Bitcoin klesl na tří měsíční minimum

Úterý 18. května

BTC FB

Nejpopulárnější a také nejobchodovatelnější virtuální měna a kryptoměna Bitcoin (BTC), která představuje největší podíl tržní kapitalizace mezi kryptoměnami po zprávě šéfa korporace Tesla pana Elona Muska výrazně oslabila svoji směnnou hodnotu. Během pouhých několika hodin měna Bitcoin z kurzu nad 60.000 USD za BTC zamířila k hodnotám okolo 40.000 USD za BTC. Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 18.5.2021, zhruba v čase 6:12 CET se Bitcoin (BTC) obchodoval na burze digitálních měn Coinbase v kurzu 45,220,50 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 2,32 % kurzu vůči USD.

Pan Elon Musk překvapil trh s kryptoměnami tím, že uvedl spotřebu energie při těžbě Bitcoinů (BTC) a toto uvedl jako důvod, proč společnost Tesla přestala přijímat platby v Bitcoinech za svá vyrobená elektrická vozidla stejnojmenné značky nebo platby v jiných kryptoměnách. Zároveń v této zprávě zveřejněné prostřednictvím sociální sítě Twitter uvedl, že zatím neprodal žádné Bitcoiny, které nedávno společnost Tesla nakoupila, ale poté naznačil a to tuto neděli 16.5.2021, že Tesla může prodat celý podíl, což by dle analytiků trhu digitálních měn mohlo představovat další téměř obří propad směnné hodnoty BTC na trhu kryptoměn. Tito odborníci tvrdí, že dnes neexistuje žádný přesvědčivý důvod, proč by společnost Tesla měla držet Bitcoiny ve své rozvaze, ale domnívají se, že k prodeji dojde po etapách, aby nedošlo k otřesu trhu kryptoměn a to za předpokladu, že pan Musk nemá obchodní strategii jak by na tomto propadu cen Bitcoinu ještě více získal atraktivní výnos.

Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.