Aktuality

Gold a FED FX24

Investoři držící zlato se pustili do boje s USD

Středa 25. května

Na základě posledního vývoje globálních finančních trhů ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností ve shodě s finančními stratégy usoudili, že zlato posuzované podle své tržní ceny na komoditním trhu a americký dolar (USD) posuzovaný podle své směnné hodnoty měřené dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) již od dubna letošního roku 2022 svádějí mezi sebou těžký boj jako obrazně řečeno těžké boxerské váhy v ringu, uvádí například zpravodajci z ekonomického webu capital.com, kde predikují vítězství pro drahý kov zlata.

ECB 08 FX24

Euro mírně posílilo po prohlášení ECB

Úterý 24. května

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank) paní Christine Lagardeová v pondělí dne 23.května roku 2022 uvedla, že centrální banka eurozóny pravděpodobně do konce září letošního roku 2022 zvýší svou depozitní sazbu ze záporných hodnot. Na základě tohoto sdělení paní Lagardeové, které analytici devizových trhů oprávněně považují za slovní intervenci ECB se směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) zvýšila a směnný kurz eura (EUR) vůči americkému dolaru (USD) se tak posunul nad hranici 1,06 USD za EUR.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 23. května

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 21. v pořadí byl na devizovém trhu v obchodním trendu pokračujícího mírného poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Podle analytiků tento momentální pokles USD je z podstatné části způsoben reakcí investorů na rozsáhlé výprodeje akcií na US akciovém trhu v průběhu minulého týdne. V reakci nejen na toto se pak v průběhu evropského pondělního rána dne 23.5.2022, zhruba v čase 6:31 CET obchodoval globální měnový pár EUR/USD v kurzu 1,059 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,29 % kurzu vůči USD.

USD UP FX24

Americký dolar ustupuje z nejvyšších hodnot

Pátek 20. května

Směnná hodnota amerického dolaru (USD). v současnosti poklesla a podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v rámci krátkodobého hodnocení tohoto měsíce je nyní nejníže od 5.května roku 2022. Tudíž dle vyjádření ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu je v současnosti směnná hodnota amerického dolaru na dvou týdenním minimu. Nicméně USD i nadále zastává svůj pevný postoj globální měny a jedná se dle analytiků pouze o mírnější ústup z nejvyšších směnných hodnot.

1587

Investoři při výprodeji akcií prchají na dluhopisové trhy

Čtvrtek 19. května

Průběh tohoto obchodního týdne je ve znamení výprodejů akciového trhu a to zejména amerických akcií, kdy například prestižní a výběrový akciový index Dow Jones Industrial Average (DJIA) během včerejší středeční obchodní seance poklesl o – 3,57 % bodů a akciový index NASDAQ, který je složený převážně z akciových titulů technologických společností snížil svoji denní bodovou hodnotu dokonce o – 4,73 % bodové hodnoty tohoto indexu. V reakci na tyto skutečnosti dle sdělení ekonomických zpravodajů nastal úprk investorů na dluhopisové trhy, kde se choulí do jistoty dluhopisů, jejichž výnosy momentálně posílily.

Powell FED

Powellovo vystoupení posílilo americký dolar

Středa 18. května

Včerejší dne 17.května roku 2022 úterní proslov šéfa centrální banky Spojených států amerických Federal Reserve System (FED) pana Jerome Powella vyzněl zcela odhodlaně ohledně toho, že centrální banka USA i nadále bude podporovat zvyšování úrokových sazeb jako svůj monetární nástroj v boji proti zvyšování inflace a v tomto systému tak setrvá pokud nezačne inflace klesat. Toto zdůraznění zvyšování úrokových sazeb v USA podpořilo investorský sentiment ohledně silného amerického dolaru, který tak byl touto slovní intervencí šéfa FEDu podpořen a jeho směnná hodnota po předchozím mírném oslabení následně vzrostla.

EUR E FX24

Euro dosáhlo dosavadního pětiletého minima

Úterý 17. května

Směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) doposud dosáhla ve 20.týdnu roku 2022 vzájemného směnného kurzu 1,0349 USD za EUR což odpovídá krátkodobým hodnotám tohoto měnového páru v roce 2017. Podle analytiků makléřských společností spolu s finančními stratégy devizového trhu tak z posledního vývoje obchodování tohoto měnového páru EUR/USD pak na základě dat technické analýzy vyplývá, že oblastí podpory kurzu EUR vůči USD je aktuálně hraniční pásmo od 1,0340 do 1,0350 USD za EUR a kurzová hranice parity obou měn tak prozatím nebyla dotčena.

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. května

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako dvacátý v pořadí byl na mezinárodním devizovém trhu v obchodním trendu pokračujícího posilování amerického dolaru (USD) a zejména v duchu přiblížení se k hraničnímu pásmu parity jednotné evropské měny euro (EUR) vůči USD, kdy se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval v průběhu pondělního evropského rána dne 16,května roku 2022, zhruba v čase 6:47 CET ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0396 USD a EUR s dosavadním denim oslabením EUR o – 0,15 % kurzu vůči USD.

CNB FX24 own  (2)

Kurz české koruny je ovlivněn měnovými intervencemi ČNB

Pátek 13. května

Bankovní rada ČNB (České národní banky) jako řídící a rozhodovací orgán centrální banky České republiky (ČR) se na čtvrtečním dne 12.5.2022 mimořádném zasedání rozhodla zahájit intervence na devizovém trhu ve vztahu k směnné hodnotě české koruny (CZK). Důvodem je oslabení kurzu české koruny v několika posledních dnech. Cílem těchto měnových intervencí je zabránit dlouhodobějšímu oslabení české koruny v období stále se zvyšující a již tak velmi vysoké míry inflace v ČR. Toto opatření se tak již v průběhu dosavadního pátečního obchodování dne 13.5.2022 z velké části projevilo a směnná hodnota CZK posílila.