Aktuality

WTI a Brent

Po poklesu akcií vzrostla cena ropy

Středa 18. října

Ceny ropy ve středu dne 18.října letošního roku 2023 a to hned na začátku obchodování vzrostly téměř o 2 americké dolary (USD) na barel a to poté, co průmyslová data ukázala větší než očekávané čerpání amerických zásob ropy. Tyto zprávy pak z části ovlivnily US akciové trhy, kde cena akciových titulů zaznamenala pokles. Tyto skutečnosti se navíc odehrávají uprostřed obav z narušení dodávek ropy z Blízkého východu kvůli prohlubujícímu válečnému konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Celou situaci v oblasti pásma Gazy ještě přiostřil úterní dne 17.10.2023 útok na nemocnici, kde zahynulo okolo 500 Palestinců.

gold-investment FXG

Blízkovýchodní konflikt udržuje cenu zlata na vyšších hodnotách

Úterý 17. října

Válka mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem v pásmu Gazy na Blízkém východě spustila reakci obav investorů, obchodníků a dalších účastníků globálního finančního trhu z toho, že v této geopoliticky křehké části světa by mohlo dojít k širšímu válečnému konfliktu, který by pak mohl vyústit v rozsáhlou válku značné části Arabů proti zbytku světa, označovanou jako „Svatou válku“, kterou se dnes zaštiťují především islámské teroristické organizace. Obavy investorů z následné nestability finančních trhů a možného zvýšení inflace tak zvýšila jejich zájem o zlata a jeho cena tak vzrostla nad hranici 1.900 USD za trojskou unci.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 16. října

Devizový trh na začátku nového týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 42. v pořadí, prozatím zaznamenal ve vztahu k americkému dolaru (USD) současný obchodní trend poklesu směnné hodnoty USD vůči hlavním světovým měnám. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v průběhu pondělního evropského rána dne 16.10.2023, zhruba v čase 7:53 CET byla hodnota USD ve výši 106,53 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,11 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních světových měn.

Bonds

Výnosy US státních dluhopisů po zprávách o inflaci vzrostly

Pátek 13. října

Výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds) se ve čtvrtek dne 12.října letošního roku 2023 zvýšily, když investoři zvažovali čerstvá ekonomická data vyplývající z reportování spotřebitelského indexu CPI (Consumer Price Index) poukazujícího na tvrdošíjně vysokou inflaci. Tento index za hodnotící období září letošního roku 2023 tak vykázal meziměsíční nárůst o + 0,4 % a zvýšení o 3,7 % meziročně. Tyto údaje pak byly sice v souladu s očekávaným nárůstem inflace, nicméně ještě o 0,1 % předčily odhady nejpesimističtějších analytiků.

FED min FX24

Minutovník FEDu naznačil další zvyšování sazeb

Čtvrtek 12. října

Zveřejněný podrobný zápis ze zářijového zasedání letošního roku 2023 centrálních bankéřů USA z jednání Federálního výboru pro volný trh FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) ukázal, že představitelé FEDu se sice lisšili v tom, kdy je ještě potřeba dalšího zvyšování úrokových sazeb, avšak celková bilance tohoto zápisu jasně naznačuje pravděpodobné ještě jedno zvýšení do konce roku 2023. Stávající výše základní úrokové sazby v USA, kterou má výhradně v kompetenci právě FOMC FED je nyní v rozpětí od 5,25 – 5,50 procenta ročně.

Crypto mix (2)

Kryptotrh klesl o 1,5 % své finanční hodnoty

Středa 11. října

Pokračující konflikt mezi Izraelem a palestinským Hamasem v oblasti Blízkého východu způsobil vyjma tradičních finančních trhů i určité výkyvy na globálním trhu s kryptoměnami. V důsledku tohoto stále trvajícího napětí se někteří investoři v obavě před ztrátou svých investic rozhodli prodat svá rizikovější aktiva, včetně kryptoměn. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy kryptotrhu pak za posledních 24 hodin celková hodnota kryptotrhu klesla o 1,5 % své celkové hodnoty a dle jejich vyjádření tak aktuálně činí 1,11 bilionu amerických dolarů (USD).

Bulle_und_Bär_Frankfurt FX24

Evropské trhy i přes válku v Izraeli mají pozitivní výhled

Úterý 10. října

V průběhu úterního evropského rána dne 10.10.2023 ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank sdělují, že evropský akciový trh navzdory současnému krveprolití na Blízkém východě ve válce palestinského hnutí Hamás, které v soboru dne 7.10.2023 napadlo brutálním způsobem stát Izrael, otevře svojí dnešní obchodní seanci na vyšších hodnotách než včera uzavřel. V této souvislosti tak analytici očekávají například otevření německého akciového indexu DAX dokonce až o 135 bodů výše a u britského indexu FTSE 100 se očekává nárůst při otevření trhu o 56 bodů.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 9. října

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 41.v pořadí se prozatím v rámci forexových operací devizového trhu ve vztahu k americkému dolaru (USD) odvíjel ve znamení obchodního trendu býčího trhu. Americký dolar (USD), coby světová rezervní měna a zejména hlavní měna komoditního trhu opět začala posilovat svoji směnnou hodnotu vůči hlavním světovým měnám. Ovšem během již prošlého víkendu došlo k zahájení války mezi Palestinou a Izraelem, kdy jednotky palestinského Hamásu brutálně napadly území státu Izrael a nejen v důsledku tohoto i přes silný USD posílila cena investičního zlata.

BRD EU

MMF předpovídá Německu již letos mírnou recesi

Pátek 6. října

Mezinárodní měnový fond (MMF) podle jeho šéfky paní Kristaliny Georgievové předpovídá Německu, jako doposud nejsilnější ekonomice Evropské unie (EU), označované jako motor eurozóny již v závěru letošního roku 2023 nástup hospodářského cyklu recese. Tento hospodářský cyklus recese by podle této odbornice měl být mírný, a jak uvedla ve svém komentáři, je přesvědčena, že z ní německá ekonomika vyjde až v době, kdy opadne cenový šok a inflace začne výrazněji opadat. Tyto skutečnosti s ostatními geopolitickými událostmi a zejména monetární politikou centrální banky eurozóny ECB (European Central Bank) ovlivňují euro (EUR).