Americký dolar stále udržuje vysokou směnnou hodnotu

Čtvrtek 18. dubna

USD World FX24

Světová měna finančních trhů a zejména pak ústřední měna komoditního trhu americký dolar (USD) byl sice doposud v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 18.dubna tak zvaně měkčí, ale současný stav míry inflace v USA tak snižuje pravděpodobnost rychlého snížení úrokových sazeb. Právě doposud značně vysoké úrokové sazby tak udržují směnnou hodnotu USD jako velmi silnou, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností. Finanční stratégové tak již začínají hovořit o negativním vlivu silného USD na US ekonomiku.

Aktuálně v průběhu čtvrtečního začátku evropského odpoledne dne 18.dubna letošního roku 2024, zhruba v čase 13:15 CET  byla hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 105,87 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,08 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,038  %  kurzu vůči USD. Analytici k tomuto tak zvaně globálnímu měnovému páru sdělují, že v okamžiku změny úrokových sazeb dojde k vyšší volatilitě kurzu tohoto měnového páru.

Podle posledních informací je vysoce pravděpodobné, že Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) na zasedání Rady guvernérů ECB a to již v červnu letošního roku 2024 sníží úrokové sazby v eurozóně dříve než centrální banka Spojených států Federal Reserve Sysem (FED) na zasedání Federálního výboru pro volná trh FOMC (Federal Open Market Committee) sníží úrokové sazby v USA. V tomto případě pak podle finančních stratégů devizového trhu by se mohla směnná hodnota eura vůči americkému dolaru ocitnout okolo tak zvané paritní hranice vzájemného směnného kurzu a to okolo 1,03 USD za EUR. Někteří investiční specialisté dokonce uvádějí svoji ryze konspirační teorii, že tento proces je po dohodě obou centrálních bank řízeným procesem ve snaze umožnit investorům platících v USD tj. převážně Američanům uskutečnit výhodné investice v Evropě a zejména pak v souvislosti s rovněž plánovaným ukončením války Ruska s Ukrajinou.

Nicméně americký dolar (USD) v posledních týdnech letošního roku 2024 stále roste a posiluje tak svoji směnnou hodnotu vůči ostatním hlavním světovým měnám, protože makroekonomická data ukazují silné ekonomické údaje v USA a spolu s tím však přetrvávající inflace zmařila očekávání snížení sazeb v blízké budoucnosti. Doutnající napětí na Blízkém východě také přispělo k atraktivitě USD  jako bezpečného měnového aktiva. Síla USD vrhla stín na měnové trhy, udržovala jen blízko 34letých minim a vedla k několika varováním od japonských úřadů, protože obchodníci se obávají možné intervence. Měny rozvíjejících se trhů byly rovněž pod tlakem. Takže USA, Japonsko a Jižní Korea se ve středu dne 17.4.2024 ve svém prvním třístranném finančním dialogu dohodly na „úzké konzultaci“ o devizových trzích, čímž přikývly obavám Tokia a Soulu z nedávného prudkého poklesu jejich měn. Vzhledem k tomu, že informace o potencionálně možných konzultací FEDu s ECB zveřejněny nebyly tak se analytici domnívají, že ani neproběhly a osud jednotné evropské měny euro (EUR) je tak předurčen k poklesu až k paritní hodnotě s americkým dolarem.