Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 22. února

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři roku 2021 jako osmý v pořadí stále investoři zaznamenávají pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči hlavním světovým měnám. Podle sdělení ekonomických zpravodajů posílila britská libra (GBP) vůči USD nad hranici směnného kurzu 1,40 USD za GBP a rovněž zpevnila svůj směnný kurz jednotná evropská měna euro (EUR) vůči USD. Aktuálně se tak měnový pár EUR/USD dne 22.2.2021, zhruba v čase 7:54 CET obchodoval na devizovém trhu v kurzu ve výši 1,212 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,01 % kurzu vůči USD.

GBP H FX24

Britská libra i přes pandemická omezení posílila

Pátek 19. února

Historicky tradiční a globálně silná evropská domácí měna ostrovního státu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a to britská libra (GBP) v závěru 7.obchdního týdne letošního roku 2021 vzrostla a její směnná hodnota vůči americkému dolaru (USD) dosáhla téměř na vzájemný směnný kurz ve výši blízko 1,40 USD za GBP. Postavení GBP po Brexitu vůči jednotné evropské měně euro (EUR) tak v posledních dnech rovněž posílilo a měnový pár EUR/GBP tak prolomil směrem dolů i hranici 0,87 GBP za EUR a to i za situace, kdy pandemická vládní opatření k šíření koronaviru jsou ve Velké Británii jedna z nejtvrdších v celé Evropě.

Gold a FED FX24

Zlato zaznamenalo propad své ceny

Čtvrtek 18. února

Investoři obchodující se zlatem na komoditním trhu, kteří předpokládali pokračující trend růstu ceny investičního zlata nyní procházejí obdobím sčítání svých ztrát. Cena zlata aktuálně v průběhu 7.týdne letošního roku 2021 poklesla již i pod hodnotu cenové hranice 1.800 USD za trojskou unci a dle údajů technické analýzy tak hodnota investičního zlata ztratila – 6,53 % své ceny od začátku letošního roku 2021. Nicméně v ročním porovnání si cena investičního zlata udržela svoji kladnou bilanci a hodnota zlata vzrostla o + 9,06 % své ceny za posledních 52 týdnů.

BTC FX24

Bitcoin překonal své historické maximum

Středa 17. února

Obchodní den 16.února 2021 na trhu digitálních měn se stal pro virtuální měnu Bitcoin (BTC) rekordním dnem neboť v tento den tato kryptoměna BTC poprvé v historii překonala hranici směnného kurzu vůči americkému dolaru (USD) nad 50.000 USD za BTC. V průběhu tohoto dne 16.2.2021 cena BTC po předchozím poklesu opět začala posilovat a v čase začátku evropského odpoledne kolem 13:30 CET se směnná hodnota Bitcoinu dostala na hodnotu vzájemného kurzu vůči USD na historicky nejvyšší hodnotu ve výši 50.487 USD za BTC.

CZK a EUR FX24

Česká koruna i přes nárůst státního dluhu posílila

Úterý 16. února

Podle páteční informace Ministerstva financí České republiky (MF ČR) ze dne 12.února 2021 výše státního dluhu České republiky v loňském roce 2020 vzrostla o dalších 410 miliard českých korun (CZK) a dosáhla tak na celkovou rekordní sumu ve výši 2,05 bilionu CZK. Podle informací MF ČR za tímto nárůstem předně stojí vydávání emisí státních dluhopisů v důsledku mimořádných vydání státu v souvislosti s pandemiií koronaviru a tak bylo dosaženo i nejvyššího meziročního schodku nebol-li deficitu státního rozpočtu ČR ve výši 367,4 miliardy CZK za rok 2020.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 15. února

Nový obchodní týden, který právě začal zhruba v polovině měsíce února letošního roku 2021 a je označován v kalendáři jako sedmý v pořadí již po více jak týdnu růstu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a zaznamenal jeho mírnější pokles vůči hlavním světovým měnám. V průběhu pondělního evropského dopoledne 15.2.2021, zhruba v čase 9:51 CET se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu na vzájemné směnné hodnotě ve výši 1,214 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,15 % kurzu vůči USD.

USD World FX24

Americký dolar nadále posiloval

Pátek 12. února

Globální komoditní měna a domácí měna Spojených států amerických a to americký dolar (USD), nadále v průběhu závěru tohoto obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako šestý v pořadí, vykazoval obchodní trend posílení své směnné hodnoty vůči hlavním světovým měnám a zejména pak vůči britské libře (GBP) a v posledních hodinách i vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Rovněž tak americký dolar (USD) posílil vůči české koruně (CZK), která v začátku tohoto 6,týdne roku 2021 vůči USD ještě posilovala.

EP FX24

Evropský parlament schválil pomoc ekonomikám států EU

Čtvrtek 11. února

Evropský parlament (EP) ve středu 10.2.2021 schválil balík 672,5 miliardy eur, což v aktuálním směnném kurzu představuje zhruba více jak 17 bilionů českých korun pro podporu a oživení ekonomiky členských zemí Evropské unie v reakci snížit negativní důsledky pro ekonomiku a zvítězit tak nad koronavirovou krizí. Toto schválení EP však musí ještě potvrdit i členské státy, s nimiž se na jeho podobě zástupci EP již předběžně dohodli. Každá jednotlivá země pak musí odsouhlasit navýšení stropu rozpočtových zdrojů, které umožní společný dluh v příštích letech splácet.

Oil barel 2 FX24

Cena ropy dosáhla na 13-ti měsíční maximum

Středa 10. února

Stávající průběh obchodování s ropou na komoditním trhu v začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako šestý v pořadí, vykázal cenu lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši odpovídající svému 13-ti měsíčnímu maximu dosažené ceny a výrazně se tak přiblížila k cenové hranici 60 USD za barel. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent rovněž zaznamenala cenový nárůst a dokonce překročila cenovou hranici 60 USD za barel. Momentálně v průběhu evropského středečního rána dne 10.2.2021 korigovala cena ropy poklesem z důvodu výběru zisku investory.