Díkuvzdání americkému dolaru změny nepřineslo

Pátek 25. listopadu

TGD FX24

Včerejší čtvrteční den 24.listopad roku 2022, kdy ve Spojených státech probíhal tradiční americký svátek „Díkuvzdání“ (anglicky Thanksgiving Day) a obchodní aktivity jsou tak výrazně omezené, případné ztráty US investorům v podobě poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) nepřinesl. V tomto případě i americké státní dluhopisy ustály své dosavadní výnosy bez výrazných výkyvů svých výnosů a například výnos z 10-ti letého US dluhopisu po předchozím poklesu se v průběhu pátečního evropského rána dne 25.11.2022 pohyboval ve výši 3,663 % ročního výnosu.

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) během pátečního evropského rána dne 25.11.2022, zhruba v čase 7:35 CET se podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala v obchodním trendu mírnějšího poklesu na bodovém stavu ve výši 105,83 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,23 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak na devizovém trhu v rámci forexových operací obchodoval globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a hlavní komoditní měny amerického dolaru (USD) na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,042 USD za EUR s dosavadním denním posílením směnné hodnoty EUR o + 0,08 % kurzu vůči USD.

Tohoto aktuálního poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) na komoditním trhu využili obchodníci se zlatem, kdy nákup investorům, z tak zvaně mimo dolarové zóny momentálně vychází atraktivněji a tím pádem současná zvýšená poptávka po investičním zlatě následně zvýšila jeho cenu na světových komoditních trzích. V průběhu rána dne 25.11.2022, zhruba v čase 7:35 CET se tak zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovala na hodnotě ve výši 1.755,90 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,59 % své předchozí ceny. Tento momentální trend poklesu směnné hodnoty USD se projevil i ve vztahu k směnné hodnotě britské libry (GBP( a amerického dolaru (USD), kdy v uváděném dni a čase se tento měnový pár GBP/USD obchodoval v kurzu 1,211 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,02 % kurzu vůči USD.

Ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank a společností v současnosti uvádějí, že lze očekávat opětovné posilování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním hlavním světovým měnám a dle jejich sdělení se zejména vůči britské libře toto posílení USD projeví s velkou pravděpodobností již v závěru tohoto obchodního týdne. Další případné posilování pak tito odborníci očekávají zejména v průběhu příštího týdne letošního roku 2022 tj. v 48. týdnu, kdy v pátek 2.12.2022 budou reportována data z trhu práce ve Spojených státech. Právě objem nově vytvořených pracovních míst a rozsah nezaměstnanosti v porovnání se stávající výší míry inflace v USA do značné míry předurčí reálnou kupní sílu USD a s tím spojený investorský sentiment. Spolu s tímto pak výrazně ovlivní směnnou hodnotu USD vlastní monetární politiky centrální banky USA Federal Reserve System (FED), avšak podle informací vyplývajících ze zveřejněného zápisu posledního zasedání FOMC FED vyplývá, že centrální bankéři již tak razantní zvyšování úrokových sazeb jako posledně neplánují.