Ceny zlata mírně klesly v očekávání rozhodnutí FEDu

Úterý 31. ledna

gold NP FX24

Obchodování se zlatem doznalo v posledních dnech či spíše hodinách mírnější pokles spotových cen zlata a to s ohledem na očekávání rozhodnutí o výši úrokových sazeb v USA. Centrální banka Spojených států Federal Reserve System (FED) má již ve středu 1.2.2023 na svém letošním prvním zasedání Federálního výboru pro volná trh FOMC (Federal Open Market Committee) projednat změnu výše úrokových sazeb. Právě FOMC FED je jediný oprávněný určovat úrokové sazby, které pak mají dopad na směnnou hodnotu USD, která následně dle inverzního pravidla ovlivňuje i ceny komoditního trhu.

V této souvislosti se tak aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 31.1.2023, zhruba v čase 7:06 CET cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala ve výši 1.916,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,32 % své předchozí ceny. Této ceny bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) byla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, na indexové hodnotě ve výši 102,33 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,06 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak nejobchodovatelnější měnový pár též nazývaný jako globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,084 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,083 % kurzu vůči USD.

Obchodníci, investoři, ale i drobní střadatelé tak po většinou očekávají, že klíčový výbor centrální banky USA Federal Reserve System (FED) Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee) na tomto zasedání, které je první v roce 2023 sníží tempo zvyšování úrokových sazeb a aktuálně tak na svém tradičně dvoudenním zasedání ve dnech 31.1.-1,2,2023 zvýší sazby pouze o 25 bazických bodů (0,25 %) . Následně pak odborná i laická veřejnost očekává vystoupení šéfa Fedu pana Jerome Powella, kdy na tiskové konferenci uskutečněné zhruba okolo 20 hodiny evropského času dne 1.2.2023 sdělí rozhodnutí FOMC FED spolu s komentářem o stavu ekonomiky USA a případně uvede odhad ekonomického vývoje a s tím souvisejí plánované kroky FOMC FED.

Toto případné hodnocení o stavu hospodářství Spojených států ze strany FEDu a jejího šéfa pana Powella tak přijde jako částečný začátek hodnotícíhoobdobí, neboť zhruba o týden později a to 7.2.2023 z celkovým tradičním prezidentským hodnocením „O stavu Unie“ vystoupí před Kongresem USA samotný prezident Spojených států  pan Joe Biden. Americká centrální banka FED v prosinci loňského roku 2022 zpomalila tempo zpřísňování na 50 bazických bodů po čtyřech po sobě jdoucích zvýšeních o 75 bazických bodů. „Trh se zlatem se tak  před zasedáním FOMC FED obchoduje v úzkém rozmezí. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností pokud FOMC FED zvolí holubičí tón, bude to pro zlato pozitivní,“ řekl Ajay Kedia, ředitel Kedia Commodities, Bombaj. Jedná se o to, že prostředí nízkých úrokových sazeb snižuje alternativní náklady na držení nevýnosných drahých kovů, uvedli finanční stratégové.