Aktuality

ECB RG FX24

ECB pro eurozónu zvýšila svůj inflační cíl

Pátek 9. července

Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) ve čtvrtek 8.7.2021 oznámila, že centrální banka EU přijala pro země eurozóny zásadní změnu ve vztahu k inflaci a to, že inflační cíl pro střednědobý horizont stanovila ve výši dvou procent meziročně. Tímto krokem tak ECB opustila dlouholetou praxi, kdy udržovala inflační cíl těsně pod hranicí 2% pro země platících jednotnou evropskou měnou euro (EUR). Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností tímto ECB de facto připustila očekávaný další růst inflace v EU.

dollar and euro FX24

Euro po zveřejnění minutovníku FEDu posílilo

Čtvrtek 8. července

Poskytnuté informace z posledního zasedání FOMC FED známé jako tak zvaný minutovník FEDu, které byly zveřejněny během evropského středečního večera dne 7.7.2021 vyvolal na devizovém trhu obavy investorů o dalším nasměrování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a pozornost obchodníků se tak zaměřila na jednotnou evropskou měnu euro (/EUR). Před zveřejněním těchto informací se globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1782 USD za EUR, avšak krátce po té dosáhl kurzu ve výši 1,1810 USD za EUR.

Oil Arab FX24

Cena ropy WTI dosáhla šestiletého maxima

Středa 7. července

Obchodování s lehkou americkou ropou WTI (West Texas Intermediate) dosáhlo během úterý dne 6.7.2021 až na cenu ve výši 76,98 USD za barel což představovalo cenový rekord od listopadu roku 2014. Cena ropy WTI podle ekonomických zpravodajů vyskočila na nejvyšší úroveň za posledních šest let poté, co byly rozhovory mezi kartelem OPEC a jejími spojenci produkujícími ropu, známý jako OPEC+ odloženy na neurčito, přičemž se této vyjednávající skupině nepodařilo dosáhnout dohody o produkční politice na srpen letošního roku 2021 a na následující další období.

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 5. července

V novém obchodním týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 27 v pořadí se investoři a obchodníci devizového trhu v průběhu pondělního evropského odpoledne 5.7.2021 ocotli v situaci, kdy dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval nulový denní pohyb při hodnotě ve výši 92,23 USD bodů. Globální měnový pár EUR/USD rovněž zaznamenal minimální denní volatilitu svého kurzu po předchozím poklesu eura. Aktuálně se tak tento měnový pár obchodoval v kurzu 1,186 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o -0,017 % kurzu vůči USD.

CZK a EUR FX24

Oslabí česká koruna pod vlivem rostoucího deficitu ?

Pátek 2. července

Zveřejnění data ohledně schodku státního rozpočtu pro rok 2021 prozradila, že ke konci června letošního roku 2021 tento deficit stoupl na 265,1 miliardy českých korun (CZK). Podle informací ministerstva financí tak došlo k pokračujícímu meziročnímu prohloubení schodku o dalších 70 miliard, kdy ke konci června loňského roku 2020 tento schodek vykazoval částku ve výši 195,2 miliardy CZK. V této souvislosti pak ekonomové a finanční analytici poukazují na to, že by mohlo dojít vlivem značného zvyšování deficitu k dalšímu zhoršení mezinárodního finančního ratingu České republiky a následnému oslabení směnné hodnoty CZK.

USD FED pack FX24

Americký dolar dosáhl dalšího maxima

Čtvrtek 1. července

Směnná hodnota domácí měny USA a hlavní globální komoditní měny amerického dolaru (USD) vůči japonskému jenu (JPY) dosáhla svého 15-ti měsíčního maxima vzájemného směnného kurzu. Tento směnný kurz se tak ocitl během americké středy dne 30.června letošního roku 2021 a evropského skorého rána dne 1.7.2021 na hodnotě ve výši 111,65 JPY za USD při stavu směnné hodnoty USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu amerického dolaru s další šesticí hlavních světových měn a to včetně japonského jenu, ve výši 92,45 USD bodů což byla téměř nejvyšší hodnota tohoto indexu za necelé 3 měsíce.

GBP H FX24

Bank of England drží stabilní monetární politiku

Středa 30. června

Centrální banka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska BoE (Bank of England) na svém posledním zasedání výboru pro měnovou politiku, kde její členové jednomyslně hlasovali zachovala hlavní úrokové sazby na historickém minimu ve výši 0,1 % p.a.. Následně pak v reakci investorů britská libra (GBP) vůči americkému dolaru (USD) na devizovém trhu poklesla pod hranici 1,40 USD za GBP vzájemného směnného kurzu a následně i pod směnnou hranici 1,39 USD za GBP. Podle ekonomických zpravodajů tak BoE tímto svým postojem k úrokovým sazbám se snaží udržet měnovou stabilitu.

BTC a others FX24

Směnná hodnota kryptoměn momentálně posiluje

Úterý 29. června

Stávající situace na trhu virtuálních nebo-li kryptoměn v prlůběhu evropského úterního rána dne 29.června letošního roku 2021 udává obchodní trend býčího trhu. Například digitální měna Litecoin (LTC) posílila svoji momentální denní směnnou hodnotu o + 2,29 % na 139,58 USD za LTC a nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) zhruba v čase 8:27 CET na trhu digitálních měn Coinbase zvýšila svoji směnnou hodnotu vůči americkému dolaru (USD) o + 1,28 % na vzájemný směnný kurz ve výši 34.873,68 USD za BTC. Podle analytiků trhu virtuálních měn téměř veškeré kryptoměny aktuálně udávají růstový trend.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 28. června

Devizový trh v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 26.v pořadí, zaznamenal mírné zvýšení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči hlavním světovým měnám. Aktuálně se tak v průběhu evropského pondělního rána dne 28.června 2021, zhruba v čase 7:13 CET globální měnový pár EUR/USD obchodoval na Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,192 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,084 % kurzu vůči EUR.