Dialog USA s Čínou byl záhajen a USD posílil

Středa 2. června

Flag China + USA

Čínská vicepremiérka Liu He a americká ministryně financí Janet Yellenová uspořádaly videohovor o tom, jak jsou „velmi důležité“ hospodářské vztahy obou zemí, “uvedly ekonomičtí zpravodajové. Vicepremiérka Číny paní Liu He a ministryně financí USA paní Janet Yellenová mluvily ve středu dne 2.6.2021 (čínského času, což odpovídá dni 1.6.2021 ve večerních amerických hodinách) poprvé od nástupu prezidenta Joe Bidena do funkce. Finanční trhy na tuto skutečnost reagovaly pozitivně a nálada investorů se vylepšila po té, co čínská státní média začátek nového kola rozhovorů USA – Čína hodnotily kladně.

Na základě těchto skutečností se pak pozitivní investorská nálada projevila zejména v rámci devizového trhu, kde směnná hodnota amerického dolaru (USD) posílila. Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 2.6.2021, zhruba v čase 5:49 CET se směnná hodnota USD, měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala na hodnotě ve výši 89,89 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,07 % bodového stavu. Globální měnový pár EUR/USD se pak v uváděném dni a čase obchodoval v rámci forexových operací na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,222 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD. Podle analytiků makléřských společností současný nárůst indexové hodnoty DXY i přes pokles USD vůči EUR je způsobeno silnějším posílením USD vůči japonskému jenu (JPY) a švýcarskému franku (CHF).

USA i Čína ve svém vyjádření k rozhovorům shodně uvedly, že tito dva vůdci hovořili o ekonomice a spolupráci a to v přátelském duchu, kdy„upřímně“ diskutovali o problémech. Paní Yellen diskutovala o plánech Bidenovy administrativy a to: „podpořit pokračující silné hospodářské oživení a důležitost spolupráce v oblastech, které jsou v zájmu USA,“ uvedlo ministerstvo financí USA ve svém prohlášení. Obě představitelky nejsilnějších ekonomik světa jak paní Liu, tak i paní Yellen se shodli na tom, že hospodářské vztahy obou zemí jsou „velmi důležité,“ uvedly čínská státní média podle překladu CNBC. Zpráva uvádí, že vedoucí představitelé vedli rozsáhlou diskusi o makroekonomické situaci a mnohostranné spolupráci. Žádná ze stran ovšem nesdělila další podrobnosti jejich vzájemné konverzace. Tyto dvě největší ekonomiky světa zůstaly navzdory geopolitickému napětí stále blízkými obchodními partnery. Právě tento závěr tiskového sdělení čínské strany vyvolal pozitivní reakci investorů globálního finančního trhu.

Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy investičních bank tak lze v již krátkodobém investičním horizontu očekávat růst cen akcií čínských společností kótovaných na US akciovém trhu, což se v převážné většině týká technologických společností obchodovaných na trhu NASDAQ nebo v rámci obchodů uskutečněných prostřednictvím trhu NYSE (New Yourk Stock Exchange). Spolu s tím pak tito odborníci očekávají pokračují růst směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR), kde finanční stratégové očekávají změnu obchodního trendu a zahájení mírnějšího poklesu EUR vůči USD. V rámci komoditního trhu tato nově pozitivně navázaná spolupráce USA a Číny může přinést pokračující pokles ceny zlata, kdy v průběhu středy 2.6.2021, zhruba v čase 6:11 CET se  zlato na trhu COMEX obchodovalo již těsně pod hranicí 1.900 USD za trojskou unci a to na hodnotě ve výši 1.899,8 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,273 % své ceny.