Aktuality

USD UP FX24

Americký dolar v očekávání zasedání FOMC FED

Úterý 26. července

Směnná hodnota amerického dolaru se v průběhu evropského úterního rána dne 26.7.2022 pohybovala opět velmi blízko dosavadních rekordních hodnot a to s ohledem na několik desetiletí, jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Tento trend nového vrcholu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) je dle analytiků z velké části způsoben očekáváním obchodníků a investorů finančního trhu na pokračující zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky USA Federal Reserve System (FED), kdy právě již zítra dne 27.7.2022 oznámí klíčový výbor centrální banky FOMC (Federal Open Market Committee) své rozhodnutí k sazbám.

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 25. července

Začátek nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 30.-tý týden v pořadí doposud mimo jiné zaznamenal v rámci obchodů devizového trhu rozpětí kurzu globálního měnového páru jednotné evropské měny euro (EUR) a hlavní světové komoditní měny amerického dolaru /USD), stále okolo hranice jejich vzájemné paritní hodnoty. Aktuálně se tento měnový pýr EUR/USD obchodoval v průběhu evropského pondělního rána dne 25.7.2022, zhruba v čase 7:21 CET na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,0197 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,13 % kurzu vůči USD.

ECB 08 FX24

ECB po 11 letech zvýšila úrokové sazby

Pátek 22. července

Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank), které se uskutečnilo ve čtvrtek 21.července letošního roku 2022 v sídle centrální banky eurozóny a EU ve Frankfurtu nad Mohanem, rozhodlo o zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Tento krok zvýšení sazeb pak ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční stratégy komentují, že nastal prakticky až po 11 letech, kdy po celou dobu byla základní úroková sazba na nule a depozitní sazba dosahovala záporné nebo-li negativní výše, čímž tímto rozhodnutím bylo dosaženo hodnoty depozitní sazby ve výši čisté nuly.

usbonds FX24

Výnos 10-ti letého US dluhopisu dosáhl nad 3 procenta

Čtvrtek 21. července

Dluhopisový trh zaznamenal nárůst výnosů nejen z držení standardního 30-ti letého amerického státního dluhopisu (US 30-YR) ve výši nad 3 % p.a., ale i tohoto výnosu nad tři procenta aktuálně dosáhl 10-ti letý státní dluhopis (US 10-YR), který je označován jako tak zvaný srovnávací dluhopis US dluhopisového trhu. Tento současný trend dluhopisového trhu tak analytici makléřských společností v napojení na stratégy finančních trhů komentují s tím, že hlavním důvodem tohoto růstu je velmi silná směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči jednotné evropské měně euro (EUR).

Gold a FED FX24

Obavy ze zvýšení sazeb v USA stabilizovaly cenu zlata

Středa 20. července

Cena zlata se v průběhu dne 19.7.2022 a zejména aktuálního obchodování v průběhu středečního evropského rána dne 20.července roku 2022 výrazně nezměnila a tak její pozice silné podpory na hodnotě ceny ve výši 1700 USD za trojskou unci přetrvává již druhým týdnem. Analytici pak v této věci hovoří o tom, že stávající cena zlata na komoditním trhu tak vyvažuje momentální pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a to před tím, než pravděpodobně dojde k jeho dalšímu růstu na základě zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA Federal Reserve Systém (FED).

Euro znak FX24

Eurozóna v očekávání zvýšení sazeb ECB

Úterý 19. července

Investoři a obchodníci finančních trhů, ale i občanská veřejnost vyhlíží směrem k čtvrtku tohoto týdne, kdy se bude konat zasedání ECB (Evropské centrální banky) a Rada guvernérů ECB by se tak dne 21.7.2022 měla na svém zasedání zabývat jak úrokovými sazbami tak i se očekává oznámení plánů ECB pro tzv. jižní křídlo. ECB šest let v kuse drží základní úrok na nule, zatímco její americký protějšek Centrální banka USA FED (Federal Reserve System) už ke zvyšování přistoupila, stejně jako řada národních centrálních bank včetně České národní banky (ČNB) s cílem zpomalit inflaci.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 18. července

Začátek nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 29.v pořadí i nadále pokračoval v investorském sentimentu obav z patrně již neodvratně přicházející ekonomické recese v hospodářském prostoru evropské ekonomiky a zejména eurozóny. Současná energetická krize, která je umocněna konfliktem na Ukrajině pak dle analytiků a finančních stratégů zrychlila tyto ekonomické cykly s tím, že již v průběhu podzimu a konce roku 2022 budou projevy této hospodářské krize zcela patrné a pocítí tyto důsledky už i řadové obyvatelstvo v podobě finanční nedostupnosti celé řady zboží a služeb, včetně zvýšené nezaměstnanosti.

BTC a USD FX24

Kryptoměny a tradiční finanční trhy se přibližují

Pátek 15. července

Kryptoměny možná nejsou „dostatečně integrovány“ do zbytku finančního systému, aby představovaly „okamžité systémové riziko,“ řekl Jon Cunliffe, víceguvernér centrální banky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Bank of England (BoE) pro finanční stabilitu a zároveň dodal : „ mám podezření, že hranice mezi kryptosvětem a tradičním finančním systémem se budou stále stírat“. Finance s sebou nesou inherentní rizika, a přestože technologie může změnit způsob, jakým jsou rizika řízena a distribuována, nemůže je eliminovat, dodal tento centrální bankéř.

1621

Česká koruna i přes pokles eura posílila

Čtvrtek 14. července

Současný směnný kurz české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) od konce minulého 27.týdne roku 2022 posiluje a CZK se tak dostala na nejsilnější směnný kurz vůči EUR od února letošního roku 2022. Přímá spojitost s CZK a EUR je tak dle finančních odborníků patrně kompenzována intervenčními zásahy centrálních bankéřů z České národní banky (ČNB), kdy dle vývoje směnného kurzu české koruny vůči euru jasně vypovídá, že i nové vedení ČNB pokračuje v intervenčních nákupech k udržení přijatelného kurzovního pásma pro CZK, avšak je patrný pokles CZK vůči americkému dolaru (USD).