Cena zlata dosáhla sedmi měsíčního minima

Středa 4. října

Gold a FED FX24

Současný průběh obchodování se zlatem v rámci globálních komoditních trhů ukázal, že pokles ceny zlata během úterý dne 3.října letošního roku 2023 zpomalil po té, co dosáhla cena zlata svého nového sedmi měsíčního minima. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank tento pokles ceny zlata byl způsoben prakticky několik měsíců po sobě jdoucím tak zvaně nepřetržitým nárůstem výnosů amerických vládních dluhopisů (US Bonds), což je důsledek velmi silné směnné hodnoty amerického dolaru.

Aktuálně se tak investiční zlato v průběhu středečního evropského rána dne 4.října letošního roku 2023, zhruba v čase 6:22 CET obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.837,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,21 % své ceny. Této ceny bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD), coby hlavní světová komoditní měna, měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) dosáhla na bodový stav ve výši 107,13 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,12 % své předchozí bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) pohyboval v rámci forexových operací devizového trhu na vzájemném směnném kurzu ve výši 1,046 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,019 % kurzu vůči USD.

Cena zlata se tak pod tlakem silného amerického dolaru propadla neboť nákup investičního zlata pro účastníky komoditního trhu z tak zvaně mimo dolarové zóny se stal méně atraktivní a došlo k uplatnění tak zvaného inverzního pravidla trhu, které vytvořilo převis nabídky nad poptávkou, což v konečném důsledku způsobilo pokles ceny zlata na světovém komoditním trhu, uvádějí analytici. Momentální cena zlata dle dat technické analýzy uvádí, že investiční zlata vykazuje v rámci ročního srovnání svůj růst o + 2,31 % své ceny za posledních 52 týdnů a od začátku roku 2023 pak ovšem již cena investičního zlata vykazuje pokles o – 3,83 % své ceny. Tyto data vzhledem k neustále vysoké míře inflace tak pochopitelně nemají vypovídající charakter o tom, že zlato je uchovavatelem trvalé finanční hodnoty jako investiční nástroj ochrany před inflací, uvádějí finanční analytici. Nicméně tito odborníci poukazují na to, že v tomto případě se jedná o krátkodobý investiční horizont posuzování ceny zlata a o zlatu jako trvalém uchovavateli finanční hodnoty je nutné uvažovat v dlouhodobém investičním horizontu.

Inflace si i nadále vybírá svou daň na globální ekonomice, přičemž vyšší ceny jsou akutně pociťovány během evropských pivních oslav Oktoberfestu v německém Mnichově. Minulý víkend zveřejnila investiční společnost Incrementum AG svůj nejnovější velmi oslavovaný poměr zlato / pivo. Podle aktualizovaných cen se za jednu unci zlata koupilo 119 jednolitrových korbelů piva, označovaného také jako Maß. Analytici společnosti Incrementum poznamenali, že ve zlatém vyjádření si návštěvníci večírků mohli koupit pouze o jedno pivo méně ve srovnání s loňskými cenami. V eurovém vyjádření však analytici poznamenali, že ceny piva během Oktoberfestu vzrostly o neuvěřitelných 8 % na cenu ve výši 14 EUR, což je rekordní cena. "Cena zlata v eurech (EUR) téměř úplně absorbovala letošní masivní nárůst cen," uvedli analytici v letošní zprávě. Při pohledu na cenu piva Oktoberfestu před pandemiíí Covidu analytici uvedli, že ceny vzrostly o více než 26 %; přitom pivo ve zlatém vyjádření skutečně kleslo. Zlato si svou hodnotu neuchovává jen v alkoholu. Poměr zlata/iPhonu společnosti Incrementum ukazuje, že drahý kov také zaznamenal lepší hodnotu ve srovnání s ikonickými iPhony od společnosti Apple.