Aktuality

GOLD FB

Obavy z bankovní krize zvýšily cenu zlata

Pátek 5. května

Prohloubení obav investorů z vývoje situace ohledně stability bankok v posledních dnech vyvolala další kolo vyššího zájmu o drahé kovy a zejména pak o investiční zlato. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu se v současnosti cena investičního zlata pohybuje téměř na svém absolutním historickému maximu. V průběhu čtvrtka dne 4.5.2023 cena investičního zlato v rámci spotových obchodů dosáhla historické výše 2,072,49 USD za trojskou unci a to i přes skutečnost zvýšení úrokových sazeb v USA o den dříve.

FED

Centrální banka USA zvýšila úrokovou sazbu

Čtvrtek 4. května

Tradičně dvoudenní zasedání ve dnech 2. a 3. května letošního roku 2023 centrální banky Spojených států amerických (USA) Fedeal Reserve System (FED) prostřednictvím svého klíčového výboru, který je jediný oprávněn řešit v rámci monetární politiky výši úrokových sazeb Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee), zvýšilo základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů nebo-li 0,25 % p.a. a stávající výše úrokových sazeb v USA se tak dostala do rozpětí ve výši 5,00 až 5,25 procenta. Reakce finančního trhu na toto zvýšení se částečně projevila poklesem cen US akciového trhu a k posílení USD prozatím nedošlo.

Oil and USD FX24

Cena ropy zvýšila ztráty svým investorům

Středa 3. května

Průběh obchodování s ropou během evropského středečního rána dne 3.května letošního roku 2023 podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu prodloužil ztráty investorům poté, co ceny ropy v předcházejících dnech klesly o zhruba 5 % své ceny a dostaly se tak na své pětitýdenní minimum. Podle těchto odborníků je jednou z hlavních příčin především stále relativně silná směnná hodnota amerického dolaru (USD) ve spojitosti s očekávaným dalším zvyšováním úrokových sazeb v USA ze strany centrální banky FED (Federal Reserve System).

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Úterý 2. května

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 18.v pořadí byl poznamenán dalším pádem americké banky First Republic Bank, která během pondělí dne 1.5.2023 přešla pod správu JP Morgan Chase a obchodování s akciemi banky First Republic Bank (NYSE-FRC) bylo při průběžné denní ztrátě o – 45,91 % ceny zastaveno. V tento první květnový den ovšem většina finančních trhů v Evropě byla uzavřená z důvodu oslav svátku Práce jako státního svátku. Během tohoto prvomájového dne tak posílila směnná hodnota amerického dolaru (USD) vůči ostatním měnám.

London Bridge

Britové chudnou a libra udržuje vyvážený kurz

Pátek 28. dubna

Nedávné sdělení hlavního ekonoma centrální banky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Bank of England (BoE) pana Huw Pilla tak zvaně otevřelo oči mnohým investorům a obchodníkům nejen ve Spojeném království, když tento odborník uvedl, že Britové musí přijmout to, že jsou nyní chudší. Následně k tomu to dodal, že ve Spojeném království se lidé museli smířit s tím, že náklady na zboží, které dováží, rostly rychleji než hodnota toho, co vyváží. Avšak podle analytiků devizového trhu směnná hodnota britské libry (GBP) udržuje relativně optimální směnný kurz vůči ostatním hlavním světovým měnám.

ECB FX 24

Jednotná evropská měna euro posílila

Čtvrtek 27. dubna

V průběhu současného obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 17.v pořadí se projevil investorský sentiment ohledně ekonomických rizik Spojených států amerických, které tak zatěžují směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) a v důsledku tohoto, mimo i jiné faktory pak směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) vzrostla. Avšak jak ekonomika eurozóny tak hospodářství USA mají své aktuální negativní kontrasty, jako například eurozóna má obavy z tak zvané bankovní nákazy a USA se potýkají s dluhovým stropem.

CZK a EUR FX24

Česká koruna udržuje relativně silnou směnnou hodnotu

Středa 26. dubna

Současný stav směnné hodnoty české koruny (CZK) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a americkému dolaru (USD) vypovídá dle analytiků devizových trhů o tom, že prozatím směnný kurz CZK udržuje relativně silnou pozici domácí měny České republiky. Nicméně podle těchto odborníků je tento stav pouze dočasný a finanční stratégové uvádějí, že směnný kurz již během letních měsíců letošního roku 2023 se přiblíží velmi těsně k hranici 24 CZK za EUR a 22 CZK za USD s tím, že v začátku podzimu roku 2023 tyto hranice směnného kurzu budou prolomeny a CZK oslabí.

BTC a USD FX24

Cena Bitcoinu se nyní stala zranitelnou

Úterý 25. dubna

Vyjádření analytiků makléřských společností zabývajících se obchodováním s kryptoměnami v současnosti uvádějí ve vztahu k nejrozšířenější virtuální měně Bitcoin (BTC), že stávající kurz BTC se ocitl ve stavu svého ohrožení. Tito odborníci po analýze propadu kurzu BTC o téměř 3.000 USD na BTC v posledních zhruba 14 dnech dospěli k přesvědčení, že cenová hranice pro možný opětovný růst této virtuální měny je 28.000 USD za BTC. Pokud této cenové hranice BTC v krátké době nedosáhne je značná pravděpodobnost, že ani hranice kurzu ve výši 27.000 USD za BTC nezastaví další pokles.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 24. dubna

V začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku jako 17.v pořadí se prozatím směnná hodnota amerického dolaru (USD) pohybovala v rámci forexových operací devizového trhu ve vyrovnaném stavu svého denního pohybu. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala síla USD v průběhu evropského pondělního rána dne 24.4.2023, zhruba v čase 7:06 CET výši 101,82 USD bodů a jednotná evropská měna euro (EUR) oslabila o – 0,082 % kurzu vůči USD při vzájemném stavu směnného kurzu na hodnotě ve výši 1,098 USD za EUR.