Doposud přetrvává pokles ceny zlata

Čtvrtek 19. listopadu

GOLD 01.08.16

Momentální vývoj na komoditním trhu se zlatem tak odráží relativně pozitivní investorský sentiment ohledně vývoje globální ekonomiky, který je podpořen úspěšným výhledem vývoje vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2 způsobující až fatální onemocnění Covid-19. Právě od vakcín s úspěšností v rozmezí od 90 % až 95 % účinku si investoři slibují výrazné oživení ekonomiky s ohledem na uvolnění restrikcí proti šíření nákazy, které silně dusí ekonomiku celého světa, zejména pak v zemích Evropské unie. Spojených státech amerických a Kanadě, nevyjímaje Austrálii a Japonsko.

Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 19.listopadu 2020, zhruba v čase 7:41 CET cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala na hodnotě ve výši 1.859,00 USD za trojskou unci s dosavadním pokračujícím denním poklesem o – 0,7951 % své předchozí ceny. Nicméně cena investičního zlata na globálním komoditním trhu od začátku letošního roku 2020 zaznamenala růst o + 20,13 % své ceny a podle dat technické analýzy na základě sdělení ekonomických zpravodajů z údajů získaných od analytiků makléřských společností se cena zlata pak celkově v ročním porovnání zvýšila o + 23,72 % své ceny za posledních 52 týdnů.

V současnosti se tak pro strategii nákupu a prodeje zlata dost dobře nedá využívat tak zvaného inverzního pravidla, tj. situace,  kdy cena zlata je po většinou v poklesu pokud směnná hodnota amerického dolaru (USD) vzrůstá. Podle dat technické analýzy směnná hodnota USD v posledních zhruba 48 hodinách několikrát změnila svůj obchodní trend dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, avšak cena zlata i při poklesu směnné hodnoty USD si stále zachovávala svůj cenově sestupný trend v obchodním trendu tak zvaného medvědího trhu. Aktuálně dne 19.11.2020, zhruba v čase 7:53 CET se směnná hodnota USD dle indexu DXY pohybovala ve výši 92,46 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,16 % své předchozí bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Očekávaný růst ceny zlata se tak doposud téměř zastavil a to pod vlivem výhledu rozsáhlé plošné očkovací kůry vakcínami proti koronaviru Covid-19 s tím, že odbourání omezení posílí a restartuje ekonomiku, doufají investoři a tak mnozí opouštějí své pozice v investičním zlatě. “Na trajektorii toků bezpečných útočišť není dostatečné přesvědčení, máme veškerý tento optimismus vakcín zavedený, ale máme také USA a Evropu, které stále bojují s pandemií,” řekl Edward Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti OANDA. “Dlouhodobější trendy stále podporují růst zlata, ale vidíme, že někteří investoři se vzdávají svých býčích sázek.” Díky zprávám o očkování pro mnohé je dlouhodobé držení zlata méně lákavé. “, dodává tento investiční odborník.