Akciový trh v USA pod tlakem a investoři vyčkávají

Středa 27. září

Trh práce USA FB

Současný stav akciového trhu ve Spojených státech amerických dle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností se dle výsledků úterního obchodního dne 26.9.2023 dostává pod tlak investorů, kteří raději vyčkávají na příznivější data a zejména se snaží odhadnout další vývoj ohledně úrokových sazeb v USA, stanovovaných Federálním výborem pro volný trh centrální banky Spojených států Federal Reserve Systém (FED). Nedávné jednání FOMC FED sice ponechalo sazby beze změny, ale nyní převažuje investorská nálada v poměru 50 ku 50, že další jednání FOMC FED již sazby zvýší.

Na základě tohoto investičního sentimentu pak včerejší obchodní den a to úterý 26.září letošního roku 2023 přinesl pokles dosavadních bodových hodnot všech hlavních akciových indexů v USA. Tento pokles cen akcií celkově vyjádřený jednotlivými akciovými indexy byl v středně hlubokém propadu, kdy pokles bodové hodnoty těchto akciových indexů US trhu se pohyboval v rozmezí od 1,14 % bodů až po 1,57 % bodové hodnoty. Nejmenší pokles, avšak přes 1 % za den vytvořil akciový index DJIA, který tak zaznamenal pokles o – 1,14 % bodů a uzavřel na hodnotě ve výši 33.618,88 bodů s denní ztrátou 388 bodů dle tohoto prestižního a výběrového indexu. Naopak nejvyšší bodovou ztrátu zaznamenal akciový index NASDAQ, který je převážně složený z akciových titulů technologických společností a tento pokles byl v objemu – 1,57 % bodů a uzavřel obchodní seanci dne 26.9.2023 na bodovém stavu ve výši 13.063,61 bodů s denním poklesem o – 207,71 bodů.

Tohoto výsledku obchodování na Wall Street bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) stále udržovala vysokou hodnotu a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) bodový stav tento index stále  udržuje nad hodnotou 105 USD bodů a v tomto 39.týdnu letošního roku dokonce bodová hodnota dle indexu DXY překonala hranici nad 106 USD bodů. Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 27.září roku 2023, zhruba v čase 8:49 CET se hodnota tohoto bodového stavu indexu DXY (US Dollar Currency Index) ocitla na hodnotě ve výši 106,25 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uváděném dni a čse se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0566 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,047 % kurzu vůči USD.

Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank začala být velmi napjatá situace ohledně směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Američtí centrální bankéři tak zřejmě pod vlivem stále vysoké míry inflace v USA opět přistoupí k zvýšení úrokových sazeb, kdy se nemusí jednat jen o mírnější zvýšení o 25 bazických bodů, ale dle některých ekonomických pozorovatelů může dojít k vyššímu zvýšení, avšak pravděpodobně ve více krocích. Právě tento sentiment, který vede investory k přesvědčení o tom, že pravděpodobně ještě v letošním roce 2023 dojde ke zvýšení úrokových sazeb v USA tak poškozuje investorskou atraktivitu vložených investic do akcií. Aktuální úrovně akciových trhů  tak stále nelákají investory, obchodníky a další účastníky akciového trhu k větším nákupům a investoři zřejmě počkají, jestli se ve zmíněných oblastech vývoj projeví pozitivním směrem, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.