Analytici predikují stále pokračující růst akciového trhu

Čtvrtek 22. února

58377_US-New-York

Současné ceny akciových titulů včetně pak bodových hodnot jednotlivých akciových indexů příslušných trhů dle světového regionu i nadále tak pomyslně lámou rekordy. Drtivá většina tak zvaných „střízlivých“ investorů, obchodníků a ostatních účastníků akciového trhu si zákonitě klade otázku jak je toto možné a dle známého pořekadla, že žádný strom neroste do nebe pak očekávají zastavení růstu s následným poklesem cen akcií. Nicméně podle renomovaných analytiků nic z toho se prozatím v letošním roce 2024 stát nemá, ba naopak lze očekávat pokračující růst cen akcií a zejména pak na americkém akciovém trhu.

Toto své tvrzení tito odborníci opírají o jednoduchý a doposud téměř spolehlivě fungující argument a tím je směnná hodnota amerického dolaru (USD). Prozatím v celoročním porovnání vždy fungovalo tak zvané inverzní pravidlo vůči ropě a zejména ceně investičního zlata. V obdobné míře tak toto pravidla označované jako inverzní funguje i ve vztahu k akciovému trhu. V podstatě jde o to, že v případě poklesu směnné hodnoty USD pak následně vzrůstají ceny komodit a akcií obchodovaných na NYSE (New Stock Exchange) a dalších trzích včetně NYMEX (New York Mercantile Exchange) či COMEX (Commodities Exchange Centre) apod. Za situace, kdy již v letošním roce 2024 s největší pravděpodobností centrální banka USA Federal Reserve Systém (FED) přistoupí k snížení úrokových sazeb tak spolu s tím klesne i směnná hodnota USD vůči hlavním světovým měnám.

V okamžiku poklesu směnné hodnoty USD vůči ostatním světovým měnám se tak zároveň sníží výnosy ze státních amerických dluhopisů, což aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 22.2.2024 po momentálním poklesu USD nastalo, tak značná část významných investorů převede svá aktiva z dluhopisového trhu právě na ten akciový a tím ještě zvýší poptávku, která pak dle pravidla převisu poptávky nad nabídkou posune ceny akciových titulů opět o něco výše. Aktuálně se tak směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) v uváděném dni zhruba v čase 8:54 CET pohybovala na bodovém stavu ve výši 103,68 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,31 % bodové hodnoty. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu 1,085 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,31 % kurzu vůči USD.

Tato sitace na devizovém trhu tak v rámci dluhopisového trhu pak dle analytiků zplsobila pokles výnosů amerických státních dluhopisů, kdy například 10-ti letý US Bond poklesl o – 1,4 bazického bodu svého výnosu v rámci denního obchodování. Obdobný obchodní trend se rovněž aktuálně týká i 30-tiletého a 5 – tiletého US Bonds. Ovšem americký akciový trh během své včerejší obchodní seance dne 21.února letošního roku 2024 zaznamenal  prostřednictvím vyjádření svých akciových indexů pokračující nárůst bodových hodnot těchto hlavních akciovým indexů US akciového trhu. Například výběrový a prestižní akciový index DJIA vzrostl o + 0,13 % bodů na 38.612,24 bodů, tato hodnota indexu DJIA představuje celkový roční růst ve výši 16,55 procenta. Bodový stav tohoto indexu v porovnání s růstem od začátku roku vykazuje nárůst o + 2,45 % bodové hodnoty za pouhých necelých 8 týdnů letošního roku 2024. Podle analytiků tak lze očekávat, že tempo růstu může mírně poklesnout, ale v celkovém porovnání i rok 2024 by měl být pro růstový v rámci cen US akciového trhu na rozdíl od evropského, kde se předpokládá posilující hodnota EUR vůči USD a s tím spojený odliv investorů z evropského akciového trhu právě na ten americký.