Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 19. dubna

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 16.v pořadí zaznamenal v rámci forexových operací devizového trhu pokračující zvýšení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči hlavním světovým měnám. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byl během pondělního evropského rána dne 19.4.2021, zhruba v čase 6:53 CET bodový stav tohoto indexu ve výši 91,63 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,08 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

CHina HDP FX24

Čína zveřejnila údaje o svém HDP

Pátek 16. dubna

Čína během svého pátečního dopoledne dne 16.dubna 2021, což odpovídá brzkým ranním evropským hodinám zveřejnila data ohledně svého růstu hrubého domácího produktu (HDP). Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že HDP v prvním čtvrtletí letošního roku 2021 v Číně vzroste o 19% oproti předchozímu roku 2020, kdy se ekonomika během vrcholu domácího vypuknutí virové pandemie Covid-19 snížila o 6,8 procenta. Podle reportovaných dat tak HDP v Číně za 1.Q roku 2021 v porovnání s prvními třemi měsíci loňského roku vzrostl o 18,3 procenta.

gold-investment FXG

Cena drahých kovů vzrostla a zejména zlata

Čtvrtek 15. dubna

Spotová cena zlata (XAU) udávaná v amerických dolarech (USD) za trojskou unci v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 15.dubna 2021 vzrostla a navázala tak na svůj růst ceny z předchozího středečního dne 14.4.2021. Investoři drahých kovů a zejména pak do investičního zlata měli tak možnost zaznamenat pomyslnou renesanci svých vynaložených investičních prostředků do nákupu komodity zlata. Podle ekonomických zpravodajů jedním z hlavních faktorů tohoto posílení ceny zlata je oslabení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu.

CZK a EUR FX24

ČNB očekává posilování české koruny

Středa 14. dubna

Podle zveřejněných dat České národní banky (ČNB) na základě dlouhodobější prognózy centrální banky České republiky o vývoji směnného kurzu české koruny (CZK) vyplývá, že směnný kurz CZK vůči jednotné evropské měně euro by se již během prvního čtvrtletí příštího roku 2022 mohl pohybovat na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 25,80 CZK za EUR a v následujícím roce 2022 by česká koruna v rámci svého pokračujícího posilování vůči euru mohla prolomit směnnou kurzovní hranici lehce pod hodnotu 25,00 CZK za EUR na vzájemný směnný kurz dle predikce ČNB ve výši 24,90 CZK za EUR.

Oil barel 2 FX24

OPEC a OPEC+ od května zvýší produkci ropy

Úterý 13. dubna

Členové ropné aliance zemí OPEC a její partneři z tak zvané skupiny OPEC+ zahrnující i Ruskou federaci se již začátkem dubna letošního roku 2021 a to hned ve čtvrtek 1.4.2021 setkali a společně rozhodly o tom, že od května letošního roku 2021 postupně sníží stávající omezování těžby surové ropy a produkci ropy dodávanou na světový komoditní trh zvýší. Tato schůzka a její závěry i přes datum jejich setkání rozhodně nebyl žádný tzv. „apríl“, ale pragmatické obchodní rozhodnutí, na které zareagovali obchodníci a investoři globálního komoditního trhu.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 12. dubna

Investoři v tomto začínajícím obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako patnáctý v pořadí mimo jiné očekávají výsledky jak kvartální tak roční hrubého domácího produktu (HDP) Číny, která je po USA druhou zemí na světě s nejvyšším HDP. Zároveň globální investoři vnímají pozitivně opětovný růst směnné hodnoty amerického dolaru (USD), kdy během evropského rána dne 12.4.2021, zhruba v čase 7:17 CET byla hodnota USD dle dolarového indexu DXY ve výši 92,31 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,16 % bodové hodnoty.

EUR 17.08.16 FX24

Směnná hodnota evropské měny euro vzrostla

Pátek 9. dubna

Pokles amerického dolaru (USD) na mezinárodním devizovém trhu tak způsobil, že jednotná evropská měna euro (EUR) posílila svoji směnnou hodnotu nejen vůči americkému dolaru, ale i vůči britské libře (GBP), vůči české koruně (CZK) tato evropská měna euro momentálně oslabuje a CZK tak během pátečního evropského rána posílila vůči EUR. Avšak evropská měna euro vůči americkému dolaru se vrátila nad hranici směnného kurzu 1,19 USD za EUR. Aktuálně se tak dne 9.4.20231, zhruba v čase 6:56 CET měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu 1,1903 USD za EUR.

FED A

FED USA zveřejnil zápis ze zasedání

Čtvrtek 8. dubna

Centrální banka Spojených států amerických FED (Federal Reserve System) tradičně zveřejnila podrobný zápis ze zasedání svého klíčového výboru FOMC (Federal Open Market Committee), který se uskutečnilo ve dnech 16.a 17.března letošního roku 2021. Tento podrobný zápis označovaný ve finančních kruzích jako tak zvaný minutovník Fedu jasně prokázal, že členové výboru FOMC ponechají v platnosti stávající monetární politiku centrální banky USA Federal Reserve System včetně nízkých úrokových sazeb až do doby, kdy bude zřejmé, že bylo dosaženo pozitivních ekonomických výsledků.

BTC a ETH FX24

Tržní hodnota kryptoměn již převyšuje 2 biliony USD

Středa 7. dubna

Stávající hodnota trhu s kryptoměnami během začátku tohoto 14.týdne roku 2021 dosáhla poprvé hranice tržní hodnoty dvou bilionů amerických dolarů. Analytici trhu s virtuálními neboli kryptoměnami zaznamenali tento stav během evropského velikonočního pondělí dne 5.dubna 2021. Celkovému navýšení tržní hodnoty kryptoměn podle odborníků na trh s virtuálními měnami přispěla zvyšující se směnná hodnota kryptoměny Ethereum (ETH), kdy její hodnota během úterního rána dne 6.4.2021 dosáhla rekordní hodnoty ve výši 2.151,25 USD za ETH.