Aktuality

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 6. listopadu

Začátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 45. v pořadí přinesl prozatím obchodníkům, investorům a ostatním účastníkům devizového trhu mírný pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a v rámci komoditního trhu pak skrz stále vzrůstající napětí válečné sporu mezi Palestinou a Izraelem b Blízkovýchodní oblasti, vzrůstající cenu ropy na světovém trhu. V tomto uváděném týdnu tak investoři a obchodníci spíše očekávají makroekonomická data z Evropy a zejména zemí Evropské Unie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

USD FX24

Americký dolar již mírně oslabil

Pátek 3. listopadu

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) před půlnocí z čtvrtka na pátek dne 3.listopadu letošního roku oslabila na základě investičního sentimentu, kdy většina investorů, obchodníků a ostatních účastníků finanční trhů nabyla přesvědčení, že centrální banka Spojených států amerických (USA) Federal Reserve System (FED) již v letošním roce nezvýší úrokové sazby. Poslední zasedání Federálního výboru pro volný trh centrální banky USA Federal Open Market Committee (FOMC) na svém posledním zasedání, které probíhalo v tomto 44.týdnu roku 2023 ve dnech 31.10-1.11.2023 již podruhé ponechalo sazby beze změny.

FED 7 FX24

FOMC FED ponechal sazby beze změny

Čtvrtek 2. listopadu

Dvoudenní zasedání centrálních bankéřů USA Federáního výboru pro volný trh Federálního rezervního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Fedral Reserve System), které probíhalo ve dnech 31.10. a 1.11. letošního roku 2023 a většinovým hlasováním členů toho bankovního orgánu rozhodlo o tom, že ponechá úrokové sazby beze změny, avšak zpřísnilo svoji monetární politiku vůči dluhopisům. Úrokové sazby tak zůstaly ve stejné výši a to v rozmezí od 5,25 % až 5,50 % ročně, tudíž obdobně jako zářijové zasedání FOMC FED úrokové sazby nezměnilo.

Gold FX24

Investiční zlato udržuje stále vysokou cenu

Středa 1. listopadu

Cena investičního zlata ve spotových obchodech na globálním komoditním trhu v závěru minulého týdne a to v pátek dne 27.10.2023 vzrostla v průběhu tohoto obchodního dne až na hodnotu ve výši 2009,29 USD za trojskou unci. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu za tímto vzestupem ceny investičního zlata v rámci spotových obchodů globálního komoditního trhu stojí obavy investorů ohledně stále probíhajícího válečného konfliktu v Blízkovýchodní oblasti mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

Oil FX24

Ropa hledá svoji cenu a ta je stále v pohybu

Úterý 31. října

Komoditní trh s ropou během několika málo posledních dní vykázal zvýšenou volatilitu cen jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak severomořské ropy Brent. Tenzi ohledně cen ropy dle analytiků nejvíce způsobilo napětí v Blízkovýchodní oblasti po vypuknutí válečného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou ceny výrazně vzrostly. Ceny ropy zejména rostly po zahájení pozemní operace Izraele na palestinské území pásma Gazy, kdy stále hrozí rozšíření konfliktu v této oblasti. Následně však cena ropy klesla pod tlakem obav z uvolnění značného množství zásob ropy z této Blízkovýchodní oblasti.

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 30. října

Týdenní výhled událostí finančního trhu Tento nový obchodní týden, který je v kalendáři letošního roku 2023 označován jako 44. v pořadí přinese rozhodující údaje a to zejména z Spojených států amerických. Mezitím aktuálně v průběhu evropského pondělního rána dne 30.října letošního roku 2023, zhruba v čase 6:40 CET stále vykazuje americký dolar (USD) silnou směnnou pozici vůči ostatním světovým měnám a tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD)se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,056 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,057 % kurzu vůči EUR.

ECB E

Evropská centrální banka ponechala sazby na stejné úrovni

Pátek 27. října

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) na svém výjezdním zasedání do řeckých Athén ponechala stávající výši úrokových sazeb neboli, jak prohlásila na čtvrteční tiskové konferenci dne 26.října letošního roku prezidentka ECB paní Christine Lagardeová, že Rada guvernérů rozhodla o ponechání stabilní výše úrokových sazeb v eurozóně. Dále pak ECB zopakovala své poselství, že úrokové sazby na současné úrovni pomohou dostat inflaci k jejímu inflačnímu cíli, tj. dvou procent meziročně, pokud budou „udržovány po dostatečně dlouhou dobu“.

BMW AG

Automobilka BMW čelí vyšetřování ohledně dotací EU

Čtvrtek 26. října

Počátkem tohoto měsíce tj. října letošního roku 2023 zahájila Evropská unie vyšetřování dotací pro elektrická vozidla vyrobená v Číně a následně vyvážená do Evropy, a to v reakci na prudký nárůst dovozu těchto vozidel z Číny do zemí EU. Vzhledem k tomu, že společnost BMW (Bayerische Motoren Werke) AG je spolu s americkou automobilkou Tesla největším zahraničním výrobcem elektromobilů v Číně tak dle zpráv ekonomických zpravodajů společnost BMW chce diverzifikovat svá rizika. Nicméně podle sdělení ředitele BMW Group pana Zipse nejedná se o opuštění Číny či konkrétního regionu této asijské země.

2033

Zasedání ECB se tentokrát koná v řeckých Athénách

Středa 25. října

Setkání centrálních bankéřů eurozóny na zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) se v současnosti uskutečňuje jako výjezdní a to do Athén v Řecku. Centrální bankéři z ECB pod vedením prezidentky Evropské centrální banky paní Christine Lagardeové jednají za situace, kdy inflace v eurozóně během měsíce září letošního roku 2023 klesla ze srpnové hodnoty 5,2 % na současnou výši 4,3 % meziročně. Toto měno politické jednání ECB dle analytiků pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny, výsledek jednání bude oznámen ve čtvrtek dne 26.10.2023 v 14:45 CET na tiskové konferenci.