Blízkovýchodní konflikt udržuje cenu zlata na vyšších hodnotách

Úterý 17. října

gold-investment FXG

Válka mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem v pásmu Gazy na Blízkém východě spustila reakci obav investorů, obchodníků a dalších účastníků globálního finančního trhu z toho, že v této geopoliticky křehké části světa by mohlo dojít k širšímu válečnému konfliktu, který by pak mohl vyústit v rozsáhlou válku značné části Arabů proti zbytku světa, označovanou jako „Svatou válku“, kterou se dnes zaštiťují především islámské teroristické organizace. Obavy investorů z následné nestability finančních trhů a možného zvýšení inflace tak zvýšila jejich zájem o zlata a jeho cena tak vzrostla nad hranici 1.900 USD za trojskou unci.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 17. října letošního roku 2023, zhruba v čase 7:05 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.928,40 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,31 % své předcházející ceny. Podle analytiků makléřských společností aktuální pokles ceny zlata spíše souvisí s momentálním výběrem zisků investory a obchodníky, kterého dosáhly v předcházejícím období a to zejména v rámci krátkodobých obchodů s převahou spekulativního charakteru. Tato současná cena investičního zlata tak dle dat vyplývající z technické analýzy představuje jeho celkový roční nárůst o + 10,35 % své ceny za posledních 52 týdnů, avšak pouhý nárůst ve výši 1,24 % od začátku letošního roku 2023.

Této aktuální ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD), coby hlavní komoditní měny globálních trhů byla na bodovém stavu dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) ve výši 106,31 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,06 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) jako světové rezervní měny obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,055 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,104 % kurzu vůči USD.

Zlato, používané jako bezpečná investice v dobách politické a finanční nejistoty, tak od 6. října letošního roku 2023 vzrostlo o více než 100 USD na trojské unci,  protože v uváděný den 6.10.2023 kleslo na sedmiměsíční minimum, a to díky přílivům bezpečných útočišť, avšak když 7.10.2023 vypukl konflikt mezi Izraelem a Hamásem, kdy boje vstupují do 11-tého dne války cena zlata výrazně posílila. Američtí představitelé varovali, že válka mezi Izraelem a militantní skupinou Hamas může eskalovat, protože americké válečné lodě míří do oblasti uprostřed rostoucích střetů na severní hranici Izraele s Libanonem. Zatímco investoři čekají na další aktualizace o válce mezi Izraelem a Hamásem, tak rovněž vyčkávají na projev předsedy Federálního rezervního systému (FED) pana Jerome Powella koncem tohoto týdne, který bude také bedlivě sledován, a to ohledně vývoje úrokových sazeb v USA, které mají přímý vliv na cenu zlata ve spojitosti se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD).