Aktuality

Trh práce USA FB

USA již dosáhly svého limitu dluhového stropu

Pátek 20. ledna

Výdaje státního rozpočtu Spojených států amerických ve čtvrtek 19.ledna letošního roku již dle sdělení ministerstva financí USA dosáhly povoleného dluhového limitu tak zvaného dluhového stropu ve výši 31,4 bilionu USD. Ministryně financí USA pani Janet Yellenová tlačí na Kongres, aby schválil zákon o zrušení dluhového limitu, a očekává, že ministerstvo financí bude moci své účty splácet minimálně do letošního června roku 2023. V reakci nejen na tento stav pak čtvrteční obchodní den 19.1.2023 uzavřel US akciový trh v poklesu všech svých hlavních akciových indexů.

CNB BR FX24

ČNB bude již brzy znovu rozhodovat o sazbách

Čtvrtek 19. ledna

V současnosti jak laická tak zejména odborná veřejnost se ohlíží k datu 2.února letošního roku 2023, kdy je naplánováno měnopolitické zasedání Bankovní rady centrální banky České republiky (ČR), České národní banky (ČNB) jako regulátora českého finančního trhu. Právě na tomto zasedání budou projednávány úrokové sazby a členové Bankovní rady ČNB budou rozhodovat o jejím dalším případném zvýšení či snížení nebo ponechání ve stávající výši základní úrokové sazby označované jako 2T Repo sazba, která v současnosti již dosáhla objemu ve výši 7,00 % ročně.

WEF krypto FX24

Kryptoměny vzbudily pozornost i v Davosu

Středa 18. ledna

Tento týden již v pondělí dne 16.1.2023 začalo ve švýcarském Davosu tradiční setkání finančníků, bankéřů, ekonomů, finančních analytiků, ale i vrcholných světových politiků a ekonomických zpravodajů z celého světa v rámci Světového ekonomického fóra 2023 (WEF-World Economic Forum), kterého se tentokrát účastní i zástupci tak zvaného kryptoprůmyslu. Letošními tématy ročníku WEF 2023, vyjma aktuálních událostí ohledně války na Ukrajině, současné globální ekonomické situace a tradičnímu jednání o změně klimatu je agenda kryptoměn, zejména s ohledem na její možnou regulaci.

Gold a FED FX24

Cena zlata momentálně začala mírně klesat

Úterý 17. ledna

V průběhu druhého obchodního dne tohoto 3 týdne roku 2023 ceny zlata na komoditních trzích po předchozím dosažení maximální ceny za posledních osm měsíců začaly mírně klesat. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu je za současným poklesem vliv opětovně posilující směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Zlato jako pasivní aktivum, které při svém držení nevytváří aktivní výnos se tak při vyšších nákladech na jeho držení stalo méně atraktivním investičním nástrojem a jeho cena klesla.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. ledna

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako třetí v pořadí se ze strany investorů a obchodníků bude těšit pozornosti ohledně v tomto týdnu probíhajícího tradičně v lednu Světového ekonomického fóra (WEF – Eorld Ecvonomic Forum) ve švýcarském Davosu. Podle analytiků na tuto událost budou zejména pozorně nahlížet evropské trhy, kdy v průběhu evropského pondělního rána dne 16.1.2023, zhruba v čase 8:13 CET se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,084 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,08 % kurzu vůči USD.

USD FED pack FX24

V USA mají nejnižší inflaci od roku 2021

Pátek 13. ledna

Zatímco ve většině evropských zemí se lidé potýkají s inflací, která již dosáhla dvouciferných hodnot tak včerejší zveřejněné údaje vykázaly, že ekonomika Spojených států amerických již dosáhla pokračujícího poklesu objemu míry inflace na hodnotu ve výši 6,5 % oproti ještě listopadovým údajům, které udávaly objem výše inflace na hodnotě 7,1 procenta meziročně. USA tak zažily jen krátce během června loňského roku 2022 situaci, kdy se k dvouciferné inflaci jen přiblížily a to ve výši 9,1 procenta. Následující měsíce již vykazovaly pokles inflace až na současný stav, který je tak nejnižší inflací od října roku 2021.

Inflace FX 24

Inflace v Česku aktuálně zpomalila

Čtvrtek 12. ledna

Český statistický úřad (ČSÚ) ve středu 11.ledna letošního roku 2023 reportoval data o výši spotřebitelské inflace jednak za předcházející měsíc tj. za prosinec roku 2022 tak i porovnání měsíce prosinec předcházejícího roku 2021 a zejména pak celkovou roční inflaci loňského roku 2022. Z uvedených dat tak vyplynulo, že měsíční inflace mezi listopadem roku 2022 a prosincem roku 2022 byla nulová a lze tak tvrdit, že spotřebitelské ceny mezi těmi to měsíci v závěru loňského roku byly vyrovnané, avšak celková roční inflace dle dat ČSÚ prokázala roční nárůst spotřebitelských cen o objemu ve výši 15,1 % ročně.

Euro zone

Euro zpevňuje a eurozóna je odolnější proti recesi

Středa 11. ledna

Finanční analytici a investiční stratégové zejména velkých světových bank s globálním rozsahem začali přehodnocovat své predikce ohledně ekonomické krize a tomu předcházející fázi cyklu ekonomické recese ohledně zemí eurozóny, Například americký bankovní a investiční gigant společnost Goldman Sachs uvedla ohledně eurózny, že se do recese nedostane. Podle ekonomů z této společnosti Goldman Sachs začne inflace v eurozóně postupně klesat v průběhu letošního roku 2023 a hospodářství eurozóny by se tak nemělo propadnout do ekonomického cyklu recese.

Oil barel 2 FX24

Poptávka po ropě klesla a s tím i cena

Úterý 10. ledna

Cena ropy v průběhu začátku úterního dne nadále mírně klesla, a to podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu kvůli očekávání, že další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech na nadcházejícím zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Mareket Committee) centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED), v zemi největšího světového spotřebitele ropy, zpomalí ekonomický růst nejen USA a tím omezí poptávku po palivech.