Aktuality

Fine Gold FX24

Komoditní trh očekává zákaz dovozu ruského zlata

Úterý 28. června

Jednání nejsilnějších ekonomik světa označované jako summit zemí G7, který se koná od neděle 26.6.2022 v německých bavorských Alpách nedaleko Mnichova na zámku Elmau, byl měl dnes 28.6.2022 ve svém závěrečném komuniké oznámit shodu zemí skupiny G7 na přijetí rozšiřující sankce vůči Ruské federaci v souvislosti s konfliktem na Ukrajině ohledně zákazu dovozu nově vytěženého zlata pocházejícího z Ruska s výjimkou zlata, které mohlo pocházet z Ruska, ale již bylo vyvezeno. Zajímavostí v tomto ohledu je skutečnost, že letos v květnu roku 2022 nakoupilo značné množství ruského zlata Švýcarsko.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 27. června

V začátku týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 26. v pořadí se pozornost investorů a obchodníků orientuje na dvě základní události a tím je od neděle 26.6.2022 probíhající summit zemí G7 v Německu, kde se na bavorském zámku Elmau sešli představitelé těchto zemí na vrcholné úrovni a to včetně předsedů vlád a za USA přiletěl dokonce osobně prezident Biden. Další událostí je pak od dnešního rána dne 27.6.2022 mezinárodní platební neschopnost Ruské federace z důvodů neuhrazení zahraničního dluhu v amerických dolarech (USD) neb provedená platba v rublech (RUB) byla zamítnuta.

EUR GAS FX24

Euro pod tlakem energetické krize neposílilo

Pátek 24. června

Jednotná evropská měna euro (EUR) se stále pohybuje okolo své směnné hodnoty vůči americkému dolaru (USD) ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotách 1,05 USD za EUR. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky finančních trhů je tento současný stav způsoben zejména dvěma hlavními faktory a to energetickou krizí spojenou zejména s obavami o dodávky plynu z Ruska do Německa a na Slovensko a dále pak aktuálními výsledky ohledně dat bezútěšné výroby zejména v Německu a ve Francii spolu s poklesem zájmu o průmyslové zboží v eurozóně a celkový pokles poptávky v sektoru služeb.

2171

Základní úroková sazba v ČR již dosáhla výše 7 procent

Čtvrtek 23. června

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém středečním jednání dne 22.června 2022 zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T Repo sazbu) na 7,00 %, tedy o 125 bazických bodů neboli o 1,25 procenta. Současně bankovní rada ČNB rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 6,00 % a lombardní sazby na 8,00 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Toto měno politické zasedání ČNB bylo posledním zasedáním v původním složení bankovní rady a to včetně guvernéra Jiřího Rusnoka, kterého od července 2022 nahradí nový guvernér ČNB pan Aleš Michl.

Oil FXG

Ceny ropy pod tlakem USA klesly

Středa 22. června

Ceny ropy na světovém komoditním trhu během začátku evropského středečního brzkého rána, což odpovídá času po americké úterní půlnoci a to ve středu 22.6.2022, na začátku obchodování klesly uprostřed tlaku amerického prezidenta Joea Bidena, který tak systematicky a usilovně tlačí na snížení prudce rostoucích cen paliva, včetně tlaku na velké americké firmy, aby pomohly zmírnit tak zvanou bolest z ceny pohonných hmot pro řidiče během vrcholné letní poptávky ve Spojených státech amerických, kde již benzin průměrně stojí okolo 5 USD za galon, avšak jsou regiony v USA s cenou až k 7 USD za galon.

CZK a EUR FX24

Kurz české koruny patrně vyčkává na rozhodnutí ČNB

Úterý 21. června

Dosavadní situace ohledně směnné hodnoty české koruny (CZK) vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a americkému dolaru (USD) byla podle vyjádření analytiků ve znamení vyčkávání na rozhodnutí centrální banky České republiky (ČR) České národní banky (ČNB) ve vztahu k avízovanému dalšímu razantnějšímu zvyšování úrokových sazeb na základě rozhodnutí Bankovní rady ČNB, která se má sejít již tuto středu dne 22.června letošního roku 2022 na svém měno politickém zasedání.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 20. června

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 25.v pořadí byl pro jednotnou evropskou měnu euro mírně příznivý neboť po poklesu směnné hodnoty amerického dolaru USD následně euro (EUR) posílilo. Nicméně velké těžkosti přináší tento začátek nového obchodního týdne obchodníkům s kryptoměněnami, kdy nejrozšířenější digitální měna Bitcoin (BTC) se během tohoto víkendu propadla se svým směnným kurzem vůči USD pod hranici 20.000 USD za BTC a obchodní trend medvědího trhu pokračuje i nadále.

BTC a USD FX24

Pokles trhů může znamenat i potencionální značný zisk

Pátek 17. června

Momentální a velmi hluboký pokles cen jak akciového tak zejména kryptoměnového trhu v současnosti trápí spousty investorů a obchodníků těchto zmíněných finančních trhů. Podle údajů hlavních akciových indexů například US akciového indexu NASDAQ, který je převážně složen z akciových titulů technologických společností došlo k poklesu bodového stavu tohoto indexu, který tak odráží ceny akcií daného sektoru akciového trhu od začátku roku 2022 o – 31,95 % bodů. Trhy s virtuální měnou rovněž výrazně poklesly a hodnota kryptoměny Bitcoin (BTC) dosáhla kurzu již pod 21.000 USD za BTC.

FED 7 FX24

Centrální bankéři USA překvapili nejen finanční svět

Čtvrtek 16. června

Obchodníci a investoři z celého světa a zejména ti ze Spojených států sice od zasedání centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) očekávali zvýšení úrokových sazeb, ale nikoliv až tak skokové, ke kterému včera dne 15.června roku 2022 došlo. Federální výbor pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) na svém dvoudenním zasedání ve dnech 14.a 15.6.2022 projednal celkovou ekonomickou situaci a stav hospodářství USA ve vztahu k současné výši inflace a rozhodl o zvýšení úrokové sazby o +0,75 % v jednom kroku, což se stalo naposledy v roce 1994. Aktuální úroková sazba v USA tedy nyní je v rozpětí od 1,50 do 1,75 % p.a..