Americký dolar klesl a Bitcoin prudce vzrostl

Úterý 24. října

BTC a USD FX24

Průběh obchodování na devizových trzích v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 43.v pořadí přinesl investorům, obchodníkům a ostatním účastníkům finančního trhu pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank hlavním důvodem poklesu USD je zvýšená nervozita na trhu ohledně blížícího se data zasedání centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ohledně úrokových sazeb.

Oproti tomu pak účastníci trhu s kryptoměnami zaznamenali výrazné zvýšení nejrozšířenější virtuální měny Bitcoin (BTC), kdy aktuálně se kryptoměna BTC na trhu digitálních měn Coinbase obchodovala v průběhu evropského úterního rána dne 24.října letošního roku 2023, zhruba v čase 6:04 CET na hodnotě svého směnného kurzu vůči americkému dolaru (USD) ve výši 34.210,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem BTC o + 8,98 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) dosahovala bodového stavu ve výši 105,49 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové komoditní měny obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu v kurzu na hodnotě ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,11 % kurzu vůči USD.

Americký dolar (USD) našel svoji podporu trhu již minulý týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 42.v pořadí, a to poté, co předseda Federal Reserve System pan  Jerome  Powell řekl, že ekonomická síla USA by mohla vyžadovat přísnější finanční podmínky, což posunulo benchmarkový 10letý výnos amerického vládního dluhopisu (US Bonds) nad 5 %  ročního výnosu, což byla nejvyšší hodnotu od července roku 2007. Následně pak ovšem Bitcoin (BTC) vrátil pozornost finannčnímu trhu díky tomu, že tato nejrozšířenější virtuální měna  prudce vzrostla, a to  na základě spekulací, že by kompetentní legislativní orgány Spojených států mohly brzy schválit Bitcoinový fond obchodovatelný na hlavních akciových trzích v USA. V současnosti se však pozornost trhu obrací k některým z posledních úryvků amerických ekonomických dat před zasedáním Federálního výboru pro volný trh centrální banky Spojených států FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které se uskuteční již v příštím týdnu a to tradičně jako dvoudenní ve dnech 31. října až 1. Listopadu letošního roku 2023 ve Washingtonu, DC.

Dále pak účastníci finančních trhů vyčkávají na makroekonomická data Spojených států a to zejména na index nákupních manažerů neboli PMI, který bude zveřejněn již dnes 24.10.2023 a to později v průběhu úterního dne. Rovněž tak pro posouzení svých investorských a obchodních aktivit vyčkávají účastníci finančního trhu na data hrubého domácího produktu (HDP) v USA, který bude zveřejněn ve čtvrtek dne 26.10.2023. Údaje PMI by mohly nastavit očekávání trhu před zprávou o HDP, řekl Matt Simpson, hlavní tržní analytik společnosti City Index.„Pokud se data nakloní dostatečně daleko, mohlo by to vyvolat silnou rallye dolaru nebo zhroucení s Fedem v období výpadku,“ řekl s odkazem na období před politickým zasedáním, ve kterém jsou omezení veřejné komunikace od představitelů centrální banky.  Nicméně podle posledních signálů se očekává, že  FOMC FED na svém zasedání příští týden podrží sazby na stejné výši. Právě tento fakt ovlivnil investorský sentiment a USD začal ztrácet svoji vrcholnou směnnou pozici vůči ostatním měnám a zejména pak vůči EUR. Také se očekává, že Evropská centrální banka (ECB–European Central Bank) na svém čtvrtečním zasedání dne 26.10.2023 ponechá úrokové sazby nedotčené beze změny, neboť nedávno v září letošního roku 2023 již zvýšila své klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů.