Aktuality

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 5. července

V novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 27 v pořadí se investoři a obchodníci devizového trhu v průběhu pondělního evropského odpoledne 5.7.2021 ocotli v situaci, kdy dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval nulový denní pohyb při hodnotě ve výši 92,23 USD bodů. Globální měnový pár EUR/USD rovněž zaznamenal minimální denní volatilitu svého kurzu po předchozím poklesu eura. Aktuálně se tak tento měnový pár obchodoval v kurzu 1,186 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o -0,017 % kurzu vůči USD.

CZK a EUR FX24

Oslabí česká koruna pod vlivem rostoucího deficitu ?

Pátek 2. července

Zveřejnění data ohledně schodku státního rozpočtu pro rok 2021 prozradila, že ke konci června letošního roku 2021 tento deficit stoupl na 265,1 miliardy českých korun (CZK). Podle informací ministerstva financí tak došlo k pokračujícímu meziročnímu prohloubení schodku o dalších 70 miliard, kdy ke konci června loňského roku 2020 tento schodek vykazoval částku ve výši 195,2 miliardy CZK. V této souvislosti pak ekonomové a finanční analytici poukazují na to, že by mohlo dojít vlivem značného zvyšování deficitu k dalšímu zhoršení mezinárodního finančního ratingu České republiky a následnému oslabení směnné hodnoty CZK.

USD FED pack FX24

Americký dolar dosáhl dalšího maxima

Čtvrtek 1. července

Směnná hodnota domácí měny USA a hlavní globální komoditní měny amerického dolaru (USD) vůči japonskému jenu (JPY) dosáhla svého 15-ti měsíčního maxima vzájemného směnného kurzu. Tento směnný kurz se tak ocitl během americké středy dne 30.června letošního roku 2021 a evropského skorého rána dne 1.7.2021 na hodnotě ve výši 111,65 JPY za USD při stavu směnné hodnoty USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu amerického dolaru s další šesticí hlavních světových měn a to včetně japonského jenu, ve výši 92,45 USD bodů což byla téměř nejvyšší hodnota tohoto indexu za necelé 3 měsíce.

GBP H FX24

Bank of England drží stabilní monetární politiku

Středa 30. června

Centrální banka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska BoE (Bank of England) na svém posledním zasedání výboru pro měnovou politiku, kde její členové jednomyslně hlasovali zachovala hlavní úrokové sazby na historickém minimu ve výši 0,1 % p.a.. Následně pak v reakci investorů britská libra (GBP) vůči americkému dolaru (USD) na devizovém trhu poklesla pod hranici 1,40 USD za GBP vzájemného směnného kurzu a následně i pod směnnou hranici 1,39 USD za GBP. Podle ekonomických zpravodajů tak BoE tímto svým postojem k úrokovým sazbám se snaží udržet měnovou stabilitu.

BTC a others FX24

Směnná hodnota kryptoměn momentálně posiluje

Úterý 29. června

Stávající situace na trhu virtuálních nebo-li kryptoměn v prlůběhu evropského úterního rána dne 29.června letošního roku 2021 udává obchodní trend býčího trhu. Například digitální měna Litecoin (LTC) posílila svoji momentální denní směnnou hodnotu o + 2,29 % na 139,58 USD za LTC a nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) zhruba v čase 8:27 CET na trhu digitálních měn Coinbase zvýšila svoji směnnou hodnotu vůči americkému dolaru (USD) o + 1,28 % na vzájemný směnný kurz ve výši 34.873,68 USD za BTC. Podle analytiků trhu virtuálních měn téměř veškeré kryptoměny aktuálně udávají růstový trend.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 28. června

Devizový trh v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 26.v pořadí, zaznamenal mírné zvýšení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči hlavním světovým měnám. Aktuálně se tak v průběhu evropského pondělního rána dne 28.června 2021, zhruba v čase 7:13 CET globální měnový pár EUR/USD obchodoval na Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,192 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,084 % kurzu vůči EUR.

GOLD FB

Růst inflace zvýšil zájem investorů o zlato

Pátek 25. června

Současný vývoj globální ekonomiky, ale zejména vývoj ekonomik jednotlivých světových regionů a to zejména co se týče Severní Ameriky a Evropy ohledně růstu míry meziroční inflace tak navrátil pozornost investorů směrem k investičnímu zlatu. Komodita zlata tak v posledních dnech po svém předchozím poklesu ceny opět posílila na své hodnotě. Aktuálně se tak v průběhu evropského pátečního dopoledne 25.6.2021, zhruba v čase 9:49 CET zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.782,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,32 % své ceny.

CNB FX24

Úrokové sazby ČNB zvýšila o 25 bazických bodů

Čtvrtek 24. června

Středeční zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB) dne 23.června letošního roku 2021 změnilo výši úrokových sazeb a to od února loňského roku 2020. Toto rozhodnutí jako opatření monetární politiky centrální banky České republiky bylo nejen v bankovním a investorském světě očekáváno, jen snad podle ekonomický zpravodajů se nečekalo to, že přijde relativně velmi brzy. Nicméně většina ekonomů tento krok přivítala, avšak momentálně se zdržují dalších komentářů a vyčkají bezprostřední reakce finančního trhu.

Oil barel 2 FX24

Odhady udávají příští ceny ropy nad 100 USD za barel

Středa 23. června

Podle analytiků předních světových bank lze očekávat rychlejší tempo růstu ropy na světovém komoditním trhu a to zejména z důvodů neustále se zvyšující poptávky po ropě, avšak již v projevující se nedostatečné nabídce této strategické suroviny k uspokojení okamžitého zájmu. Nejen na základě těchto skutečností pak například analytici Bank of America predikují růst cen ropy nad 100 USD za barel v průběhu příštího roku 2022. Tento obchodní trend růstu ceny ropy pak ještě umocňuje skutečnost, kdy obchodníci s ropou mají zájem navýšit zásoby ropy za tyto relativně příznivější ceny, čímž o to více vrůstá poptávka.