Aktuality

BTC a USD FX24

Kryptoměna Bitcoin opět lámala rekordy

Úterý 9. února

V průběhu pondělí dne 8.2.2021, po zveřejnění zprávy ohledně rekordního nákupu kryptoměny Bitcoin (BTC) realizovanou společností Tesla miliardáře Elona Muska v celkové hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů (USD) se výrazně zvýšil zájem o tuto virtuální měnu a její směnný kurz přímo vystřelil vzhůru nad hodnotu 44.000 USD za BTC. Tento vzestupný trend nadále pokračoval a aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 9.2.2021, zhruba v čase 6:56 CET se Bitcoin (BTC) obchodoval na trhu digitálních měn Coinbase ve výši 47.225,25 USD za BTC s dosavadním denním růstem BTC o + 1,17 % kurzu vůči USD.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 8. února

Obchodování na devizovém trhu v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako šestý v pořadí se pozornost investorů stále obrací k americkému dolaru (USD), který opět mírně posílil. Aktuálně se tak globální měnový pár EUR/USD v průběhu pondělního evropského rána dne 8.února 2021. Zhruba v čase 8:59 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,204 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,025 % kurzu vůči USD.

CNB BR FX24

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Pátek 5. února

Zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) jako orgán centrální banky České republiky zodpovědný za monetární politiku a jako regulátor finančního trhu v ČR dospělo na svém čtvrtečním jednání dne 4.února 2021 k závěru, že ponechá stávající výši bankovních sazeb beze změny. Úrokové sazby tak zůstávají na hodnotách ve výši pro dvoutýdenní repo sazby (2T repo sazba) na úrovni 0,25 % p.a., diskotní sazba tak udržuje stále stejnou výši 0,05 % p.a. a lombardní sazba se rovněž nemění a ponechává si svoji výši na 1 procentu ročně.

GBP FX24

Britská libra utlumila svůj trend posilování

Čtvrtek 4. února

Stávající průběh obchodování na devizovém trhu s měnovým párem britské libry (GBP) a amerického dolaru (USD) uprostřed 5.týdne letošního roku 2021 zaznamenalo oslabení GBP vůči USD a dle vyjádření ekonomických zpravodajů tento jev lze považovat za dosavadní utlumení růstu směnné hodnoty britské libry (GBP) vůči ostatním měnám a zejména pak vůči americkému dolaru, ale též i částečně vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Důsledky odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie (EU) se tak projevují s jistým zpožděním.

ECB RG FX24

Jednotná evropská měna euro oslabila

Středa 3. února

Společná měna 19-ti států Evropské unie (EU) známá jako eurozéna, kde se již výhradně platí měnou euro (EUR) stále v letošním roce hledá svoji optimální směnnou hodnotu a to jak ve vtahu k investorům platících touto měnou tak ve vztahu k jednotlivých národním ekonomikách v zemích platících eurem a v návaznosti na ekonomiky ostatních členských států Evropské unie. Spolu s tímto pak prostřednictvím a za výkonné pomoci své centrální banky a to ECB (Evropské centrální banky) musí tato jednotná evropská měna čelit různým spekulativním nástrahám devizového trhu.

gold NP FX24

Zlato po korekci své ceny pokleslo

Úterý 2. února

Obchodování na komoditním trhu se zlatem v průběhu časného evropského rána dne 2.února 2020 svým investorům přineslo obchodní trend poklesu ceny zlata a to po té co akciové trhy v globálním měřítku zaznamenaly růst bodových hodnot akciových indexů a zejména pak amerického akciového trhu, kde například akciový index NASDAQ, který je složený převážně z akciových titulů technologických společností, kdy v průběhu jednoho obchodního dne a to včera během pondělí 1.2.2021 tento akciový index US trhu NASDAQ vzrostl o + 2,55 % bodů.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 1. února

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako pátý v pořadí by měl nejen investorům přinést zásadní údaje o stavu ekonomiky v USA, za které se zejména považují údaje o nově vytvořených pracovních místech na území Spojených států spolu s percentuálním vyjádřením velikosti míry nezaměstnanosti v USA. Prozatím směnná hodnota amerického dolaru (USD) během pondělního evropského rána vykazuje dle dolarového indexu DXY mírný pokles, avšak na devizovém trhu USD vůči jednotné evropské měně euro (EUR) v rámci forexových obchodů vykazuje prozatím nárůst.

USD UP FX24

Americký dolar v korekci své směnné hodnoty

Pátek 29. ledna

Domácí měna Spojených států amerických a předně globální komoditní měna americký dolar (USD) v posledních hodinách prochází korekcí své směnné hodnoty a to v střídavém obchodním trendu jejího posilování a poklesu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 29.ledna 2021 a to na začátku posledního obchodního dne tohoto 4.týdne letošního roku 2021 se americký dolar (USD) tak zvaně pomyslně odrazil od svého dna téměř tříletého minima své směnné hodnoty dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index).

FED A

Zasedání FOMC FED úrokové sazby nezměnilo

Čtvrtek 28. ledna

Tradiční dvoudenní zasedání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) se uskutečnilo ve dnech 26.-27.ledna 2021 ve Wahingtonu, DC. Tento klíčový výbor centrální banky Spojených států, který má ve své výlučné gestci monetární politiku USA a zejména rozhoduje o výši bankovních sazeb, ponechal na tomto svém prvním zasedání v letošním roce 2021 úrokové sazby beze změny. Spolu se závazkem téměř nulových sazeb v rozpětí 0,00 – 0,25 % p.a. centrální banka uvedla, že bude i nadále nakupovat dluhopisy v hodnotě minimálně 120 miliard USD měsíčně.