Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 9. ledna

V začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako druhý v pořadí zaznamenali obchodníci a investoři devizového trhu pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD), kdy podle indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla v průběhu evropského pondělního rána dne 9.1.2023, zhruba v čase 7:26 CET jeho hodnota ve výši 103,55 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,31 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnový pár EUR/USD se tak obchodoval ve vzájemném kurzu na hodnotě ve výši 1,068 USD za EUR s růstem EUR o + 0,33 % kurzu vůči USD.

1587

Analytici předurčují dluhopisům vysokou poptávku i v roce 2023

Pátek 6. ledna

Současné turbulence na finančním trhu, a to zejména při obchodování s akciemi v očekávání hluboké ekonomické recese s přihlédnutím k stále velmi silné směnné hodnot amerického dolaru tak přiměli řadu investorů, ale i drobných střadatelů k tomu, že v rámci diverzifikace svých majetkových portfoliích část svých financí vložili do dluhopisového trhu. Právě uložení prostřednictvím investičních nástrojů ve formě dluhopisů, jak do trhu se státními dluhopisy, tak zejména pak v poslední době i do firemních neboli korporátních dluhopisů s vysoce atraktivními výnosy.

FED min FX24

Minutovník FEDu ukázal na ponechání vysokých sazeb

Čtvrtek 5. ledna

Tradiční zveřejnění podrobného zápisu ze zasedání klíčového výboru centrální banky Spojených států amerických Federálního výboru pro volný trh FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které se uskutečnilo v polovině prosince loňského roku ve dnech 13. a 14.12.2023, ukázalo na trend držení vysokých úrokových sazeb v USA po celý rok 2023. Tento podrobný zápis ze zasedání FOMC je pravidelně zveřejňován tři týdny po posledním zasedání a slangově se nazývá pro svůj podrobný obsah minutovník Fedu a jeho obsah může způsobit i změnu obchodního trendu trhů.

gold-investment FXG

Cena zlata vrostla na šesti měsíční maximum

Středa 4. ledna

Blížící se nebo již probíhající ekonomická recese vyspělých zemí světa a s tím spojená vysoká míra inflace tak podle analytiků s jistým zpožděním až na začátku nového roku 2023 přiměla investory se vrátit k tradičnímu investičnímu nástroji jako uchovavatele trvalé finanční hodnoty a tím je právě komodita zlata. Investiční zlato obchodované na světových komoditních trzích se tak vymanilo ze své celoroční ztráty v loňském roce 2022 a již nyní v prvním obchodním týdnu roku 2023 připsalo drobné zhodnocení svým investorům.

CZK a EUR FX24

Česká koruna vůči euru má nejsilnější kurz posledních let

Úterý 3. ledna

Vzájemný směnný kurz české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) již v závěru loňského roku 2022 dosáhl své nejsilnější směnné hodnoty za posledních 11 let, kdy v září roku 2011 byla zhruba na stejné výši. Měnový pár EUR/CZK se tak v úterý dne 20.12.2022 obchodoval v kurzu 24,16 CZK za EUR a nejvyšší propad CZK v loňském roce 2022 zaznamenala v únoru a březnu roku 2022 po vojenském konfliktu Ukrajiny a Ruska, kdy kurz byl 25,77 CZK za EUR. Od té doby i s přispěním centrální banky ČR České národní banky formou intervencí CZK vůči EUR posílila.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 2. ledna

Úplný začátek Nového roku 2023, kdy první obchodní týden tohoto roku 2023 začíná tentokráte již pondělím dne 2.ledna letošního roku 2023 je prozatím na devizovém trhu v obchodním trendu mírnějšího poklesu jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD), a to přesto, že USD celkově v globálním rozměru oslabuje. Aktuálně se tak tento globální měnový pár EUR/USD dne 2.1.2023, zhruba v čase 7:53 CET obchodoval v kurzu 1,0693 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,0841 % kurzu vůči USD.

USD FX24

Dynamika růstu amerického dolaru se momentálně zastavila

Čtvrtek 29. prosince

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči hlavním světovým měnám a zejména pak vůči japonskému jenu (JPY) byla ještě ve středu 28.12.2022 na týdenním maximu, avšak během noci na čtvrtek 29.12.2022 dynamičnost růstu USD se vytratila. Nicméně stále tato směnná hodnota amerického dolaru zůstala relativně velmi silná, což zejména pak mimo jiné faktory ovlivnilo závěr obchodního dne na americkém akciovém trhu, kdy hlavní US akciové indexy středeční obchodní den 28.12.2022 uzavřely ve ztrátě své bodové hodnoty a to lehce nad jedním procentem denního pohybu.

dollar and euro FX24

Euro v závěru roku 2022 udržuje svoji hodnotu

Středa 28. prosince

Jednotná evropská měna euro (EUR) byla v průběhu letošního roku 2022 prakticky devět měsíců a to od února do září roku 2022 na hrozivé cestě své směnné hodnoty vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD), kdy směnná hodnota EUR byla dokonce pod paritou s USD, jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností. Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, vzplanula řada možných rizikových faktorů pro měnu euro a především se výrazně zvýšila inflace jak v eurozóně tak i v členských státech EU.

BTC a others FX24

Další otřes na trhu kryptoměn

Středa 21. prosince

Po pádu společnosti FTX a stále doznívajícím otřesům kvůli bankrotu tohoto úložiště a trhu s kryptoměnami přišla ve středu 21.12.2022 brzy ráno další špatná zpráva pro trhy s kryptoměnami a to sice to, že jedna z největších veřejně obchodovatelných kryptotěžebních společností Core Scientific Inc. vyhlásila bankrot a podle kapitoly 11 Ústavy USA žádá o ochranu před věřiteli. Ovšem společnost stále generuje kladný peněžní tok a plánuje pokračovat v těžbě Bitcoinů (BTC), avšak již nyní se projevil pokles hodnoty kryptoměn včetně nejrozšířenější virtuální měny Bitcoin.