Aktuality

1916

Zlato si prozatím udrželo svoji cenu

Pátek 30. července

Obchodování se zlatem v rámci komoditního trhu si nadále udrželo vysoký zájem investorů, který byl podpořen dvěma hlavními faktory. Jedním z nich je skutečnost, že míra inflace vrůstá a tím současné měny ztrácí svoji reálnou kupní sílu a druhým faktorem je skutečnost, že centrální banka USA Federal Reserve System (FED/ ve středu 28.7.2021 nezvýšila úrokové sazby a navíc oznámila, že se k tomuto kroku v dohledné době ani nechystá. Na základě nejen těchto skutečností si investiční zlato udrželo svoji hodnotu nad hranicí ceny 1.800 USD za trojskou unci.

FED 7 FX24

Zasedání FOMC FED výrazné změny nepřineslo

Čtvrtek 29. července

Federální výbor pro volný trh centrální banky USA Federal reserve System (FOMC FED) na svém dvoudenním zasedání ve dnech 27. a 28.7.2021 udržel svou referenční úrokovou sazbu téměř na nule a uvedl, že ekonomika pokračuje v pokroku navzdory obavám z pandemického šíření. Federální výbor pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) podle očekávání uzavřel toto své dvoudenní zasedání s tím, že ponechal úrokové sazby v cílovém rozmezí mezi nulou a 0,25% p.a.. Spolu s tím také FOMC FED jednomyslně schválil prohlášení, ve kterém uvedl, že ekonomika nadále „posiluje“.

Trh_práce_USA_FB

Očekávání na rozhodnutí FOMC FED prozatím posílilo USD

Středa 28. července

Stávající investiční sentiment obchodníků mezinárodního devizového trhu v souvislosti s očekávanými závěry dnes ve středu 28.7.2021 končícího dvoudenního zasedání Federálního výboru pro volný trh centrální banky USA Federal Open Market Committee Federal Reserve System (FOMC FED), prozatím zvýšil směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči hlavním světovým měnám. Podle pozorovatelů FEDu se očekává, že díky šířící se variantě delta koronaviru bude centrální banka při svém rozhodování uvážlivější a opatrnější.

CNB BR FX24

Zlato stále v kurzu a i ČNB zvýšila zlaté rezervy

Úterý 27. července

Lidé těží zlato již 6000 let, o čemž svědčí jak písemné prameny, tak archeologické nálezy. Celkové množství vytěženého zlata se odhaduje na 75.000 až 117.000 tun, z čehož 65 procent připadá na 20. století. Nyní se zlato kromě Antarktidy těží na všech kontinentech. Mezi největšího producenta patří Čína, jejíž těžba v roce 2019 tvořila 11 procent z celkové světové produkce, dále Rusko, Austrálie, Spojené státy americké a Kanada. Mnohé centrální banky ve světě zlato v posledních letech nakupovaly ve velkém, avšak Česká národní banka (ČNB) se naopak zlata zbavovala, až teprve nedávno začala zlato opět nakupovat.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 26. července

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako již třicátý v pořadí je především ve znamení očekávání rozhodnutí centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) o změně úrokových sazeb. Případné zvýšení úrokových sazeb má vliv na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak jako hlavní komoditní měna může mimo jiné vlivy také výrazně ovlivnit cenu ropy a zlata v rámci globálních obchodů komoditního trhu.

ECB 12 FX24

Zasedání Rady guvernérů ECB očekávané změny nepřineslo

Pátek 23. července

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na svém včerejším zasedání dne 22.července letošního roku 2021 provedla tak zvaný přezkum střednědobé strategie symetrického inflačního cíle a revizi stávající výše úrokových sazeb. Dále pak evropští centrální bankéři řešili záležitosti ohledně odkupu dluhopisů tak zvané programy nákupu majetku APP a program pandemického nouzového nákupu PEPP. Nicméně Rada guvernérů je připravena podle potřeby upravit všechny své nástroje tak, aby ve střednědobém horizontu zajistila stabilizaci inflace na dvoupercentním cíli.

BTC a USD FX24

Cena Bitcoinu se již zvýšila nad 30.000 USD

Čtvrtek 22. července

Virtuální měna Bitcoin (BTC), která zaujímá nejrozšířenější postavení na trhu s kryptoměnami a zároveň dosáhla největší tržní kapitalizace ze všech digitálních měn, po svém propadu již opět posílila svoji směnnou hodnotu. Podle analytiků tohoto trhu se tak zvaně „vyšplhala“ nad hranici kurzu vůči americkému dolaru (USD) ve výši nad 30.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána se měnový pár BTC/USD obchodoval zhruba v čase 7:26 CET na burze digitálních měn Coinbase ve výši 31.988,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem BTC o + 1,12 % kurzu vůči USD.

Oil barel 2 FX24

Aktuální cena ropy je ve znamení výprodeje

Středa 21. července

Komoditní trh s ropou již třetí den a to od pondělí 19.7.2021 zaznamenává pokles cen jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak také evropského protějšku severomořské ropy Brent. Podle analytiků tento stav, který nazvali ropným výprodejem je důsledkem reakce investorů na nedělní dne 18.7.2021 dosažení dohody těžařů v rámci skupiny OPEC a zejména OPEC+, kdy předně došlo k dohodě saudsko-arabské a ruské strany o tom, že od září letošního roku 2021 dojde k postupnému zastavení snižování produkce ropy a to o zhruba 5,8 milionů barelů ropy denně.

CZK a EUR FX24

Česká koruna před zasedáním ECB vůči EUR posílila

Úterý 20. července

Nejen evropští investoři očekávají čtvrteční zasedání dne 22.července letošního roku 2021 Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), která by se měla závazně vyjádřit či případně rovnou rozhodnout ohledně zvyšování úrokových sazeb v zemích eurozóny a též přijmout další opatření ohledně odkupu dluhopisů v souvislosti s pomocí ekonomikám zemí Evropské unie po následcích virové pandemie Covid-19. Za této situace pak česká koruna (CZK) v rámci forexových operací devizového trhu již od začátku tohoto 29.týdne roku 2021 zpevnila svoji směnnou hodnotu vůči jednotné evropské měně euro (EUR).