Aktuality

London_stock_exchange_reclad_3

Inflace ve Velké Británii poklesla ovšem méně než se očekávalo

Středa 22. května

Britský statistický úřad ve středu dne 22.května letošního roku 2024 uvedl, že inflace ve Spojeném království Velké Británie a severního Irska byla vyšší, než se očekávalo, s poklesem na inflační objem ve výši 2,3 % za duben roku 2024, což obchodníky přimělo ustoupit od očekávání na červnové snížení úrokových sazeb od britské centrální banky Bank of England (BoE) v letošním roce 2024. Zveřejněné údaje pak uvádějí i výši jádrové inflace, která tak bez cen energií, potravin, alkoholu a tabáku klesla z březnové hodnoty 4,2 % na výši 3,9 % za duben letošního roku 2024.

Gold stock FX24

Cena zlata vzrostla na novou historickou úroveň

Úterý 21. května

Během začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 21.v pořadí a to v pondělí dne 20.5.2024 se cena zlata na komoditním trhu posunula na nové historické maximum, když se spotové investiční zlato obchodovalo na hodnotě dosavadního rekordního maxima ve výši 2.449,89 USD za trojskou unci. Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností této rekordní ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy investoři a obchodníci očekávají uvolnění monetární politiky centrální banky Spojených států FED v podobě snížení úrokových sazeb v USA.,

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 20. května

V začátku nového obchodního týdne zaznamenali investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů obchodní trend býčího trhu s komoditami a zejména pak trh se zlatem a ropou posílil. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank je z velké části tato situace způsobena o něco slabší směnnou hodnotou amerického dolaru (USD. Právě USD je hlavní světovou komoditní měnou a dle inverzního pravidla pak jeho hodnota ovlivňuje vyjma jiných faktorů zejména ceny zlata a ropy na světovém komoditním trhu.

DJIA FX24

Akciový index Dow Jones poprvé překonal hodnotu 40.000 bodů

Pátek 17. května

Výběrový a někdy také nazývaný prestižní akciový index Dow Jones amerického akciového trhu ve čtvrtek dne 16.května letošního roku 2024 ve své historii překročil své historické maximum své bodové hodnoty nad 40.000 bodů. V uvedeném obchodním dni tak jeho hodnota bodového stavu se na krátko ocitla ve výši 40.051,05 bodů, což je dosavdní nejvyšší hodnota tohoto akciového indexu blue chipsových akciových titulů. Nicméně tento čtvrteční obchodní den 16.5.2024 akciový index Dow Jones (DJIA-Dow Jones Industrial Average) uzavřel pod touto ještě nedávno imaginární hranicí 40.000 bodů a to ve výši 39.869,38 bodů.

Trh práce USA FB

Data za duben ukázala mírnější inflaci v USA

Čtvrtek 16. května

Zpráva spotřebitelského indexu (CPI-Consumer Price Index) ve Spojených státech amerických (USA) ukázala meziměsíční nárůst inflace od března do dubna letošního roku 2024 o + 0,3 procenta, uvedl ve středu dne 15.5.2024 Úřad pro statistiku v rámci ministerstva práce USA. Tato data dle komentářů analytiků a finančních stratégů ukázala mírnější tempo růstu tak zvané zvolnění míry inflace a lze tak očekávat pozitivní reakci finančního trhu ve vztahu k akciím a komoditám. Ovšem současná směnná hodnota amerického dolaru (USD) poklesla a to díky investorskému sentimentu o pravděpodobnějším snížení úrokových sazeb ze strany FOMC FED,

Oil USA

Zásoby ropy v USA klesly nad očekávání analytiků

Středa 15. května

Podle sdělení API (The American Petroleum Institute) v tomto 20.týdnu roku 2024 klesla zásoba ropy ve Spojených státech amerických (USA) v týdnu končící 3.5.2024 o 3,104 milionu barelů, což je podstatně více než odhadovali finanční stratégové komoditního trhu, kdy ještě v minulém týdnu jejich predikce udávali pokles ve výši 509 tisíc barelů. Pokles zásob ropy v USA očekávali také přímý účastníci komoditního trhu, kteří v anketách ekonomických zpravodajů uváděli pokles okolo 1 milionu barelů a i tento odhad byl nakonec podstatně nižší než skutečnost.

BTC a USD FX24

Bitcoin v poklesu ceny a trh očekává dynamický růst

Úterý 14. května

Bitcoin (BTC), coby nejrozšířenější virtuální měna v průběhu evropského úterního rána a následujícího dopoledne dne 14. května letošního roku 2024 setrvávala v poklesu své ceny v porovnání s předcházející pondělní svojí cenou dne 13.5.2024. Pokles je z velké části způsoben jestřábími komentáři centrální banky USA Federálního rezervního systému (FED) a spekulacemi, že FED může odložit své plány na uvolňování, což vede investory k bezpečnějším aktivům uprostřed ekonomické nejistoty. To posílilo americký dolar (USD), což přispělo ke ztrátám Bitcoinu, uvádějí analytici krypto trhu.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 13. května

Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančního trhu v tomto týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako dvacátý v pořadí očekávají mimo jiné vstoupení šéfa centrální banky Spojených států amerických Federal Reserve System (FED) pana Jerome Powella, který by mohl poskytnout bližší signál ohledně úrokových sazeb v USA. V začátku tohoto 20.týdne roku 2024 udržuje americký dolar (USD) stále relativně velmi silnou směnnou hodnotu, avšak přesto jednotné evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) posílila.

Eurozone

Inflace v eurozóně se přiblížila představě ECB

Pátek 10. května

Zveřejněná data ohledně stávající míry inflace v eurozóně tak ukazují, že inflace se výrazně přiblížila stanovenému inflačnímu cíli Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank). Tyto poslední údaji ohledně míry inflace v eurozńě jako celku zemí, které používají euro (EUR), coby svoji domácí měnu udávají stav, že míra inflace v eurozóně k dubnu letošního roku 2024 poklesla na hodnotu ve výší 2,4 % meziročně. Nicméně vlivem současného stavu ekonomiky eurozóny a zejména pak pod vlivem monetární politiky ECB k výraznému posílení směnné hodnoty jednotné měny euro (EUR) nedošlo.