Aktuality

CZK a EUR FX24

Česká koruna posílila vůči euru

Středa 11. listopadu

Průběh obchodování devizového trhu a to od začátku tohoto 46. týdne roku 2020, zaznamenal posílení tuzemské měny, české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Již v závěru minulého týdne ve dnech 5.a 6.listopadu 2020 byla zřejmá snaha české koruny změnit obchodní trend svého směnného kurzu vůči euru. Tento trend se tak aktuálně naplnil a byl podpořen investorským sentimentem ohledně upadajícího zájmu investorů o společnou měnu zemí eurozóny euro v souvislosti s tím, že americký bankovní gigant Goldman Sachs již v minulém 45.týdnu roku 2020 uvedl, že EUR odstranil ze svého koše zemí G10 pro vlastní obchodování.

oil barel FX24

Výhled zvýšené poptávky po ropě snížil její cenu

Úterý 10. listopadu

Ceny ropy během evropského rána dne 10.listopadu 2020 klesly neb obavy ze snížené poptávky po palivu se rozplynuly. Podle ekonomických zpravodajů tak investoři očekávají již v blízké budoucnosti rychlý návrat téměř k normálnímu způsobu životu v souvislosti k vysoce pozitivnímu vývoji vakciny proti koronaviru SARS-CoV-2 způsobující v mnoha případech až smrtelné onemocnění Covid-19. Oznámení již několika farmaceutických společností o ukončení klinických testů a přechodu na sériovou výrobu vakcín proti Covid-19 se stal přímo hitem jak v Evropě tak i v USA.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 9. listopadu

Začátek nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 46.v pořadí byl stále ve znamení obav investorů z vývoje globální pandemie SARS-CoV-2, který zpisobuje závažné onemocnění Covid-19 až se smrtelnými důsledky některých obyvatel po celém světě. Zároveň finanční svět s napětím očekává reakci stávajícího prezidenta USA pana Donalda Trumpa na výsledek prezidentských voleb, kdy jeho rival z Demokratické strany pan Joe Biden po té co získal volitelské hlasy ve státě Pensylvánie a tím pádem se stal faktickým, nikoliv ještě oficiálním vítězem a budoucím prezidentem Spojených států amerických.

BTC a USD FX24

Hodnota Bitcoinu výrazně vzrostla

Pátek 6. listopadu

Stále nejistý výsledek volby amerického prezidenta podle analytiků z velké části způsobil zvýšený zájem dynamických investorů o virtuální měnu Bitcoin (BTC), která je mezi kryptoměnami na trhu digitálních měn nejrozšířenější. Během dne 5.listopadu 2020 směnná hodnota Bitcoinu (BTC) vůči americkému dolaru (USD) tak překonala hranici 15.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 6.11.2020, zhruba v čase 6:52 CET se na trhu digitálním měn Coinbase měnový pár BTC/USD obchodoval v směnném kurzu na hodnotě ve výši 15.690 USD za BTC.

58377_US-New-York

Volby v USA zvýšily zájem o korporátní dluhopisy

Čtvrtek 5. listopadu

Stávající volební klání v USA, jak do Senátu a Kongresu, tak zejména volba prezidenta USA způsobilo zájem investorů o bezpečné zhodnocování finančních prostředků. V průběhu volebního dne 3.11, ale i následujícího dne 4.11.2020 se finanční trh až s výjimkou trhu se státními dluhopisy nacházel v obchodním trendu býčího trhu. Zejména pak ceny na hlavních akciových trzích jak v USA tak i v Evropě zaznamenaly pro růstovou tendenci. Nicméně zájem investorů s ohledem na stále nejistý výsledek volby prezidenta USA, ohledně státních dluhopisů klesl, avšak toto neplatí pro korporátní dluhopisy o něž se zájem zvýšil.

EUR 17.08.16 FX24

Část zahraničních investorů ztrácí zájem o euro

Středa 4. listopadu

Investoři v několika posledních dnech přehodnotili svůj zájem o jednotnou evropskou měnu euro, s ohledem na průběh pandemie v Evropě a s tím spojená omezení v řadě zemí eurozóny a rovněž s ohledem na stávající vývoj amerických prezidentských voleb, jejichž výsledek se očekává velmi těsný nebo dokonce, že o americkém prezidentovi bude muset rozhodnout Nejvyšší soud USA. Právě z těchto důvodů pak finanční skupina Goldman Sachs odstranila ze svého investičního portfolia zemí G-10 měnu euro, kterou investičně bankovní skupina Goldman Sachs podporovala, aby výrazněji překonávala americký dolar (USD).

Fine Gold FX24

Centrální banky začaly vyprodávat zlato

Úterý 3. listopadu

Podle informací Světové rady pro zlato došlo v posledním čtvrtletí letošního roku 2020 u většiny centrálních bank ve světě k změně vlastní monetární politiky a to zejména s ohledem na vlastní depozit fyzického zlata jako zásob držených co by tak zvaná zlatá rezerva. Právě u většiny těchto světových centrálních bank došlo a stále dochází k nadměrnému výprodeji těchto zlatých rezerv. V okamžiku, kdy ke konci jara letošního roku 2020 došlo k výraznému nárůstu ceny zlata nad hranici 2.000 USD za trojskou unci, centrální banky zahájily výprodej svých zlatých zásob.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 2. listopadu

Tento týden, který je označován v kalendáři letošního roku jako 45.v pořadí je klíčový zejména s ohledem na probíhající volby prezidenta USA, jejichž výsledek má být zveřejněn ve středu 3.listopadu 2020. Od této volby prezidenta země, jejíž hrubý domácí produkt (HDP) představuje nevyšší finanční objem ekonomiky na světě je netrpělivě očekáván s ohledem na další vývoj monetární politiky USA a směnnou hodnotu amerického dolaru (USD). Aktuálně se globální měnový pár EUR/USD dne 2.11.2020, zhruba v čase 6:14 CET obchodoval v kurzu 1,1633 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,1202 % vůči EUR.

FT FX24

Dluhopisy připsaly výrazné zisky

Pátek 30. října

Globální dluhopisový trh a to včetně českého dluhopisového trhu v posledních týdnech letošního roku 2020 zaznamenal výrazně vyšší nárůst výnosu z dluhopisů a s tím spojený vysoce atraktivní zisk investorů. Zájem investorů o dluhopisy ať už státní či korporátní v posledních dnech značně vzrostl a například během čtvrtka 29.října 2020 byl téměř celý hlavní globální dluhopisový trh v obchodním trendu silného býčího trhu a zisky investorů jen stoupaly. Nicméně analytici v této věci upozorňují, že volatilita trhu se již v průběhu pátku 30.10.2020 dostavila a některé dluhopisové trhy již hlásí mírnější pokles, avšak nadále je udržován pro růstový trend.