Aktuality

finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 14. června

Investoři v tomto novém týdnu, který je označován v roce 2021 jako 24. v pořadí vyčkávají výsledku vrcholných geopolitických událostí a to zejména víkendový summit zemí skupiny G7 ve Velké Británii za účasti prezidenta USA pana Bidena a jeho následná účast na zasedání NATO v Bruselu, kde se setká i s vrcholnými představiteli EU. Hlavní pozornost nejen investorů pak bude směřovat ke středě 16.6.2021, kdy v honosné vile u Ženevského jezera ve Švýcarsku proběhne osobní setkání prezidentů pana Joe Bidena s panem Vladimírem Putinem a podle politologů úspěchem setkání bude navázání nekonfliktního dialogu.

ECB 08 FX24

Zasedání ECB poskytlo jasnější výhled

Pátek 11. června

Jednání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), které se uskutečnilo ve čtvrtek 10.června letošního roku 2021 poskytlo jasnější výhled budoucího vývoje ekonomiky zejména 19-ti zemí eurozóny. V reakci mimo jiné na tuto skutečnost pak zareagovali investoři mezinárodního devizového trhu, kde se aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 11.6.2021, zhruba v čase 7:46 CET globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,219 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,16 % kurzu vůči USD.

1916

Cena zlata má prostor pro opětovný růst

Čtvrtek 10. června

Vývoj ceny zlata v posledních týdnech vykazoval vyšší volatilitu ceny na základě inflačních tlaků, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy komoditního trhu je stávající cena investičního zlata na takové hodnotě, která vytváří prostor pro opětovná růst ceny s ohledem na pokračující inflační tlak. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne 10.6.2021, zhruba v čase 8:56 CET se investiční zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovalo na hodnotě ve výši 1.887,00 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o -0,45 % ceny.

WTI a Brent

Cena ropy překonala hranici 70 USD za barel

Středa 9. června

Současné oživení ekonomiky po pravděpodobném vrcholu pandemie Covid-19 a to ve většině zemí světa a zejména pak v zemích rozvinutých ekonomik způsobilo zvýšenou poptávku po pohonných hmotách jak nafty, benzinu tak i leteckého paliva. Na tuto skutečnost zareagoval komoditní trh zcela zákonitě a došlo ke zvýšení ceny surové ropy jak severomořské ropy Brent tak zejména lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate), jejíž cena během úterý 8.června roku 2021 překročila hranice 70 amerických dolarů (USD) za barel.

USD UP FX24

Americký dolar utlumil tempo svého růstu

Úterý 8. června

Domácí měna USA a předně hlavní komoditní měna a to americký dolar (USD) byl podle ekonomických zpravodajů v závěru pondělního obchodního dne 7.6.2021 utlumený, protože u investorů se objevili prvotní obavy ohledně stávající výše inflace ve Spojených státech. Podle analytiků makléřských společností k těmto obavám pak přispěly i data z trhu práce v USA, která byla reportována již v závěru minulého týdne a to v pátek dne 4.6.2021, nyní investoři vyčkávají na oficiální údaje ohledně výše reálné inflace ekonomiky Spojených tátů amerických, které mají být sděleny v průběhu tohoto 23.týdne letošního roku 2021.

Finance výhled FX24

Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 7. června

Obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 23. v pořadí ve svém začátku je z části ovlivněn schůzkou ministrů financí ze skupiny G7, kteří dospěli k dohodě o zavedení globální daně z příjmu právnických osob v minimální výši 15 procent. Po projednání ve skupině zemí nejrozvinutějších ekonomik světa G7 se má problematika těchto globálních daní projednávat i na nadcházejícím zasedání zemí G20 příští měsíc. Podle ekonomických zpravodajů tento závěr schůzky ministrů zemí ze skupiny G7 byl přijat pozitivně a v rámci devizového trhu a směnná hodnota amerického dolaru (USD) posílila.

NB FX 24

ČNB asi již brzy zdraží peníze

Pátek 4. června

Současný trend zdražování v tak zvaném po pandemickém období, který zvyšuje stávající míru inflace i v České republice může mít dopad na rozhodování centrální banky ČR a to České národní banky (ČNB) ohledně výše úrokových sazeb, Právě tento po pandemický vývoj ekonomiky spolu se zvyšováním cen výrobků a služeb podle ekonomických zpravodajů dříve či později povede k nutnosti změny monetární politiky Bankovní rady ČNB, která svým rozhodnutím obrazně řečeno „zdraží peníze“ prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb.

EUR T FX24

Jednotná evropská měna Euro mírně oslabila

Čtvrtek 3. června

Stávající vývoj směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR) signalizuje podle analytiků makléřských společností její depresivní stav a to zejména v rámci obchodování s tak zvaným globálním měnovým párem euro a americkým dolarem (USD). Tento měnový pár tak v posledních hodinách zaznamenal posilující trend amerického dolaru, kdy se během pátku 4.6.2021 očekávají pozitivní data z amerického trhu práce. Podle finančních stratégů právě tato data z trhu práce v USA budou klíčová pro další vývoj inflace americké ekonomiky, která v posledních týdnech dynamicky vzrostla.

Flag China + USA

Dialog USA s Čínou byl záhajen a USD posílil

Středa 2. června

Čínská vicepremiérka Liu He a americká ministryně financí Janet Yellenová uspořádaly videohovor o tom, jak jsou „velmi důležité“ hospodářské vztahy obou zemí, “uvedly ekonomičtí zpravodajové. Vicepremiérka Číny paní Liu He a ministryně financí USA paní Janet Yellenová mluvily ve středu dne 2.6.2021 (čínského času, což odpovídá dni 1.6.2021 ve večerních amerických hodinách) poprvé od nástupu prezidenta Joe Bidena do funkce. Finanční trhy na tuto skutečnost reagovaly pozitivně a nálada investorů se vylepšila po té, co čínská státní média začátek nového kola rozhovorů USA – Čína hodnotily kladně.