Americký dolar již mírně oslabil

Pátek 3. listopadu

USD FX24

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) před půlnocí z čtvrtka na pátek dne 3.listopadu letošního roku oslabila na základě investičního sentimentu, kdy většina investorů, obchodníků a ostatních účastníků finanční trhů nabyla přesvědčení, že centrální banka Spojených států amerických (USA) Federal Reserve System (FED) již v letošním roce nezvýší úrokové sazby. Poslední zasedání Federálního výboru pro volný trh centrální banky USA Federal Open Market Committee (FOMC) na svém posledním zasedání, které probíhalo v tomto 44.týdnu roku 2023 ve dnech 31.10-1.11.2023 již podruhé ponechalo sazby beze změny.

V reakci na tyto skutečnosti pak v rámci forexových obchodů devizového trhu směnná hodnota USD již mírněji počala klesat. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů devizového trhu současné rallye na americkém dolaru je již u konce a s ohledem na pravděpodobně pokračující pokles USD bude přibývat investorů, kteří vloží své investice do cenných papírů prostřednictvím akciového trhu. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 3.listopadu letošního roku 2023, zhruba v čase 4:29 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala ve výši bodového stavu na hodnotě 106,09 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se tak obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,063 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,06 % kurzu vůči USD.

Na tento počínající pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) zareagoval i komoditní trh, kde zejména po té co FED sazby nezvýšil hodnota investičního zlata vzrostla a opět se přibližuje k hranici 2.000 USD za trojskou unci. V uváděném dni a čase se investiční zlato obchodovalo na komositním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.993,90 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,02 % své ceny. Akciový trh a zejména US akciový trh na Wall Street skutečnost, že již nedošlo k dalšímu zvyšování úrokových sazeb ze strany FOMC FED de facto přivítal a ceny akcií na poslední obchodní seanci ve čtvrtek dne 2.11.2023 výrazněji rostly. Například prestižní a výběrová akciový index DJIA připsal během tohoto obchodního dne o + 1,70 % bodů více, Akciový index NASDAQ, který je převážně složen z akciových titulů technologických společností rovněž zaznamenal růst své bodové hodnoty a to o + 1,78 % bodů, stranou této obchodní aktivity nezůstal ani index S and P 500, který zvýšil svůj bodový stav za tento obchodní den o + 1,89 % bodů.

Finanční trhy nyní oceňují méně než 20% šanci na zvýšení sazeb FED v prosinci letošního roku 2023 ve srovnání s 39%  pravděpodobností o měsíc dříve, ukázal nástroj CME FedWatch v důsledku středečního držení úrokových sazeb centrální bankou USA na tak zvaně stabilní  úrovni. FOMC FED však nechal otevřené dveře dalšímu nárůstu nákladů na výpůjčky v souhlasu s odolností ekonomiky. Čtvrteční údaje ze dne 2.11.2023  ukázaly, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden mírně vzrostl, protože trh práce nadále nevykazoval žádné známky výrazného zpomalení. „Datový tok podpořil představu měkkého přistání a blížícího se konce amerického turistického cyklu,“ řekl Tapas Strickland, vedoucí tržní ekonomiky v NAB. Investoři se nyní zaměří na říjnové údaje o nefarmářských mzdách a to během pátečního dne 3.11.2023, kdy tradičně první pátek v měsíci Ministerstvo práce USA zveřejní oficiální data. Očekává se s konsensem investičních stratégů růst zhruba o 180 000 pracovních míst, přičemž slabší výsledek pravděpodobně vyvine další tlak na americký dolar. Analytici uvedli, že jakýkoli další pokles USD bude pravděpodobně dočasný, což ukazuje na sílu americké ekonomiky ve srovnání se zbytkem světa.