Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 19. července

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 29.v pořadí pokračoval v rámci devizového trhu obchodní trend posilování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči většině hlavních světových měn a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Tento globální měnový pár EUR/USD se tak během pondělního evropského rána dne 19.7.2021, zhruba v čase 7:59 CET obchodoval na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,1802 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,03 % kurzu vůči USD.

Gold a FED FX24

Cena zlata dosáhla téměř měsíčního maxima

Pátek 16. července

Současná tak zvaně holubičí rétorika centrální banky USA Federal Reserve System (FED) prezentovaná aktuálně jejím šéfem Jerome Powellem v rámci slyšení před bankovním výborem Senátu USA vyvolala u investorů pozitivní investorskou náladu a částečně odstranila jejich obavy z dalšího vývoje domácího hospodářství v USA, tak zejména i vývoje globální ekonomiky. Nejen v důsledku tohoto pak během čtvrtka 15.7.2021 vzrostla na komoditním trhu cena investičního zlata, které se obchodovala téměř na svém čtyřtýdenním maximu v ceně 1.833,65 USD za trojskou unci.

EUR digi

Centrální bankéři v Evropě připravují digitální euro

Čtvrtek 15. července

Evropská centrální banka (ECB–European Central Bank) oznámila, že v reakci na stávající situaci ohledně vývoje kryptoměn spolu se zvyšujícím se zájmem o tuto alternativu finančního trhu v podobě virtuálních měn, zahájila přípravy a chystá vlastní digitální jednotnou měnu euro (EUR). Podle sdělení agentury Reuters se tak centrální banka zemí eurozóny a EU tímto zavedením digitálního eura chce vypořádat se současným boomem kryptoměn a uspokojit tak poptávku po virtuálních měnách a elektronických platebních prostředcích při zachování standardů regulovaného finančního trhu.

USD UP FX24

Data o inflaci v USA oslabily americký dolar

Středa 14. července

Podle reportovaných dat Růst cen v USA dál zrychluje, zboží a služby podražily o 5,4 % a míra inflace ve Spojených státech tak v červnu letošního roku 2021 vystoupala na 5,4 procenta, a dostala se tak na maximum od srpna roku 2008. Nicméně Šéf amerického Fedu Jerome Powell přitom říká, že je inflace pouze dočasný jev. Reakce investorů devizového trhu aktuálně prozatím mírně oslabila směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) dle ukazatele dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

BTC FB

Objem obchodování s kryptoměnami poklesl

Úterý 13. července

Objemy obchodování na největších burzách digitálních měn a to zejména jako jsou Coinbase, Kraken, Binance a Bitstamp, klesly v měsíci červnu letošního roku 2021 a to podle ukazatele CryptoCompare o více než 40% v porovnání s předcházejícím měsícem. Nejobchodovatelnější virtuální měna a to Bitcoin (BTC) podle těchto údajů objemu uskutečněných obchodů poklesl v červnu 2021 oproti květnu 2021 o 42,3 % objemu zrealizovaných obchodů v BTC s objem ve finančním vyjádření na hodnotě ve výši 138,2 miliardy amerických dolarů (USD).

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 12. července

Očekávané události v tomto novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 28.v pořadí mohou změnit náladu investorů a tím ovlivnit i samotný obchodní průběh globálních finančních trhů. Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 12.7.2021, zhruba v čase 8:30 CET zaznamenali investoři v rámci devizového trhu pokles jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD). Tento globální měnový pár EUR/USD se tak obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1864 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,08 % kurzu vůči USD.

ECB RG FX24

ECB pro eurozónu zvýšila svůj inflační cíl

Pátek 9. července

Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) ve čtvrtek 8.7.2021 oznámila, že centrální banka EU přijala pro země eurozóny zásadní změnu ve vztahu k inflaci a to, že inflační cíl pro střednědobý horizont stanovila ve výši dvou procent meziročně. Tímto krokem tak ECB opustila dlouholetou praxi, kdy udržovala inflační cíl těsně pod hranicí 2% pro země platících jednotnou evropskou měnou euro (EUR). Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností tímto ECB de facto připustila očekávaný další růst inflace v EU.

dollar and euro FX24

Euro po zveřejnění minutovníku FEDu posílilo

Čtvrtek 8. července

Poskytnuté informace z posledního zasedání FOMC FED známé jako tak zvaný minutovník FEDu, které byly zveřejněny během evropského středečního večera dne 7.7.2021 vyvolal na devizovém trhu obavy investorů o dalším nasměrování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a pozornost obchodníků se tak zaměřila na jednotnou evropskou měnu euro (/EUR). Před zveřejněním těchto informací se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1782 USD za EUR, avšak krátce po té dosáhl kurzu ve výši 1,1810 USD za EUR.

Oil Arab FX24

Cena ropy WTI dosáhla šestiletého maxima

Středa 7. července

Obchodování s lehkou americkou ropou WTI (West Texas Intermediate) dosáhlo během úterý dne 6.7.2021 až na cenu ve výši 76,98 USD za barel což představovalo cenový rekord od listopadu roku 2014. Cena ropy WTI podle ekonomických zpravodajů vyskočila na nejvyšší úroveň za posledních šest let poté, co byly rozhovory mezi kartelem OPEC a jejími spojenci produkujícími ropu, známý jako OPEC+ odloženy na neurčito, přičemž se této vyjednávající skupině nepodařilo dosáhnout dohody o produkční politice na srpen letošního roku 2021 a na následující další období.