Centrální bankéři v USA opět zvýšily úrokové sazby

Čtvrtek 2. února

FED 7 FX24

Členové Federálního výboru pro volný trh centrální banky USA FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém, kteří jsou jediní oprávnění ke stanovení úrokových sazeb v USA, na svém tradičně dvoudenním zasedání ve dnech 31.1.-1.2.2023 rozhodli o dalším zvyšování sazeb a to tentokráte již v mírnějším tempu zvyšování sazeb o 25 bazických bodů nebo-li o 0,25 procentního bodu. Toto zvýšení a jeho výše se na základě již předem učiněných náznaků šéfa FEDu pana Jerome Powella očekávala a směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle ekonomických zpravodajů se tak zvaně zastavila nebo si spíše vybírá oddychový čas.

Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 2.února letošního roku 2023, zhruba v čase 7:18 CET směnná hodnota amerického dolaru (USD), a to i pod vlivem dalších faktorů stavu hospodářství USA a zejména celkové globální geopolitické situace, měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala ve výši 100,92 USD bodů s dosavadním denním poklesem o -0,29 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Podle dat vyplývajících z technické analýzy tohoto indexu DXY pak směnná hodnota USD již od začátku letošního roku 2023 tj. za 32 dnů ztratila 2,52 % bodů. Celkově pak v ročním porovnání indexová směnná hodnota dle tohoto indexu DXY připsala o + 4,7 % bodů více za posledních 52 týdnů. Za této situace v uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,1015 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,24 % kurzu vůči USD. Současná výše úrokových sazeb v USA tak dosáhla rozpětí od 4,5 % do 4,75 % ročně.

Předseda Federálního rezervního systému pan Jerome Powell rovněž tradičně po zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) uspořádal tiskovou konferenci, na které řekl, že dezinflační proces ekonomiky začal, avšak pro jistotu upřesnil, že je předčasné vyhlašovat vítěze proti inflaci. Současná výše inflace ve Spojených státech ekonomických podle zveřejněných údajů již dosáhla ve svém poklesu z hodnoty 9,1 % meziročně v období začátku léta loňského roku 2022 na prosincovou hodnotu roku 2022 ve výši 6,5 procenta. Tento objem míry inflace v porovnání s Evropou je přímo pro řadu států Evropy včetně zemí EU a i dokonce některých členů eurozóny tato americká inflace tak zvaně z říše snů neboť ve většině evropských zemí již míra inflace dosáhla dvouciferných čísel a například v České republice za rok 2022 dosáhla objemu 15,1 % ročně. Eurozóna prostřednictvím svého statistického úřadu Eurostat nedávno zveřejnila k 23.lednu 2023 inflaci ve výši 8,5 % meziročně, avšak jsou členské země eurozóny jako například v Litvě, kde míra inflace na hodnotě ve výši 15,6 % ročně je o něco ještě vyšší než v zemích neplatících eurem jako například v České republice. Ovšem toto jsou spíše dle analytiků zvláštnosti neb v tradičních zemích eurozóny jako Lucembursko, Francie, ale i Španělsko včetně nyní již i Německa se míra inflace pohybuje pod deseti procenty.

Zasedání centrálních bankéřů Federal Reserve systém tak bylo podle ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy finančního trhu a analytiky makléřských společností po delším čase v tak zvaně mírnějším „holubičím“ stylu. Centrální banka se blíží ke konci kampaně na zvyšování sazeb a podle Charlieho Ripleyho, hlavního investičního stratéga Allianz Investment Management, byla toto setkání holubičí. Nedostatek jasnosti ohledně budoucích pohybů úrokových sazeb signalizuje, že se Fed blíží ke konci cyklu zpřísňování sazeb, řekl Ripley. Po skončení navýšení řekl, že centrální banka bude pravděpodobně „sedět pevně, dokud ekonomická data doženou politiku“.“Fed v podstatě mluví z obou stran úst, protože naznačil, že další zvýšení je vhodné, ale také uznal, že v budoucích politických rozhodnutích zváží kumulativní množství zpřísnění,” řekl. Pan Ripley dodal, že zpomalující tempo současného zvyšování sazeb na 25 bazických bodů je „jasným znamením“, že centrální banka si je jistější, že současná hospodářská politika má zamýšlené dopady zpřísnění.