálního eura (EUR) reaguje na obavy finančních institucí ohledně úlohy digitální měny centrální banky (CBDC). V této souvislosti pak dle sdělení ekonomických zpravodajů vlastní zpráva ECB zdůraznila, že „digitální euro bude navrženo jako platební prostředek, nikoli pro investice“. Tři členové Výkonné rady ECB Piero Cipollone, Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf rozptýlili obavy bank z disintermediace. Zpráva zdůraznila, že digitální euro není navrženo tak, aby nenahrazovalo banky.

Oil and USD FX24

Cena ropy v příštím roce za 100 USD barel ?

Úterý 20. února

V začátku tohoto 8. týdne letošního roku 2024 se ve veřejném prostoru na sociálních sítích a v ostatních sdělovacích prostředcích začali objevovat od renomovaných finančních stratégů různé úvahy a zejména predikce ceny ropy s výhledem cenového stropu příštího roku 2025. Jedním z takových to autorů predikce ceny ropy jsou analytici a finanční stratégové americké investiční a bankovní skupiny CITI. Podle jejich odhadů by cena ropy v průběhu příštích 12 až 18 měsíců měla dosáhnout své hodnoty ve výši 100 USD za barel pokud dojde k stagflaci a globální recesi.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 19. února

V začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako již osmý v pořadí se směnná hodnota amerického dolaru (USD) pohybovala vůči ostatním hlavním světovým měnám v obchodním trendu svého momentálního poklesu dle dolarového indexu DXY. Tento index DXY (US Dollar Currency Index) aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 19.2.2024, zhruba v čase 7:41 CET vykazoval bodový stav ve výši 104,20 USD bodů s dosavadním denním oslabením o – 0,09 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

G7 x BRICS FX24

V zemích BRICS do 10-ti let bude více milionářů než v G7

Pátek 16. února

Podle sdělení ekonomických zpravodajů tak ze statistických dat o potencionálním růstu milionářů v zemích patřících do skupiny BRICS bude brzy již více milionářů v tomto uskupení než v tradičních ekonomicky orientovaných zemí pro západní politiky, známých jako země G7 (Group of Seven). Podle těchto predikcí ekonomická koalice rozvíjejících se trhů BRICS již brzy zaznamená 85 % nárůst počtu milionářů, což výrazně převyšuje jakoukoli jinou skupinu národů. Predikce ve vztahu k zemím skupiny G7 očekávají v regionu zemí této skupiny už jen nárůst o 45 % milionářů.

dollar and euro FX24

Ekonomické vyhlídky pro Euro nejsou příznivé

Čtvrtek 15. února

Sentiment investorů v Evropské unii, eurozóně a zejména pak v Německu sice o něco málo pozitivněji narostl, avšak celková důvěra investorů zůstává velmi nízká a ke zlepšení stavu čeká Evropu ještě dlouhá cesta, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a světově uznávané finanční stratégy investičních bank. Za této situace tak již několik měsíců se vzájemný směnný kurz globálního měnového páru jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) nepřekonal trvale hranici kurzu ve výši nad 1,10 USD za EUR .

Fine Gold FX24

Cena zlata se propadla na dvouměsíční minimum

Středa 14. února

Ceny zlata se ve středu ráno dne 14.2.2024 pohybovaly poblíž dvouměsíčního minima a investiční zlato se obchodovalo na komoditním trhu okolo klíčové úrovně ve výši 2.000 USD za trojskou unci, protože zpráva o inflaci v USA, která byla silnější, než se očekávalo, přiměla obchodníky, aby omezili sázky na hlubší snížení sazeb ze strany centrálních bankéřů USA Federálního rezervního systému (FED-Federal Reserve Systém). Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky za poklesem ceny zlata z části také stojí zvýšený zájem o kryptoměnu Bitcoin (BTC), kterou investoři začali vnímat jako nové digitální zlato.