Cena barelu ropy může být již brzy za 150 USD

Středa 8. listopadu

Oil SP FX24

Predikce ceny ropy na světovém komoditním trhu dle analytiků a finančních stratégů Světové banky udávají možný scénář vývoje ceny ropy až okolo hranice 150 USD za barel. Tento odhad ceny vychází z předpokladu, že v krátkém časovém horizontu nedojde k zmírnění napětí v Blízkovýchodní oblasti, kde v současnosti stále probíhá otevřený válečný konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a státem Izrael. Pokud nedojde k zastavení války a ba naopak by došlo k rozšíření tohoto konfliktu o další státy z této oblasti, což analytici vyhodnocují jako vysoce pravděpodobné, tak cena ropy raketově vzroste.

Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 8.listopadu letošního roku 2023, zhruba v čase 7:44 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchdovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 77,34 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % své předchozí ceny. Tato cena pak již v ročním srovnání představuje cenový pokles o – 1,75 % za posledních 52 týdnů. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 81,75 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,17 % své ceny. Současná cena ropy Brent dle dat technické analýzy představuje celkovou roční ztrátu o – 4,67 % své ceny za posledních 52 týdnů.

Této aktuální ceny ropy bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru dle jeho indexu DXY (US Dollar Currency Index) udávala momentální obchodní trend posilování směnné hodnoty USD vůči ostatním světovým měnám. V uváděném dni a čase byla hodnota tohoto indexu DXY ve výši 105,66 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,11 %  své bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu amerického dolaru (USD) s další šesticí hlavních světovýcm měn a to včetně jednotné evropské měny euro (EUR). Tento tak zvaně globální měnový pár EUR / USD se ve středu dne 8.11.2023, zhruba v čase 7:54 CET obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném kurzu ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,168 % kurzu vůči USD.

Podle analytiků Světové banky v napojení na ostatní experty na obchod s ropou je zcela reálné pokud by se konflikt v pásmu Gazy rozšířil na ostatní území v Blízkovýchodní oblasti tak by s největší pravděpodobností nastalo tzv. !arabské jaro“, které by primárně jako důsledek přineslo arabské ropné embargo tak jak ho naposledy ekonomický svět zažil v roce 1973. Tehdy se cena ropy Brent vyšplhala na hodnotu ve výši 157 amerických dolarů (USD) za barel. Této ceně pak v nedávné historii byla ceny ropy v počátku ekonomické světové krize roku 2008, kdy komoditní trh obchodoval s barelem ropy v ceně 147,50 USD. Tato predikce ceny ropy jako projekce možného vývoje je jedním ze tří rizikových scénářů Světové banky, který odhaduje různé stupně narušení dodávek ropy na základě minulých historických epizod zahrnujících regionální konflikty. Nicméně většina analytiků makléřských společností a finančních stratégů komoditního trhu zaměřená na obchod s ropou míní, že cena ropy jistě ještě zaznamená svůj cenový růst, avšak cenu odhadují v rozmezí 90 -100 USD za barel v závěru letošního roku 2023.