Aktuality

Crypto regulation FX24 (2)

Po krachu kryptoburzy FTX zaznívají silné hlasy pro regulaci

Středa 7. prosince

Již v minulém týdnu a to ve středu 30.11.2022 vyzval předseda bankovního výboru Senátu USA pan Sherrod Brown ministryni financí Janet Yellenovou, aby spolupracovala se zákonodárci a finančními regulátory a pomohla sepsat legislativu, která by ovládla trh s kryptoměnami v důsledku kolapsu kryptoburzy FTX. V současnosti tak vyjma ostrých politických diskuzí na půdě Senátu, a to navíc v době stále dobíhajících doplňovacích voleb do Senátu se v tomto nejvyšším zákonodárném sboru USA rozhořel další spor a to o regulaci kryptoměnového trhu.

157

Evropské akciové trhy i měna euro posílily

Úterý 6. prosince

Druhý obchodní den v 49.týdnu letošního roku 2022 a to během evropského úterního dopoledne 6.12.2022, zhruba v čase 9:03 CET se bodový stav celoevropského akciového indexu STOXX 600+; pohyboval nad hranicí své průměrné hodnoty za 52 týdnů a to ve výši 440,87 bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,14 % bodové hodnoty. Předchozí hodnota tohoto akciového celoevropského indexu STOXX 600+ byla 433,90 bodů dle tohoto indexu a směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru rovněž posílila a vymanila se tak z paritního pásma vůči USD.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 5. prosince

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 49.v pořadí během evropského pondělního poledne 5.prosince 2022, zhruba v čase 12:01 CET se na devizovém trhu doposud projevil ve změně obchodního trendu směnné hodnoty amerického dolaru, který posílil. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla hodnota USD ve výši 104,69 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,13 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnový pár v uváděném dni a čase se tak obchodoval v kurzu 1,053 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,075 % kurzu vůči USD.

OPEC S FX24

Cena ropy podle expertů se v příštím roce prudce zvýší

Pátek 2. prosince

Stanovisko k cenám ropy jako svoji cenovou predikci nedávno uvedla americká finanční skupina Goldman Sachs, kdy podle pana Jeffa Currieho, globálního šéfa komodit, cena ropy Brent v příštím roce 2023 dosáhne na hodnotu ve výši 110 USD za barel. Tento svůj odhad opírají o skutečnost, že země vyvážející ropu, které jsou sdružené v kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries), kde majoritní postavení představuje Saudská Arábie a to ve shodě se svými partnery označovaných jako OPEC+, kde rozhodující vliv zaujímá Ruská federace zpřísní své těžební limity.

Powell FED

Předseda FEDu Powell naznačil nižší zvýšení sazeb

Čtvrtek 1. prosince

Šéf centrální banky USA Federal Reserve System pan Jerome Powell v rámci svého vystoupení na finanční konferenci Brookings Institution ve Washingtoně, DC, které proběhlo ve středu 30.11.2022 potvrdil, že pravděpodobně dojde k menšímu zvýšení úrokových sazeb, které by mohlo začít již v prosinci letošního roku 2022, kdy bude ve dnech 13. a 14. prosince 2022 zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), což je klíčový orgán centrální banky Spojených států, který jako jediný má pravomoc rozhodovat o úrokových sazbách.

CNB

Česká koruna stále vykazuje vysokou stabilitu

Středa 30. listopadu

Současná situace v Evropě vzhledem k rekordně vysoké inflaci ve spojitosti s energetickou krizí a probíhajícím válečným konfliktem na východě Evropy mezi Ukrajinou a Ruskem vytváří napětí a obavy investorů. Obavy nemají jen profesionální investoři, ale především i drobní střadatelé a to zejména pak ze zemí s tak zvaně regionálně lokální měnou jako je například i česká koruna (CZK), která je vzhledem k charakteru své ekonomiky a obchodní i výrobní činnosti sice provázaná na jednotnou evropskou měnu euro (EUR), ale Česká republika není prozatím součástí eurozóny.

Gold a FED FX24

Měkčí americký dolar posunul cenu zlata

Úterý 29. listopadu

Ceny zlata na komoditním trhu v průběhu evropské noci z pondělí na úterý dne 29.listopadu letošního roku 2022 vzrostly a to po té co směnná hodnota amerického dolaru (USD) v rámci forexových operací devizového trhu zaznamenala opětovný pokles. Dalším důvodem pro momentální růst ceny zlata, dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností je investorský sentiment, který vychází z toho, že postoj americké centrální banky Federal Reserve System (FED) k zvyšování úrokových sazeb v polovině prosince letošního roku 2022 bude umírněný.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 28. listopadu

V začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 48. v pořadí, zaznamenal devizový trh změnu obchodního trendu směnné hodnoty amerického dolaru (USD), která po poklesu v minulém týdnu začala opět posilovat. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu amerického dolaru vůči šestici hlavních světových měn, byla tato hodnota USD v průběhu evropského rána dne 28.11.2022, zhruba v čase 7:31 CET ve výši 106,29 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,31 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

TGD FX24

Díkuvzdání americkému dolaru změny nepřineslo

Pátek 25. listopadu

Včerejší čtvrteční den 24.listopad roku 2022, kdy ve Spojených státech probíhal tradiční americký svátek „Díkuvzdání“ (anglicky Thanksgiving Day) a obchodní aktivity jsou tak výrazně omezené, případné ztráty US investorům v podobě poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) nepřinesl. V tomto případě i americké státní dluhopisy ustály své dosavadní výnosy bez výrazných výkyvů svých výnosů a například výnos z 10-ti letého US dluhopisu po předchozím poklesu se v průběhu pátečního evropského rána dne 25.11.2022 pohyboval ve výši 3,663 % ročního výnosu.