Aktuality

BTC a USD FX24

Cena Bitcoinu po poklesu vzrostla

Středa 19. června

Investoři, obchodníci a ostatní drobní účastníci trhu s virtuálními měnami v průběhu evropského středečního rána dne 19. června letošního roku 2024 zaznamenali dynamický růst ceny nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin (BTC). Tato virtuální měna, jejíž tržní kapitalizace se pohybuje okolo hodnoty ve výši 1,3 bilionu amerických dolarů (USD) po svém předchozím silnějším poklesu nyní udává trend dynamičtějšího růstu své ceny. V této souvislosti pak finanční stratégové krypto trhu uvádějí, že současný téměř denní dvou procentní nárůst ceny předznamenává možný potenciál tak zvaného odlepení se od cenového dna.

1916

Pokles výnosů US dluhopisů zvýšil ceny zlata

Úterý 18. června

V průběhu začátku obchodování úterního dne 18.června letošního roku 2024 se zastavil pokles ceny zlata a hodnota investičního zlata na komoditních trzích mírně vzrostla. Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu k této situaci došlo po té, co výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) vykázaly pokles svých dosavadních výnosů. Dalším faktorem pro pozitivní růst ceny zlata je současný investorský sentiment, kdy účastníci finančního trhu očekávají pozitivní komentáře členů FOMC FED po jeho posledním zasedání.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 17. června

Investoři a obchodníci finančních trhů na začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 25.v pořadí i nadále velmi bedlivě sledují vývoj směnné hodnoty amerického dolaru (USD), který pak následně ovlivňuje průběh obchodování a to zejména komoditního trhu. V průběhu evropského pondělního rána dne 17.6.2024 směnná hodnota USD vykazovala známky stále silné měny a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byl bodový stav tv tomto uváděném dni, zhruba v čase 9:04 CET ve výši 105,58 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,03 % bodové hodnoty.

ETher

Virtuální měna Ether zvýšila svoji oblibu na krypto trhu

Pátek 14. června

Ether (ETH), nativní kryptoměna sítě Ethereum, zaznamenala výrazný nárůst dlouhodobé akumulace držitelů, který se shodoval s 2% poklesem ceny za posledních 24 hodin a nákupy ETH trvalými držiteli dosáhly druhé nejvyšší úrovně v historii. Během 24 hodin 12..6.2024 akumulační adresy získaly přibližně 298 000 etherových tokenů, což odpovídá zhruba 1,34 miliardám USD v době vykazování. Tento objem akvizice byl pouze o 6 % nižší než předchozí rekord z 11. září 2023, kdy dlouhodobí držitelé koupili 317 000 etherů, když cena klesla pod 1 600 USD za ETH.

FED Rate 05.22

Zasedání centrální banky USA úrokové sazby nezměnilo

Čtvrtek 13. června

Očekávané zasedání centrálních bankéřů Spojených států amerických Federálního výboru pro volný trh Federálního rezervního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), která má pravomoc stanovovat úrokové sazby v USA ponechalo současnou výši úrokových sazeb v rozpětí od 5,25-5,50 % p.a. beze změny. Toto zasedání, které probíhalo ve dnech 11. a 12.6. 2024 sice dle predikce stratégů finančního trhu snížení sazeb nepřineslo, ale zpřesnilo výhled možného snižování sazeb a to z původně plánovaných třech snížení pouze na jedno v letošním roce 2024.

CNB

Česká koruna i přes nižší inflaci patrně neposílí

Středa 12. června

Současný stav postavení směnného kurzu české koruny (CZK) v rámci forexových operací devizového trhu ukazuje, že i přes aktuálně zveřejněná data o meziměsíčním poklesu cen v ČR již neposílí vůči ostatním zahraničním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a americkému dolaru (USD) obzvlášť ne, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu. Výsledek voleb do Evropského parlamentu během proběhlého víkendu českou korunu nepodpořil, neboť se ukázala obliba politických stran a hnutí, která zavedení eura v ČR nepodporují.

Oil SP FX24

Hodnoty ropy stále udržují vyšší cenovou úroveň

Úterý 11. června

Současný obchod s ropou na světovém komoditním trhu v průběhu začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 24.v pořadí prozatím udržuje cenovou hladinu lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) blízko pod hranicí své ceny ve výši 78 USD za barel a cenu severomořské ropy Brent dokonce s cenou nad hranicí 81 USD za barel. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy komoditního trhu je tato současná zvýšená cena ropy odrazem zvýšené sezónní poptávky po palivech spolu s potencionálním nákupem ropy do státních zásob USA.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 10. června

V současnosti dle sdělení ekonomických zpravodajů evropské trhy míří k nižším hodnotám finančních nástrojů při pondělním otevření trhu dne 10.června 2024 na začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 24.v pořadí. Podle analytiků důvodem tohoto predikovaného nižšího otevření evropského akciového trhu a poklesu směnné hodnoty jednotné evropské měny euro jsou volební výsledky o víkendu probíhajících voleb do Evropského parlamentu v členských zemích Evropské unie, které ukázaly na nárůst pravicových a nacionalistických stran.

ECB 08 FX24

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby

Pátek 7. června

Centrální bankéři eurozóny na svém včerejším zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) ve čtvrtek dne 6.června letošního roku 2024 snížili základní úrokovou o 25 bazických bodů na stávající úroveň ve výši 4,25 % p.a. a spolu s tím došlo k snížení i depozitní sazby a to rovněž o 0,25 % na hodnotu ve výši 3,75 % ročně. Snížení sazeb ECB bylo finančním trhem očekáváno a ECB tak toto učinila po 5-ti letech ve snaze podpořit slabý hospodářský růst eurozóny a to i za situace, kdy míra inflace v eurozóně vzrostla z dubnové hodnoty 2,4 % na květnovou výši 2,6 procenta.