Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 31. května

V novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 22.v pořadí, prozatím pokračoval a to v jeho úplném začátku pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD), čehož využila jednotná evropská měna euro (EUR) a prozatím vůči USD posilovala. Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 31.5.2021, zhruba v čase 7:01 CET se globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,2198 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD.

CZK FX24 05.20

Česká koruna dynamicky posílila

Pátek 28. května

Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností obchodujících na devizovém trhu tak aktuálně česká koruna (CZK) silně v dynamickém vývoji růstu posílila svoji směnnou hodnotu vůči ostatním měnám a to včetně jednotné evropské měny euro (EUR) a zejména pak vůči americkému dolaru (USD). Finanční stratégové se ve většině shodují na tom, že stávající posilující směnný kurz CZK může výrazněji zpomalit tempo růstu inflace, která nyní dle údajů centrální banky ČR České národní banky (ČNB) za duben letošního roku 2021 dosáhla na hodnotu ve výši 3,1 % ročně.

Invest Gold

Zájem investorů o zlato posílil a cena vzrostla

Čtvrtek 27. května

Vývoj ceny zlata na komoditním trhu v tomto týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 21.v pořadí překonal cenovou hranici nad 1.900 USD za trojskou unci. Cena zlata se tak pohybovala střídavě okolo této hodnoty s tím, že předchozí obchodní den 26.5.2021 uzavřela na hodnotě ve výši 1.901,20 USD za troskou unci. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 27.5.2021, zhruba v čase 8:04 CET se cena zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) 1.903,80 USD za trojskou unci s dosavadním denním pohybem růstu o + 0,14 % předchozí ceny.

Oil barel 2 FX24

Predikce ceny ropy udává další růst

Středa 26. května

Ceny ropy se během úterního obchodního dne posunuly o něco málo výše, avšak v průběhu evropského středečního rána dne 26.května 2021 cena ropy zaznamenala mírnější pokles. Předchozí růst cen byl podle analytiků způsoben zvýšenou poptávkou po ropě na základě již postupného uvolňování proti koronavirových opatření a to zejména v USA a Evropě. Aktuální mírný pokles je podle analytiků reakcí trhu, kdy investoři mají částečné obavy z vyšší produkce iránské ropy na komoditním trhu, která by mohla způsobit nadbytek nabídky.

BoE TWB FX24

Britská ekonomika očekává výraznější růst

Úterý 25. května

Podle posledních odhadů centrální banky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Bank of England (BoE) čeká v letošním roce 2021 ekonomiku Spojeného království více jak 7 % nárůst hrubého domácího produktu (HDP). Centrální bankéři Velké Británie na svém posledním zasedání BoE upravili odhady růstu HDP z 5 % na hodnotu dynamického růstu ve výši 7,25 procenta. Na tuto skutečnost zareagovali investoři finančních trhů a například akciový index FTSE 100 posílil o 1,8 % své předchozí bodové hodnoty a forexové operace devizového trhu přinesly posílení směnné hodnoty britské libry (GBP).

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 24. května

Investoři v novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 21.v pořadí očekávají zejména údaje o vývoji ekonomiky Spojených států amerických. Aktuálně v rámci devizového trhu směnná hodnota amerického dolaru (USD), která následně ovlivňuje i vývoj cen komoditního trhu udržuje obchodní trend mírného poklesu a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) se pohybuje těsně nad hranicí 90 USD bodů ve výši 90,01 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Dluhopisy korp. CZD

Zájem českých investorů o dluhopisy se zvýšil

Pátek 21. května

V období příprav dovolených a to před letními prázdninami letošního roku 2020 se zvýšil zájem českých investorů a to po většinou z řad drobných střadatelů o různé formy využití investičních nástrojů, které dokáží uchránit finanční prostředky před stále vzrůstající mírou inflace. V posledních měsících se plně prokázalo, dle sdělení finančních analytiků, že státní dluhopisy České republiky svým výnosem zabezpečí inflaci zhruba jen z poloviny. Na základě těchto skutečností s ohledem na únosnou míru investičního rizika se zvýšil zájem o dluhopisy firem, známých jako korporátní dluhopisy.

Euro znak FX24

ECB varuje před platební neschopností

Čtvrtek 20. května

Centrální banka eurozóny a zemí Evropské Unie Evropská centrální banka (ECB) podle svého vyjádření je obzvláště znepokojena vývojem současné finanční situace v oblasti dluhové zátěže podniků v zemích s širším a rozsáhlejším sektorem služeb, protože po ukončení stimulačních opatření v rámci ekonomické záchrany po pandemii by se mohl výrazně zvýšit tlak na vlády a věřitele v těchto zemích. V současnosti učiněná pomoc podnikům sektoru služeb je jen krátkodobá a v případě udržení tohoto sektoru vládami těchto jednotlivých zemí může dojít ke spuštění dluhové spirály, všem dobře známé z řecké ekonomiky.

Bonds

USA chystá vyšší daně a USD již oslabil

Středa 19. května

Ministryně financí Spojených států amerických (USA) paní Janet Yellenová již nyní vyzývá vedoucí představitele firem k platbám vyšších daní na podporu obnovy infrastruktury ekonomiky USA po dopadech pandemie koronaviru na hospodářství Spojených států. Zároveň paní Yellenová uvedla, že problémy s odměňováním pracovníků zčásti souvisí z nedostatku vlivu odborů v USA a korporátní společnosti by měly uvítat globální konkurenci. Dále pak ve svém vystoupení ministryně Janet Yellenová, známá finančnímu světu jako bývalá šéfová centrální banky USA Federal Reserve System uvedla, že daňová reforma v USA je již nutná.