Aktuality

WTI a Brent

Cena ropy překonala hranici 70 USD za barel

Středa 9. června

Současné oživení ekonomiky po pravděpodobném vrcholu pandemie Covid-19 a to ve většině zemí světa a zejména pak v zemích rozvinutých ekonomik způsobilo zvýšenou poptávku po pohonných hmotách jak nafty, benzinu tak i leteckého paliva. Na tuto skutečnost zareagoval komoditní trh zcela zákonitě a došlo ke zvýšení ceny surové ropy jak severomořské ropy Brent tak zejména lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate), jejíž cena během úterý 8.června roku 2021 překročila hranice 70 amerických dolarů (USD) za barel.

USD UP FX24

Americký dolar utlumil tempo svého růstu

Úterý 8. června

Domácí měna USA a předně hlavní komoditní měna a to americký dolar (USD) byl podle ekonomických zpravodajů v závěru pondělního obchodního dne 7.6.2021 utlumený, protože u investorů se objevili prvotní obavy ohledně stávající výše inflace ve Spojených státech. Podle analytiků makléřských společností k těmto obavám pak přispěly i data z trhu práce v USA, která byla reportována již v závěru minulého týdne a to v pátek dne 4.6.2021, nyní investoři vyčkávají na oficiální údaje ohledně výše reálné inflace ekonomiky Spojených tátů amerických, které mají být sděleny v průběhu tohoto 23.týdne letošního roku 2021.

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 7. června

Obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 23. v pořadí ve svém začátku je z části ovlivněn schůzkou ministrů financí ze skupiny G7, kteří dospěli k dohodě o zavedení globální daně z příjmu právnických osob v minimální výši 15 procent. Po projednání ve skupině zemí nejrozvinutějších ekonomik světa G7 se má problematika těchto globálních daní projednávat i na nadcházejícím zasedání zemí G20 příští měsíc. Podle ekonomických zpravodajů tento závěr schůzky ministrů zemí ze skupiny G7 byl přijat pozitivně a v rámci devizového trhu a směnná hodnota amerického dolaru (USD) posílila.

NB FX 24

ČNB asi již brzy zdraží peníze

Pátek 4. června

Současný trend zdražování v tak zvaném po pandemickém období, který zvyšuje stávající míru inflace i v České republice může mít dopad na rozhodování centrální banky ČR a to České národní banky (ČNB) ohledně výše úrokových sazeb, Právě tento po pandemický vývoj ekonomiky spolu se zvyšováním cen výrobků a služeb podle ekonomických zpravodajů dříve či později povede k nutnosti změny monetární politiky Bankovní rady ČNB, která svým rozhodnutím obrazně řečeno „zdraží peníze“ prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb.

EUR T FX24

Jednotná evropská měna Euro mírně oslabila

Čtvrtek 3. června

Stávající vývoj směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR) signalizuje podle analytiků makléřských společností její depresivní stav a to zejména v rámci obchodování s tak zvaným globálním měnovým párem euro a americkým dolarem (USD). Tento měnový pár tak v posledních hodinách zaznamenal posilující trend amerického dolaru, kdy se během pátku 4.6.2021 očekávají pozitivní data z amerického trhu práce. Podle finančních stratégů právě tato data z trhu práce v USA budou klíčová pro další vývoj inflace americké ekonomiky, která v posledních týdnech dynamicky vzrostla.

Flag China + USA

Dialog USA s Čínou byl záhajen a USD posílil

Středa 2. června

Čínská vicepremiérka Liu He a americká ministryně financí Janet Yellenová uspořádaly videohovor o tom, jak jsou „velmi důležité“ hospodářské vztahy obou zemí, “uvedly ekonomičtí zpravodajové. Vicepremiérka Číny paní Liu He a ministryně financí USA paní Janet Yellenová mluvily ve středu dne 2.6.2021 (čínského času, což odpovídá dni 1.6.2021 ve večerních amerických hodinách) poprvé od nástupu prezidenta Joe Bidena do funkce. Finanční trhy na tuto skutečnost reagovaly pozitivně a nálada investorů se vylepšila po té, co čínská státní média začátek nového kola rozhovorů USA – Čína hodnotily kladně.

BTC a USD FX24

Bitcoin během posledních hodin mírně posílil

Úterý 1. června

Trh s virtuálními měnami nebo-li kryptoměnami zaznamenal v posledních několika málo týdnech výrazný propad své směnné hodnoty a měna Bitcoin tak zaznamenala propad kurzu téměř o 50 % své předchozí ceny. Nicméně podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky trhu virtuálních měn zájem investorů o kryptoměny je stále velmi velký a to zejména na trhu Coinbase. Bitcoin (BTC) se na tomto trhu aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 1.6.2021, zhruba v čase 7:26 CET obchodoval na hodnotě ve výši 36.943,78 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 0,60 % kurzu vůči USD.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 31. května

V novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 22.v pořadí, prozatím pokračoval a to v jeho úplném začátku pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD), čehož využila jednotná evropská měna euro (EUR) a prozatím vůči USD posilovala. Aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 31.5.2021, zhruba v čase 7:01 CET se globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,2198 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD.

CZK FX24 05.20

Česká koruna dynamicky posílila

Pátek 28. května

Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností obchodujících na devizovém trhu tak aktuálně česká koruna (CZK) silně v dynamickém vývoji růstu posílila svoji směnnou hodnotu vůči ostatním měnám a to včetně jednotné evropské měny euro (EUR) a zejména pak vůči americkému dolaru (USD). Finanční stratégové se ve většině shodují na tom, že stávající posilující směnný kurz CZK může výrazněji zpomalit tempo růstu inflace, která nyní dle údajů centrální banky ČR České národní banky (ČNB) za duben letošního roku 2021 dosáhla na hodnotu ve výši 3,1 % ročně.