Aktuality

BTC a USD FX24

Americký dolar klesl a Bitcoin prudce vzrostl

Úterý 24. října

Průběh obchodování na devizových trzích v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 43.v pořadí přinesl investorům, obchodníkům a ostatním účastníkům finančního trhu pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank hlavním důvodem poklesu USD je zvýšená nervozita na trhu ohledně blížícího se data zasedání centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ohledně úrokových sazeb.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 23. října

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 43. v pořadí byla v obchodním trendu svého posilování vůči ostatním světovým měnám dle bodové hodnoty dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 23.10.2023, zhruba v čase 7:00 CET byl tento index DXY na bodovém stavu ve výši 106,30 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,13 % bodové hodnoty.

PKR FX24

Netradiční měna se dosavadně stala světově nejvýkonnější

Pátek 20. října

Podle nedávných sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky devizového trhu se během tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 41.v pořadí stala pákistánská rupie (PKR) nejvýkonnější světovou měnou současnosti. Podle analytiků se odrazila os svého minima kurzu vůči americkému dolaru (USD) a stále tato měna PKR má prostor pro své posilování. Podle údajů skupiny londýnské burzy LSEG (London Stock Exchange Group) měna PKR posílila ze směnné hodnoty 307 PKR za USD, kde se tento kurz pohyboval v září letošního roku 2023 na současný kurz ve výši okolo 275 PKR za USD.

Powell FED

Šéf FEDu se chystá dnes přednést klíčový projev

Čtvrtek 19. října

Předseda Federálního rezervního systému, neboli centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) pan Jerome Powell se chystá dnes ve čtvrtek dne 19. října letošního roku 2023, místního odpoledního času v New Yorku přednést to, co by mohlo být považováno investory a ostatními účastníky finančního trhu klíčovým měno politickým projevem. Finanční trhy do značné míry očekávají, že Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) FED ponechá vyšší sazby ještě delší dobu, ale investoři a obchodníci finančních trhů potvrzení spolu s vysvětlením tohoto budou hledat u šéfa FEDu pana Powella v jeho projevu.

WTI a Brent

Po poklesu akcií vzrostla cena ropy

Středa 18. října

Ceny ropy ve středu dne 18.října letošního roku 2023 a to hned na začátku obchodování vzrostly téměř o 2 americké dolary (USD) na barel a to poté, co průmyslová data ukázala větší než očekávané čerpání amerických zásob ropy. Tyto zprávy pak z části ovlivnily US akciové trhy, kde cena akciových titulů zaznamenala pokles. Tyto skutečnosti se navíc odehrávají uprostřed obav z narušení dodávek ropy z Blízkého východu kvůli prohlubujícímu válečnému konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Celou situaci v oblasti pásma Gazy ještě přiostřil úterní dne 17.10.2023 útok na nemocnici, kde zahynulo okolo 500 Palestinců.

gold-investment FXG

Blízkovýchodní konflikt udržuje cenu zlata na vyšších hodnotách

Úterý 17. října

Válka mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem v pásmu Gazy na Blízkém východě spustila reakci obav investorů, obchodníků a dalších účastníků globálního finančního trhu z toho, že v této geopoliticky křehké části světa by mohlo dojít k širšímu válečnému konfliktu, který by pak mohl vyústit v rozsáhlou válku značné části Arabů proti zbytku světa, označovanou jako „Svatou válku“, kterou se dnes zaštiťují především islámské teroristické organizace. Obavy investorů z následné nestability finančních trhů a možného zvýšení inflace tak zvýšila jejich zájem o zlata a jeho cena tak vzrostla nad hranici 1.900 USD za trojskou unci.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. října

Devizový trh na začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 42. v pořadí, prozatím zaznamenal ve vztahu k americkému dolaru (USD) současný obchodní trend poklesu směnné hodnoty USD vůči hlavním světovým měnám. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v průběhu pondělního evropského rána dne 16.10.2023, zhruba v čase 7:53 CET byla hodnota USD ve výši 106,53 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,11 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních světových měn.

Bonds

Výnosy US státních dluhopisů po zprávách o inflaci vzrostly

Pátek 13. října

Výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) se ve čtvrtek dne 12.října letošního roku 2023 zvýšily, když investoři zvažovali čerstvá ekonomická data vyplývající z reportování spotřebitelského indexu CPI (Consumer Price Index) poukazujícího na tvrdošíjně vysokou inflaci. Tento index za hodnotící období září letošního roku 2023 tak vykázal meziměsíční nárůst o + 0,4 % a zvýšení o 3,7 % meziročně. Tyto údaje pak byly sice v souladu s očekávaným nárůstem inflace, nicméně ještě o 0,1 % předčily odhady nejpesimističtějších analytiků.

FED min FX24

Minutovník FEDu naznačil další zvyšování sazeb

Čtvrtek 12. října

Zveřejněný podrobný zápis ze zářijového zasedání letošního roku 2023 centrálních bankéřů USA z jednání Federálního výboru pro volný trh FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) ukázal, že představitelé FEDu se sice lisšili v tom, kdy je ještě potřeba dalšího zvyšování úrokových sazeb, avšak celková bilance tohoto zápisu jasně naznačuje pravděpodobné ještě jedno zvýšení do konce roku 2023. Stávající výše základní úrokové sazby v USA, kterou má výhradně v kompetenci právě FOMC FED je nyní v rozpětí od 5,25 – 5,50 procenta ročně.