Cena ropy WTI vzrostla již nad 60 USD za barel

Pátek 20. prosince

Oil and USD FX24

Komoditní trh v posledních třech týdnech závěru letošního roku 2019 zaznamenává rychlejší tempo růstu cen ropy na světových trzích a cena tohoto „černého zlata“ tak překonala již své tříměsíční maximum. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 20.12.2019 se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate), zhruba v čase 5:53 CET obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 61,12 USD za barel s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,10 % ceny z důvodů krátkodobého výběru zisků dosaženého investory.

Cena lehké americké ropy WTI se tak zvýšila v reakci na plánované zvýšení limitů omezení těžby surové ropy v příštím roce 2020 ze strany kartelu OPEC a jeho spojenců označovaných jako OPEC+, kde zejména působí značný vliv Ruské federace, uvádějí analytici makléřských společností v napojení na finanční stratégy investičních bank. Podle těchto odborníků pak i tempo růstu ceny ropy WTI bylo dynamičtější než nárůst cen evropského protějšku ropě WTI a to u severomořské ropy Brent. Aktuálně tak v průběhu pátečního evropského rána dne 20.12.2019, zhruba v čase 6:02 CET dosáhla cena ropy Brent na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) hodnoty ve výši 66,62 USD za barel s dosavadním denním pokračujícím růstem o + 0,12 % své předchozí ceny.

 

Obchodování s ropou na globálním komoditním trhu se dle vyjádření ekonomických zpravodajů v současnosti těší zvýšenému zájmu investorů, což nadále podporuje růst cen ropy a následně i v nadcházejícím čase začátku příštího roku i ropných produktů. Ceny ropy se tak i nadále během začátku pátečního dne 20.12.2019 prozatím udržely na úrovni téměř tříměsíčních maxim, což je míra třetího po sobě jdoucího týdenního růstu. Tento stav pokračujícího tempa růstu cen ropy na globálním komoditním trhu je podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů na trh s ropou je způsoben v důsledku uvolňujícího se obchodního napětí mezi USA a Čínou a následně mezi Čínou a ostatními dalšími globálně vyspělými ekonomikami světa.  Tento proces vzájemného a postupně prozatímně se vyvíjejícího uvolňování obchodního napětí zejména pak ze strany Číny a USA  vyvážil poptávku po ropě na komoditních trzích a následně i výhled globálního ekonomického růstu.

 

Pokrok v dlouhodobém obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími spotřebiteli ropy na světě, tak na příští rok 2020 výrazně posílil očekávání vyšší poptávky po této energetické surovině. Čína ve čtvrtek dne 19.12.2019 již oznámila seznam osvobození od dovozních cel pro šest ropných a chemických produktů ze Spojených států, a to jen pouhé dva dny poté, co dvě největší ekonomiky světa vyhlásily prozatímní obchodní dohodu, která bude podepsána začátkem ledna příštího rok 2020 po vzájemném dohodnutí a upřesnění vhodného místa a času podpisu na nejvyšší úrovni zástupců obou států jak prezidenta USA pana Trumpa tak prezidenta Číny pana Xi. “Svět s menší nejistotou (po minulé týdenní navrhované obchodní dohodě mezi USA a Čínou) byl skutečnou hybnou silou optimismu trhu ve výhledu do roku 2020,” uvedl ANZ Research ve své analytické poznámce.

 

Finanční a bankovní skupiny JP Morgan a Goldman Sachs tak na základě těchto skutečností zvýšili svůj výhled cen ropy do roku 2020 a to již počátkem tohoto 51. Týdne letošního roku 2020.  Podle vyjádření ekonomických zpravodajů je to zvýšení cenového výhledu těmito americkými finančními giganty díky snížení produkce těžby surové ropy vedenému OPEC spolu s OPEC+ a zlepšenému výhledu globálního obchodu na světových trzích. Podle odhadů analytiků makléřských společností v napojení na stratégy cenové politiky komoditního trhu se specializací na trh s ropou lze očekávat i v začátku příštího roku pokračující obchodní trend růstu cen ropy na světovém komoditním trhu s odhadem jejich ceny ropy WTI okolo 65 USD za barel v krátkodobém investičním horizontu s potenciálem cenového růstu blízko hranice 70 USD za barel v střednědobém investičním horizontu.