Americký dolar již stabilní a evropská měna euro poklesla

Čtvrtek 7. prosince

dollar and euro FX24

Hlavní měna globálního komoditního trhu americký dolar (USD) dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu v tomto posledním měsíci letošního roku 2023 našel prozatím svoji relativně stabilní pozici po svém zhruba tří procentním poklesu v předcházejícím měsíci listopadu roku 2023. Ovšem jednotná evropská měna euro (EUR) se stále nachází se svoji směnnou hodnotou blízko třítýdenního minima a to po té, kdy převládl investorský sentiment o tom, že Evropská centrální banka (ECB) již od března příštího roku 2024 začne snižovat úrokové sazby.

Na základě těchto skutečností pak tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby také rezervní světové měny pod hranici vzájemného směnného kurzu 1,08 USD za EUR. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 7.prosince letošního roku 2023, zhruba v čase 10:54 se tento měnový pár EUR/USD se obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,078 USD za EUR a to momentálně s dosavadním denním posílením EUR o + 0,17 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na hodnotě bodového stavu ve výši 103,81 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,33 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu amerického dolaru (USD) vůči ostatní šestici hlavních světových měn a to včetně jednotné evropské měny euro (EUR), která tvoří součást tohoto porovnávacího měnového koše.

Obchodníci, investoři a ostatní účastníci devizového trhu sázejí na to, že existuje přibližně 85% šance, že Evropská centrální banka (ECB-European Central Bank) na svém březnovém zasedání Rady guvernérů ECB sníží úrokové sazby, přičemž do konce příštího roku podle těchto odhadů dojde ke snížení sazeb o téměř 150 bazických bodů. Současná výš urokových sazeb v eurozóně, které stanovuje ECB jsou na rekordně historické výši, když depozitní sazba dosáhla 4 % ročně. Otázka snížení sazeb by se mohla objevit v roce 2024,  řekl  francouzským novinám v rozhovoru zveřejněném ve středu 6.prosince letošního roku 2023 člen Rady guvernérů ECB a šéf Bank of France pan Francois Villeroy de Galhau. Pan Villeroy řekl listu La Depeche du Midi, že „dezinflace probíhá rychleji, než jsme si mysleli“. ECB stanoví úrokové sazby příští týden ve čtvrtek  dne 14.12.2023 a je téměř jisté, že je ponechá na současném rekordním maximu 4 procenta pro depozitní facilitu.

Mezitím Federální rezervní systém jako centrální banka USA Federal Reserve Systém (FED) a Bank of England (BoE), coby centrální banka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska pravděpodobně také příští středu 13.12.a čtvrtek 14.12.2023 ponechají sazby na stabilní úrovni a tudíž zůstanou dočasně beze změny. Investoři se zaměří na páteční dne 8.12.2023 údaje o mzdách v USA mimo zemědělství, aby si udělali jasnější obrázek o trhu práce ve Spojených státech. “Různé statistiky trhu práce naznačují, že americký trh práce se pomalu uvolňuje,” řekla Carol Kongová, měnová stratég z Commonwealth Bank of Australia. “Podle našeho názoru je nutné prudké oslabení trhu práce, aby finanční trhy mohly ocenit recesi v USA, kterou jsme dlouho očekávali.”, dodala paní Kongová. Nedávná série změkčujících ekonomických údajů spolu s komentářem představitelů americké centrální banky vyvolaly očekávání, že centrální banka je na konci cyklu zvyšování sazeb a začne sazby snižovat již v březnu příštího roku 2024, avšak analytici varovali, že trhy v souvislosti se snižováním úrokových sazeb by mohly být příliš agresivní.