Aktuality

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 25. října

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 43.v pořadí se doposud během prvního dne a to pondělí 25.října 2021, zhruba v čase evropského poledne vyvíjel na devizovém trhu v obchodním trendu posilující směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a na komoditním trhu zaznamenala cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intremediate) pokračující růst své hodnoty. Ropa WTI se tak dne 25.10.2021, zhruba v rčase 12:37 CET obchodovala na hodnotě ve výši 84,49 USD za barel s dosavadním denním posílení o + 0,86 % ceny.

Gold a FED FX24

Komoditní trh zaznamenal růst ceny zlata

Pátek 22. října

Cena zlata na komoditním trhu již od minulého týdne zaznamenala obchodní trend býčího trhu a i v závěru tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 42. v pořadí, cena zlata doposud udržuje vzrůstající cenovou tendenci. Aktuálně se tak v průběhu evropského pátečního rána dne 22.10.2021, zhruba v čase 5:55 CET futures zlata obchodovaly na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.787,80 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,33 % své ceny.

1621

Ceny vrůstají a česká koruna oslabila

Čtvrtek 21. října

Podle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na zprávy Českého statistického úřadu České republiky (ČSÚ ČR) došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců, kdy v září letošního roku 2021 tempo zdražování zrychlilo na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta, což představuje nejvyšší nárůst od březnu roku 1993. Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců a dodavatelů včetně služeb, přičemž jejich ceny naznačují budoucí vývoj pokračujícího růstu cen na trhu pro spotřebitele. Za této situace i přes zásah ČNB v podobě zvyšování úrokových sazeb česká koruna (CZK) opět oslabila svoji směnnou hodnotu.

USD FX24

Výnosy z US dluhopisů výrazně vzrostly

Středa 20. října

Obchodování na dluhopisovém trhu zaznamenává svoji renezanci a to dle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy dokonce v globálním měřítku. Obzvláště pak v posledních hodinách nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 42.v pořadí se zejména výrazně zvýšily výnosy z US dluhopisů, kdy například výnos z 10-ti letého US dluhopisu již překonal hranici výnosu ve výši 1,6 procenta a 30-ti letý US dluhopis se dokonce v rámci svého obchodování dostal se svým výnosem nad hranici dvou procent.

BTC a USD FX24

První fond směnných obchodů ETF pro Bitcoin se právě spouští

Úterý 19. října

Aktuálně v úterý dne 19.října letošního roku 2021 se spouští první americký fond směnných obchodů s bitcoinovými futures, což je milník pro odvětví kryptoměn. ETF ProShares poskytne spíše expozici vůči bitcoinovým futures kontraktům-dohodám o koupi nebo prodeji aktiva později za dohodnutou cenu než samotnému bitcoinu. Nicméně přestože existuje velká poptávka po tomto novém investičním nástroji tak finanční poradci vyzývají k opatrnosti před přidáním ETF bitcoinových futures do portfolií vzhledem k velmi značné volatilitě této kryptoměny Bitcoin (BTC).

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 18. října

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako již 42.v pořadí se ro obchodníky devizového trhu prozatím odvíjí v obchodním trendu posilující směnné hodnoty amerického dolaru (USD), který podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) doposud připsal denní nárůst o + 0,18 % bodové hodnoty při stavu dne 18.10.2021, zhruba v čase 6:53 CET ve výši 94,11 USD bodů. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném kurzu na hodnotě ve výši 1,158 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,16 % kurzu vůči USD.

ECB FX 24

Jednotná evropská měna euro prozatím posílila

Pátek 15. října

Společná měna zemí eurozóny euro (EUR) podle posledních výsledků obchodování na devizovém trhu zaznamenala růst své směnné hodnoty vůči ostatním měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD). Směnný kurz tohoto měnového páru EUR/USD tak překonal hranici 1,16 USD za EUR a aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 15.10.2021, zhruba v čase 7:53 CET se tento měnový pár obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1604 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD.

FED FB

Minutovník FEDu prozradil jak to bude s dluhopisy

Čtvrtek 14. října

Podle tradičně zveřejněného zápisu ze zářijového zasedání centrální banky USA Federálního rezervního systému tak zvaný minutovník FEDu by se podle jednání FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které probíhalo ve dnech 21.a 22.září 2021 mohlo začít snižovat tempo měsíčních nákupů aktiv centrální bankou již v polovině listopadu 2021. Zároveň členové FOMC FED na této schůzce vyjádřili obavy z narůstající míry inflace s tím, že by mohla trvat déle než se v současné době předpokládalo. V reakci na toto sdělení směnná hodnota amerického dolaru (USD) i nadále mírně klesala.

MMF FX24

MMF zhoršil výhled globální i české ekonomiky

Středa 13. října

Mezinárodní měnový fond (MMF) označovaný v globálním pojetí jako IMF (International Monetary Fund) ve svém podzimním výhledu rozvoje ekonomiky snížil pro Českou republiku (ČR) odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce 2021 z původních 4,2 % na odhadovaný růst ve výši 3,8 procenta. Pro příští rok tento odhad MMF pro ČR již ovšem počítá s růstem ve výši 4,5 procenta. Upravil také svůj výhled růstu globální ekonomiky na odhadovaný růst ve výši 5,9 procenta v letošním roce 2021 a v příštím roce tento odhad MMF počítá s poklesem globální ekonomiky s odhadem růstu ve výši 4,9 procenta.