Aktuality

CZK a EUR FX24

Česká koruna udržuje stále silnější směnnou hodnotu

Čtvrtek 6. dubna

V průběhu tohoto 14.týdne roku 2023 si stále česká korunu (CZK) udržuje reaktivně silnější pozici své směnné hodnoty vůči ostatním zahraničním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a americkému dolaru (USD). Směnná hodnota CZK vůči USD tak dosáhla nejvyššího kurzu od února loňského roku 2022 a dle ekonomických zpravodajů patří tento region střední Evropy Česká republika mezi země s vysokou měnovou stabilitou. Nicméně dopady současné nadcházející ekonomické krize mají dopad i na domácí měnu CZK, které pak k jejímu posílení v rámci devizových intervencí pomáhá centrální banka ČNB.

USD UP FX24

Americký dolar dosáhl hodnoty dvouměsíčního minima

Středa 5. dubna

Současná směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností dosáhla stavu ve výši dvouměsíčního minima. Finanční stratégové v této věci pak uvedli, že slabá data US hospodářství tak zvýšili obavy investorů o kupní sílu USD, kdy se hodnota dle dolarového indexu DXY již dostala pod 102 USD bodů. Tento stav tak podpořil růst cen na komoditním trhu na základě zvýšené poptávky obchodníků z mimo dolarových destinací a to zejména u zlata, které zaznamenalo růst své ceny již nad 2.000 USD za trojskou unci.

OIL 116 FX24

Cena ropy WTI již překročila 80 USD za barel

Úterý 4. dubna

Nový obchodní týden spolu se začátkem dubna letošního roku 2023 přinesl v rámci komoditního trhu oživení v podobě rostoucích cen ropy, které se zvýšily po té co během neděle 2.4.2023 skupina zemí OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) a její spojenci označovaní jako OPEC+ , kde významnou roli sehrává spojení Saudská Arábie a Ruské Federace, oznámili pokračování snižování produkce ropy a to o dalších 1,16 milionů barelů denně ze strany OPEC+ a zejména Ruska. V této souvislosti se následně pozornost investorů přesunula na trendy poptávky s dopadem vyšších cen na globální ekonomiky.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 3. dubna

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku jako 14.v pořadí bude zejména z plánovaných událostí v očekávání dat z trhu práce ve Spojených státech amerických. Evropu v tomto ohledu pak čeká na většině finančních trhů kratší obchodní týden o tak zvaný Velký pátek u příležitosti oslav křesťanského svátku Velikonoc. Prozatím tak úvod tohoto týdne na devizovém trhu zaznamenal výraznější posílení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a středně silný pokles kurzu jednotné evropské měny euro (EUR) právě vůči americkému dolaru.

DB FX24

Obavy z bankovní krize v Evropě slábnou a trhy posílily

Pátek 31. března

Během čtvrtečního obchodního dne 30.března letošního roku 2023 zaznamenali investoři a obchodníci evropského akciového trhu pozitivní náladu, která se tak projevila v obchodním trendu růstu cen akcií zejména pak na londýnské i frankfurtské burze. Podle analytiků a finančních stratégů k tomuto kroku přispěly dva základní fakty a to zveřejnění dat ohledně inflace v Německu spolu s odhadem vývoje v zemích evropské unie a neopomenutelným dalším faktem je skutečnost, že obavy investorů ohledně krachu evropských bank oslabily a polevila tak případná hysterie spojená s útokem na bankovní vklady.

CNB BR FX24

Centrální banka České republiky sazby ponechala

Čtvrtek 30. března

Zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB), které proběhlo ve středu dne 29.března letošního roku 2023 dospělo k rozhodnutí o ponechání stávající výše bankovních sazeb. Současná základní úroková sazba označovaná jako 2T Repo sazba tak zůstává na stejné sedmi procentní výši, jak byla nastavena již v červnu loňského roku 2022. Centrální bankéři ČR na svém jednání také rozhodli o tom, že i nadále budou bránit českou korunu (CZK) nadměrným výkyvům jejího kurzu na mezinárodním devizovém trhu v rámci forexových operací nebo-li ČNB bude pokračovat v režimu intervencí k posilování směnné hodnoty CZK.

gold NP FX24

Analytici predikují růst ceny zlata na historická maxima

Středa 29. března

Poslední analýzy odborníků na komoditní trh ve vztahu k cenám zlata nyní uvádějí, že vznikl větší prostor pro cenový růst zlata, které by podle analytiků makléřských společností ve shodě s finančními stratégy investičních bank mohlo dosáhnout skutečně historicky vysoké ceny ve výši až 2.600 USD za trojskou unci s tím, že tato maximální cena bude již stabilní a nikoliv jen výsledkem spekulativní krátkodobé volatility ceny zlata na světovém komoditním trhu. Podle údajů americko-britského poskytovatele globálních dat Refinitiv byla historická cena zlata v srpnu 2020 ve výši 2,075 USD za trojskou unci.

BTC Binance FX24

Bitcoin po podání žaloby na kryptoburzu Binance oslabil

Úterý 28. března

Ekonomičtí zpravodajové během evropské noci z pondělí na úterý 28.března letošního roku přinášejí zprávy ohledně podané žaloby na generálního ředitele největší světové kryptoburzy Binance pana Changpeng Zhao spolu s bývalým úředníkem pro dodržování předpisů panem Samuelem Limem. Orgán administrativy USA a to Komise pro termínované obchody CFTC (Commodity Futures Trading Commission) tak viní společnost Binance a konkrétně jejího šéfa z porušení pravidel a předpisů, kdy pro své obchody jednak přilákali americké uživatele a zároveň získali uživatele z pevninské Číny.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 27. března

V začátku nového obchodního týdne letošního roku 2023, který je uváděn jako 13.v pořadí nadále přetrvávají obavy účastníků finančního trhu o osud bankovního sektoru. Poslední vývoj měno polických jednání centrálních bank v globálním rozměru a zejména pak centrální banky USA Federal Reserve System, totiž ukázal, že centrální bankéři se více přiklánějí zvyšováním úrokových sazeb k boji proti inflaci než k záchraně komerčních bank. Nejen na základě tohoto se tak zastavil růst směnné hodnoty amerického dolaru a na finančních trzích přetrvává nervozita.