Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 8. srpna

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku jako 32.týden v pořadí prozatím ve svém začátku přinesl investorům a obchodníkům trend mírného poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD), kdy v průběhu pondělního evropského rána dne 8.8.2022, zhruba v čase 8:02 CET byla hodnota dolarového indexu DXY na stavu 106,54 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,08 % bodové hodnoty. Nicméně podle analytiků finančních trhů je hodnota USD stále vysoká, což se i projevilo jak v rámci posledního obchodní seance US akciového trhu, tak v rámci obchodů komoditního trhu.

CNB BR FX24

ČNB sazby ponechala a zveřejnila novou prognózu

Pátek 5. srpna

Bankovní rada ČNB (České národní banky) jako řídící orgán centrální banky České republiky na svém čtvrtečním jednání dne 4.srpna letošního roku 2022 ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Tudíž dvoutýdenní repo sazba (2T Repo sazba) tak zůstává ve stejné výši jak rozhodla ještě Bankovní rada ČNB pod vedením guvernéra Jiřího Rusnoka na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 procentech ročně. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů Bankovní rady ČNB, dva členové hlasovali pro zvýšení sazeb o jeden procentní bod. Toto zasedání Bankovní rady ČNB bylo prvním pod vedením nového guvernéra Aleše Michla.

CZKaEUR FX24

Česká koruna vyčkává na výsledek zasedání ČNB

Čtvrtek 4. srpna

Domácí měna členského státu Evropské unie, který ovšem není v eurozóně a to měna České republiky (ČR) a její česká koruna (CZK) je podle finančních analytiků momentálně ovlivněna dvěma základními faktory. Jedním z nich jsou již reportovaná data o výši schodku státního rozpočtu k červenci letošního roku 2022, která ukázala deficit hospodaření státu ČR ve výši téměř 193 miliard CZK. Druhým a o to více podstatným faktorem je dnešní čtvrteční zasedání Bankovní rady české národní banky (ČNB) dne 4.8.2022, které bude rozhodovat o úrokových sazbách a síle podpory CZK na devizovém trhu ve formě měnových intervencí.

Visa card FX24

Nákup kryptoměn přes platební karty je již standard

Středa 3. srpna

V současnosti se již naplnila ještě před několika lety nemožná představa spotřebitelů, kteří dnes velmi snadno z pohodlí domova mohou ze svých debetních nebo dokonce i kreditních karet nakupovat kryptoměny a to po nejvíce Bitcoin (BTC) jako nejrozšířenější virtuální měnu s dosavadně nejvyšší tržní kapitalizací. Avšak tak jako každá digitální měna tak i Bitcoin podléhá značné volatilitě směnného kurzu vůči tradičním světovým měnám a po nejvíce tak je jeho hodnota udávaná ve vztahu k americkému dolaru (USD). Momentálně po poklesu hodnoty BTC se již jeho hodnota vrátila na hodnotu kurzu převyšující 20.000 USD za BTC.

GOLD.STOCK FX24

Zlato dosáhlo maxima své čtyřtýdenní ceny

Úterý 2. srpna

Cena zlata v průběhu evropské noci z pondělí na úterý dne 2.srpna letošního roku 2022 dosáhla svého čtyřtýdenního maxima, když se před druhou hodinou ranní středoevropského letního času obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.791,10 USD za trojskou unci s posílením o + 0,2 % své předchozí ceny. Tato cena tak představuje dle dat technické analýzy dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností nejlepší dosaženou cenu v rámci obchodování s futures zlata na komoditním trhu od 5.7.2022.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 1. srpna

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 31.v pořadí v rámci forexových operací devizového trhu zaznamenal mírné oslabení amerického dolaru (USD) vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Tento globální měnový pár EUR/USD se tak v průběhu pondělního evropského rána dne 1.srpna roku 2022, zhruba v čase 7:35 CET obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0222 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD.

58377_US-New-York

Američané vedou ostré spory o recesi

Pátek 29. července

Statistická data ekonomiky USA ze dne 28.7.2022 ukázala i ve druhém po sobě jdoucím čtvrtletí propad hrubého domácího produktu (HDP) USA a to o – 0,9 % svého poklesu. Na základě těchto údajů pak dle ekonomických pravidel obecně platí, že ve dvou po sobě jdoucích kvartálních období vykázaný pokles HDP je ukazatel recese. Ovšem představitelé administrativy prezidenta Bidena jako například ministryně financí USA paní Janet Yellenová spolu se šéfem centrální banky USA Federal Reserve System panem Jerome Powellem tvrdí pravý opak.

FED

Centrální banka USA opět zvýšila sazby

Čtvrtek 28. července

Dvoudenní zasedání amerických centrálních bankéřů, které probíhalo ve dnech 26. a 27.července letošního roku 2022 tak naplnilo odhady finančních analytiků a zvýšilo tak úrokové sazby v USA. Po zasedání klíčového výboru centrální banky Spojených států FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) pak jeho šéf pan Jerome Powell na tiskové konferenci ve večerních evropských hodinách dne 27.7.2022 oznámil zvýšení základní úrokové sazby o 75 bazických bodů, čímž se tato referenční sazba posunula do výše rozpětí od 2,25 do 2,50 % p.a.

Oil FXG

Pokles zásob ropy v USA zvýšil její cenu

Středa 27. července

Ceny ropy na počátku středečního obchodního dne 27.července letošního roku 2022 zamířily směrem vzhůru a to po té, co průmyslová data ukázala neočekávaný větší pokles zásob ropy v USA. Po vypořádání obchodů komoditního trhu v úterý dne 26.7.2022 průmyslová skupina American Petroleum Institute uvedla, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden klesly o 4 miliony barelů. To je čtyřnásobek poklesu než predikovali analytici komoditního trhu s ropou, kteří očekávali pokles o objemu 1 milionu barelů, uvedla v průzkumu agentura Reuters.