Cena ropy je stále v pohybu

Čtvrtek 2. července

Oil barel 2 FX24

Spojené státy americké zaznamenaly a to doposud v posledních týdnech největší opětovnou jednodenní špičku v případech nárůstu onemocnění koronavirem SARS-CoV-2 a stát Kalifornie znovu zavedl některá omezující opatření. Toto právě vzbudilo obavy investorů, že případný návrat nemoci COVID-19 ve větším rozsahu a v případě dalšího šíření způsobí pokles poptávky pohonných hmot a následně pak může dojít k celkovému poklesu ceny na ropy na globálním komoditním trhu. Ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na analytiky a finanční stratégy investičních bank pak v této věci uvádějí možný pokles až o 10 procent ze stávajících cen.

 

V průběhu čtvrtečního evropského rána dne 2.července 2020 se prozatím cena ropy pohybuje v obchodním trendu býčího trhu a po předchozím drobném poklesu své ceny tak momentálně opět její cena posiluje. Nicméně podle analytiků se jedná jen o drobnou korekci obchodního trendu vyrovnávající momentální soulad nabídky a poptávky spolu s výběrem zisků dosaženého investory v předcházejícím období. Aktuálně se tak dne 2.7.2020, zhruba v čase 8:33 CET lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) v hodnotě na výši 39,99 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,43 % ceny. Nicméně ropa WTI stále podle dat technické analýzy vykazuje pokles své hodnoty od začátku letošního roku 2020 o – 31,49 % své ceny.

 

V ročním porovnání pak tento pokles ceny ropy WTI (West Texas Intermediate) představuje snížení své hodnoty na komoditním trhu o – 26,26 % své předchozí ceny za posledních 52 týdnů. Evropský protějšek této ropy WTI a to severomořská ropa Brent se aktuálně k uváděnému dni a čase také obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) doposud v obchodním trendu býčího trhu a její hodnota tak dosáhla na hodnotu ve výši 42,29 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 0,62 % ceny, V porovnání cen ropy Brent od začátku roku 2020 a celoroční srovnání pak pokles ceny ropy Brent je více vyrovnanější než u ropy WTI, avšak cenový propad je rovněž značný. Cena ropy Brent od začátku roku 2020 ztratila hodnotu o – 32,36 % své ceny a v ročním porovnání pak se jedná o pokles ve výši – 31,25 % ceny za posledních 52 týdnů.

 

Finanční stratégové zdůraznili obavy z prudkého nárůstu v případech silně osídlených států USA, které patří mezi největší spotřebitele pohonných hmot v zemi. Nové případy výskytu onemocnění  COVID-19 v USA se podle agntury Reuters během středy 1.7.2020 zvýšily o téměř 50.000 obyvatel, což je největší jednodenní špička od začátku pandemie. Více než polovina nových případů každý den je v Arizoně, Kalifornii, Floridě a Texasu. Ceny ropy nicméně v předchozí relaci vzrostly poté, co údaje americké správy informací o energii EIA (Energy Information Administration)  ukázaly, že americké zásoby ropy klesly z rekordně vysokých minulých týdnů o 7,2 milionu barelů, což je mnohem více, než očekávali analytici, protože rafinerie zvyšovala produkci a snižoval se dovoz.

 

Analytici makléřských společností však poznamenali, že data rovněž ukázala, že zásoby benzínu vzrostly v důsledku prudkého nárůstu dovozu oproti očekáváním poklesu zásob. “Protisezónní stavba benzínových zásob, protože zásoby neočekávaně vzrostly, nejsou zrovna býčím potěšením,” uvedl v poznámce stratég AxiCorp Stephen Innes. “Data EIA ukázala, že dovozy benzínů dosáhly nejvyšší úrovně od loňského srpna a nejvíce dosáhly sezónního maxima za devět let.” Všechny oči se budou soustředit na hnací aktivitu ve Spojených státech během nadcházejícího prázdninového víkendu 4. července a na to, jak rychle američtí výrobci oživí uzavřenou výrobu, uvedli analytici.