Aktuality

Gold a FED FX24

Možná dohoda o dluhu USA snížila cenu zlata

Pátek 19. května

V závěru tohoto obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 20.v pořadí se snížila cena investičního zlata na největší týdenní minimum od února tohoto roku 2023, Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky komoditního trhu tento stav nastal po té, co se ukázalo, že jednání o dluhovém stropu Spojených států mezi Republikány, kteří ovládají většinu v Kongresu a Demokraty, kteří prostřednictvím současného prezidenta USA v zemi vládnou, nemusejí dopadnout ekonomickou katastrofou jak pro ni vyzývá bývalý prezident Donald Trump a znovu kandidát do tohoto úřadu.

Euro zone

Míra inflace v EU klesla a v ČR je dvojnásobná

Čtvrtek 18. května

Evropský statistický úřad (EUROSTAT) ve středu dne 17.května letošního roku zveřejnil údaje ohledně dubnové inflace v zemích Evropské Unie (EU). Podle těchto dat tak vyplývá, že celková průměrná míra inflace EU jako celku meziměsíčně poklesla o – 0,2 % na celkovou průměrnou roční míru inflace ve výši 8,1 procenta. Toto číslo pak dle analytiků a ekonomů představuje nejnižší roční hodnotu svého objemu míry inflace. V porovnání s aktuálními daty míry inflace v České republice je inflace v EU zhruba poloviční než v ČR.

Oil barel 2 FX24

Cena ropy prozatím nereaguje na hrozbu snížení nabídky

Středa 17. května

Současná cena ropy na světovém komoditním trhu, dle analytiků makléřských společností, ale i podle samotné energetické agentury IEA (International Energy Agency) ignoruje hrozící nedostatek nabídky ropy na komoditním trhu a to zejména s ohledem na snížení těžby surové ropy zemí OPEC a OPEC+ spolu se zavedením zákazu dovozu ruské ropy do zemí Evropské unie a USA. Týdny klesajících cen ropy kvůli obavám z možné ekonomické globální recese se tak nyní střetávají s výhledem na omezenou nabídku a následně silnou poptávku v tomto roce, uvedla v úterý dne 16.5.2023 agentura IEA.

EUR 17.08.16 FX24

Euro prozatím výrazněji vůči USD neposílilo

Úterý 16. května

Jednotná evropská měna euro (EUR) zaznamenala v průběhu víkendového obchodování značnou nerozhodnost investorů a obchodníků s touto druhou nejvíce obchodovanou světovou rezervní měnou po americkém dolaru (USD). Problémy s dluhovým stropem v USA tak v minulém týdny zastavily růst USD a mohlo by se zdát, že směnná hodnota EUR vůči USD citelně posílí, ale nestalo se tak, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností. Podle těchto odborníků je důvodem stav ekonomiky eurozóny a celé EU a to zejména ve vztahu k výraznému poklesu průmyslové výroby.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 15. května

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako dvacátý se prozatím v rámci obchodů devizového trhu vyvinul ve znamení obchodního trendu posilování jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD), avšak po propadu EUR v závěru minulého týdne, kdy se kurz tohoto měnového páru EUR/USD pohyboval ve výši 1,098 USD za EUR. Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 15.5.2023, zhruba v čase 6:38 CET byla hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) ve výši kurzu 1,086 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,11 % kurzu vůči USD.

Inflace FX 24

Míra inflace v ČR již vykazuje svůj pokles

Pátek 12. května

Zveřejněná data Českého statistického úřadu (ČSÚ) dne 11.5.2023 za duben letošního roku 2023 ukázala pokles míry inflace v České republice o – 0,2 % meziměsíčně a v porovnání s dubnem loňského roku 2022 tak tento rozdíl spotřebitelských cen vykazuje nárůst o + 12,7 procenta. Nicméně celkový objem míry inflace za posledních 12 měsíců se udržuje ve výši 16,2 % meziročně, což je stále více než celková roční inflace za předchozí rok 2022, která činila výši 15,1 procenta. Podle komentářů ekonomických zpravodajů tyto reportované údaje byly překvapením pro finanční analytiky, kteří očekávali ještě o něco vyšší čísla.

Trh práce USA FB

Inflace v USA klesla těsně pod 5 procent

Čtvrtek 11. května

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech amerických za minulý měsíc tj. za duben letošního roku 2023 již stoupl pouze o 0,4 %, k čemuž přispěly rostoucí ceny ubytování, ojetých vozidel a plynu. Tento nárůst byl plně v souladu s očekáváním obchodníků z Wall Street, avšak co bylo dle reportingu dat ze středy 10.5.2023 tak zvaně milým překvapením je celková roční inflace v USA, která klesla těsně pod pět procent a to na hodnotu ve výši 4,9 % ročního objemu míry inflace. Nejen na základě těchto skuteční se následně mírně zvýšila směnná hodnota amerického dolaru (USD).

BTC FX24

Kam se cena BTC bude ubírat dál ?

Středa 10. května

Tuto otázku si kladou desítky milionů lidí po celém světě a podle odborníků kryptoměnového trhu se v dynamickém tempu vzrůstu, následného propadu a opětovného posílení své ceny pohybuje již řadu let. Aktuálně pak analytikům jde o to odhadnout správný moment, kdy směnná hodnota nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin (BTC) začne klesat či stoupat spolu s predikcí cenové hranice poklesu či cenového růstu. V posledních týdnech se cena této virtuální měny s nejvyšší tržní kapitalizací Bitcoin (BTC) pohybovala vůči americkému dolaru (USD) v rozmezí kurzu od 27.000 do 31.000 USD za BTC.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Úterý 9. května

V druhém obchodním dni, bráno z globálního hlediska, avšak v prvním obchodním dni většiny evropských států, jenž měli v pondělí státní svátek u příležitosti konce druhé světové války. Začátek tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku jako 19. v pořadí se dle sentimentu investorů a obchodníků vyjma obav z bankovní krize vyznačuje začátkem obav z důsledků neschválení navýšení dluhového stropu Spojených států amerických, kdy administrativa prezidenta Bidena, dle vyjádření ministryně financí Janet Yellenové dosáhne tohoto stropu zhruba již k 1.6.2023.