Analytici očekávají pokles evropského akciového trhu

Čtvrtek 9. listopadu

Frank.DAX FX24

Začátek nového obchodního dne v předposledním pracovním dni tohoto 45.týdne roku 2023 a to 9.listopadu letošního roku 2023 je dle analytiků a finančních stratégů evropského akciového trhu v očekávání otevření trhu v záporných hodnotách nebo-li nastavení obchodního trendu v poklesu dosažených cen akcií v předchozí obchodní seanci. Tomuto predikovanému vývoji odpovídá i stávající situace na devizovém trhu, kde v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 9.11.2023 směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) zaznamenala obchodní trend medvědího trhu.

Finanční stratégové evropského akciového trhu tak aktuálně před otevřením akciového trhu v Evropě predikují například to, že londýnský akciový index FTSE 100 dnes 9.11.2023 otevře o 23 bodů méně, než uzavřev včerejší obchodní den a německý akciový index DAX by měl dle analytiků poklesnout při ranním otevření o 19 bodů. Naopak dle těchto odborníků své zisky si pak připíší akciové tituly evropských společností jako například ArcelorMittal, Deutsche Telekom, Henkel či Merck, uvádí ekonomičtí zpravodajové z americké CNBC v čele s Holly Ellyat. V předcházejícím čase čtvrtečního evropského rána a to během americké středeční půlnoci dne 8.11.2023 mírně klesly futures akciového indexu S and P 500 v USA, kde ovšem tento širší US akciový index uzavřel v hlavním obchodním čase tento den s mírnějším nárůstem bodové hodnoty tohoto indexu o + 0,10 % bodů. Oproti tomu pak výběrový akciový index DJIA uzavřel středeční obchodní den 8.11.2023 v poklesu o – 0,12 % bodové hodnoty.

Současný trend obchodování na asijském akciovém trhu dle analytiků je regionálně rozdělen tak, že pevninská Čína signalizuje pokles a ostrovní Japonsko pak silnější růst a tudíž finanční stratégové uvádějí, že právě začátek evropského obchodování na akciovém trhu je z části ovlivněno propadem čínských akcií. Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 9.11.2023 tak čínský akciový index SHANGHAI udává denní pokles o – 0,11 % své předchozí bodové hodnoty a naopak japonský NIKKEI připsal o + 1,49 % bodů více za obchodní seanci dnešního dne. Komoditní trh, který spíše reaguje na směnnou hodnotu amerického dolaru a geopolitické události je v současnosti děním na akciovém trhu téměř nedotčen a cena ropy se stále udržuje v relativně nižších cenách pod 80 USD za barel a to ovšem před predikovaným silným vzrůstem nad 100 USD za barel v případě eskalace konfliktu na Blízkém východě.

Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 9.11.2023, zhruba v čase 7:39 CET se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 75,58 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,33 % své předchozí ceny. Oproti tomu investiční zlata zaznamenalo odliv svých investorů a jeho cena v uváděném dni a čase poklesla o – 0,15 % na hodnotu ve výši 1.954,60 USD za trojskou unci. Těchto cen bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY byla na hodnotě ve výši 105,53 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,06 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uváděnémdni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,071 USD za EUR v dosavadně vyrovnaném trendu denního pohybu obou měn.