Ceny ropy se stále pohybují okolo 10-ti měsíčního maxima

Středa 20. září

Oil barel 2 FX24

V začátku obchodování komoditního trhu ve středu dne 20. září letošního roku 2023 se ceny ropy stále pohybovaly poblíž 10-ti měsíčních maxim, dosažených v předchozím dnu, a to během úterý 19.9.2023, protože větší než očekávané čerpání zásob ropy v USA a slabá těžba z břidlic v USA posílily obavy z omezených dodávek ropy po zbytek roku 2023. Celková globální poptávka po ropě stále zaznamenává potencionální růst a v objemu poptávky již dotahuje Čínu jako tradičního největšího světového importéra nyní Indie, o které analytici prohlašují, že do konce tohoto desetiletí se stane největším dovozcem ropy na světě.

Na základě těchto skutečností, které už nyní zvyšují poptávku po ropě a to s ohledem na ekonomický rozvoj nejen Číny a Indie, ale prakticky celé jihovýchodní Asie, došlo v nedávném čase k nárůstu cen ropy, jež udržují svoji hodnotu nad cenovou hranicí 90 USD za barel. Aktuálně se tak v průběhu evropského středečního rána dne 20.9.2023, zhruba v čase 7:16 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchanhe) na hodnotě ve výši 90,38 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,90 % ceny a to dle analytiků z důvodu standardního výběru zisků, kterého investoři dosájli v předcházejícím období. Tato současná cena ropy WTI dle dat technické analýzy pak představuje celoroční nárůst o + 18,76 % své ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy WTI od začátku letošního roku 2023 vykázala růst o +15,13% své ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2022. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 93,47 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,92 % své ceny a to ze stejných důvodů jako pokles ceny ropy WTI neboť investoři vybírají své zisky.

Stávající cena severomořské ropy Brent dle analytických údajů vyplývajících z dat technické analýzy představuje roční nárůst o + 15,21 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož od začátku letošního roku 2023 došlo při obchodování s ropou Brent k jejímu nárůstu o + 13,84 % ceny v porovnání s cenou na konci loňského roku 2022. Aktuálních cen ropy během středečního evropského rána dne 20.9.2023 bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) vykazovala dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) mírný pokles své bodové hodnoty, avšak s bodovou hodnotou lehce převyšující stav nad 105 USD bodů. V uváděném dni a čase byla hodnota indexu DXY na bodovém stavu ve výši 105,15 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,05 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) s další šesticí hlavních světových měn. V průběhu tohoto středečního evropského rána dne 20.9.2023 se pak tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby ústřední měny komoditního trhu obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových oprací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,03 % kurzu vůči USD.

Průmyslové údaje, zveřejněné v úterý dne 19.9.2023 ukázaly, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly asi o 5,25 milionu barelů, podle zdrojů trhu s odkazem na  údaje American Petroleum Institute . Analytici v  průzkumu agentury Reuters  očekávali pokles o 2,2 milionu barelů. „Velký pokles zásob ropy v USA a pomalá těžba z břidlic v USA přispěly k obavám o dodávky pocházejících z rozšířeného omezení produkce Saúdskou Arábií a Ruskem,“ řekl Hiroyuki Kikukawa, prezident NS Trading, jednotky Nissan Securities.„Kvůli nedávnému prudkému nárůstu dojde ke krátkodobým úpravám cen ropy, ale očekávání dosažení 100 dolarů za barel u ropy Brent i WTI později v tomto roce zůstanou nezměněny.“, dodal pan Hiroyuki Kikukawa. V rámci nového potenciálního zásahu do dodávek paliva ruská vláda zvažuje  uvalení vývozních cel  na všechny druhy ropných produktů ve výši 250 USD za tunu a mnohem vyšší než současné poplatky a to již od 1. října letošního roku 2023 s tím, že prozatím toto opatření bude platit do června příštího roku  2024, aby se Ruská federace vypořádala s nedostatkem paliva, uvedly zdroje Reuters během úterý dne 19.9.2023. Tyto všechny skutečnosti pak dle analytiků makléřských společností v napojení na investiční stratégy komoditního trhu vedou k jejich přesvědčení o tom, že ceny ropy na začátku příštího roku 2024 skutečně mohou dosahovat cenové hranice velmi blízko 100 USD za barel či tuto hranici i překročit.