ECB opět řeší problematiku zavedení digitálního eura

Středa 21. února

EUR digi

Evropská centrální banka (ECB-European Central Bank) v současnosti v rámci projednávání zavedení digitálního eura (EUR) reaguje na obavy finančních institucí ohledně úlohy digitální měny centrální banky (CBDC). V této souvislosti pak dle sdělení ekonomických zpravodajů vlastní zpráva ECB zdůraznila, že „digitální euro bude navrženo jako platební prostředek, nikoli pro investice“. Tři členové Výkonné rady ECB Piero Cipollone, Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf rozptýlili obavy bank z disintermediace. Zpráva zdůraznila, že digitální euro není navrženo tak, aby nenahrazovalo banky.

Na základě tohoto postoje evropských centrálních bankéřů z ECB se většina nalytiků finančních trhů vyjádřila, že tímto krokem jen ECB upevňuje úlohu bank a celého bankovního systému v eurozóně a dostává tak ještě ani neumístěnou digitální měnu eura do izolace a nepřímo tak i samotnou jednotnou evropskou měnu euru (EUR). V současnosti měna euro sice posílila vůči americkému dolaru (USD) a posunula svůj vzájemný směnný kurz lehce nad kurzovní hranici 1,08 USD za EUR, ale jen zásluhou globálního oslabení směnné hodnoty USD, uvádějí finanční stratégové. Tento momentální pokles USD je jednak způsoben přetrvávající reakci na data spotřebitelského indexu CPI, kdy míra inflace poklesla méně než se očekávalo a zároveň negativním investorským sentimentem v návaznosti na geopolitické události jako je válka na Ukrajině, boje v pásmu Gazy, kde se projevuje angažovanost Spojených států.

Spolu s tímto pak obavy investorů vzrůstají se stále silnějším tlakem v rámci již zahájeného volebního klání letošních voleb prezidenta USA. Skandály hlavních protagonistů voleb a to zejména favorita Reouvblikánů exprezidenta pana Donalda Trumpa tak stávající hlavy Bílého domu z řad Demokratů pana Joe Bidena. V rámci tohoto děním pak americká i světová veřejnost seznamováno s prohřešky obou čelních kandidátů, které ovšem negativně působí na investorskou veřejnost. Aktuálně se tak tento globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny pohyboval během středečního evropského rána dne 21.2.2024, zhruba v čase 8:36 CET v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,081 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,03 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Curtrency Index) byla na bodovém stavu ve výši 104,06 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Centrální banka eurozóny ECB (Europen Central Bank) dále poznamenala, že nové rušivé platební metody, jako jsou stablecoiny a instituce elektronických peněz, mohou představovat větší riziko pro bankovní financování než digitální euro. Komerční banky tím ignorují další výzvy, které je třeba řešit, dodala ECB. Namísto zmírňování dopadů na „nové a silné“ soukromé konkurenty by banky měly nabízet atraktivní produkty a služby, které motivují zákazníky. Tímto způsobem by zákazníci drželi své vklady u sebe, doplňuje zpráva ECB. Kromě tohoto pak  členové Výkonné rady ECB také odhalili, že ECB pokračuje ve své práci na vývoji digitálního eura. "Bude pokračovat ve zdokonalování návrhových voleb, řešení potenciálních rizik a optimalizaci přínosů.", uvádí sdělení ECB. „Digitální euro by harmonizovalo evropské standardy a umožnilo by poskytovatelům platebních služeb rozšířit své služby přes hranice tak, aby pokryly celou eurozónu. Obecně vzato jde o to, že digitální euro by učinilo platební systém EU konkurenceschopnějším a inovativnějším, sděluje ECB svůj hlavní cíl pro jeho zavedení.