Aktuality

CNB BR FX24

Česká národní banka dle očekávání snížila úrokové sazby

Pátek 28. června

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání dne 27.6.2024 snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 4,75 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro snížení sazeb o 0,25 procentního bodu. Přijaté rozhodnutí se opírá o jarní (květnovou) makroekonomickou prognózu a o vyhodnocení informací získaných od jejího zpracování, uvedla ČNB ve svém prohlášení po tomto zasedání.

EU fangle

Evropské akciové trhy ve smíšeném trendu a euro spíše v poklesu

Čtvrtek 27. června

Začátek obchodování na evropském akciovém trhu čtvrtečního dne 27.června letošního roku 2024 aktuálně hodnotí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností smíšeně a v některých segmentech akciového trhu až negativně, kdy například akcie evropského prodejce oblečení H&M poklesly o 14 % své předchozí ceny. Tento pokles spolu s poklesy dalších akciových titulů segmentu obchodu a služeb jsou po většinou způsobeny přetrvávajícími obavami o vývoj inflace v eurozóně v souvislosti s neúměrným navýšením mezd v posledních týdnech.

GBP USD EUR FX24

Britská libra i přes nejistotu úrokový sazeb posílila

Středa 26. června

Domácí měna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska britská libra (GBP) během několika posledních hodin zaznamenala výraznější růst vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD). Britská libra (GBP) je jednou ze šesti hlavních světových měn, která tvoří měnový koš dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), sloužící ho k hodnocení směnné hodnoty USD a hodnota tohoto indexu následně ovlivňuje značnou část obchodů světových finančních trhů a zejména pak globální komoditní trhy.

Ropa CZ

Ceny ropy jsou prozatím stabilní

Úterý 25. června

Vývoj trhu s ropou v posledních dnech prokázal, že ceny ropy v rámci kontraktů světového komoditního trhu prozatím stále udržují trend stability ceny. Poslední vývoj trhu s ropou tak dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností se výrazněji nezměnil, protože obavy z vyhlídek čínského ekonomického oživení kompenzovaly obavy o dodávky pramenící z napětí na Blízkém východě a ukrajinských útoků na ruské rafinérie. Momentálně jsou ceny ropy ve velmi mírném poklesu z důvodu přetrvávající silné směnné hodnoty amerického dolaru.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 24. června

Na začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 26.v pořadí přetrvávala stále silná směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám. Nicméně v průběhu pondělního evropského dopoledne dne 24.6.2024 směnná hodnota USD mírně poklesla a zhruba v čase 11:32 CET byl bodový stav dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v denním poklesu o -0,19 % bodové hodnoty při stavu tohoto indexu ve výši 105,59 USD bodů. Tento index DXY porovnává hodnotu USD vůči šestici hlavních světových měn, kde podstatnou část indexu tvoří podíl jednotné evropské měny euro (EUR).

USD UP FX24

Hodnota amerického dolaru dosáhla osmitýdenní maximum

Pátek 21. června

Stávající směnná hodnota amerického dolaru měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) se posunula na bodový stav tohoto indexu, který představuje dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností hodnotu amerického dolaru (USD) jako dosavadní nejvyšší hodnotu v posledních dvou měsících letošního roku 2024. Tento obchodní trend se podle těchto odborníků po nejvíce projevil po červnovém zasedání centrálních bankéřů USA, kdy Federální výbor pro volný trh Federálního rezervního systému FOMC FED ponechal úrokové sazby ve stejné výši.

dollar and euro FX24

Euro stále v poklesu vůči americkému dolaru

Čtvrtek 20. června

Jednotná evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) po většinou v posledních dnech udržuje střídavě sestupný obchodní trend blízko vzájemného směnného kurzu ve výši 1,07 USD za EUR. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu tento současný stav je způsoben několika faktory a jako hlavní tito odborníci uvádějí jednak monetární politiku Evropské centrální banky (ECB-Europen Cental Bank), která nedávno snížila úrokové sazby a dále pak stav ekonomiky jak zemí EU tak zejména států eurozóny.

BTC a USD FX24

Cena Bitcoinu po poklesu vzrostla

Středa 19. června

Investoři, obchodníci a ostatní drobní účastníci trhu s virtuálními měnami v průběhu evropského středečního rána dne 19. června letošního roku 2024 zaznamenali dynamický růst ceny nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin (BTC). Tato virtuální měna, jejíž tržní kapitalizace se pohybuje okolo hodnoty ve výši 1,3 bilionu amerických dolarů (USD) po svém předchozím silnějším poklesu nyní udává trend dynamičtějšího růstu své ceny. V této souvislosti pak finanční stratégové krypto trhu uvádějí, že současný téměř denní dvou procentní nárůst ceny předznamenává možný potenciál tak zvaného odlepení se od cenového dna.

1916

Pokles výnosů US dluhopisů zvýšil ceny zlata

Úterý 18. června

V průběhu začátku obchodování úterního dne 18.června letošního roku 2024 se zastavil pokles ceny zlata a hodnota investičního zlata na komoditních trzích mírně vzrostla. Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu k této situaci došlo po té, co výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) vykázaly pokles svých dosavadních výnosů. Dalším faktorem pro pozitivní růst ceny zlata je současný investorský sentiment, kdy účastníci finančního trhu očekávají pozitivní komentáře členů FOMC FED po jeho posledním zasedání.