Ekonomická vyhlídka pro euro se zhoršila

Středa 31. května

ECB FX 24

Vzhledem k tomu, že do značné míry byl v minulých týdnech vyšší zájem investorů a obchodníků o jednotnou evropskou měnu euro (EUR) podnícen obavami ohledně dluhového stropu v USA, avšak nakonec k dohodě mezi republikány a Demokraty došlo, tak tento důvod zájmu o euro pominul a směnná hodnota EUR klesla. Zároveň vysoké úrokové sazby v USA stanovované FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Resercve Systém) udržují relativně vyšší hodnotu USD, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky devizového trhu.

Aktuálně se tak v průběhu středečního evropského rána dne 31.května letošního roku 2023 tento tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové komoditní měny, zhruba v čase 7:24 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0696 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,3447 % kurzu vůči EUR. Tohoto směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, byla na hodnotě ve výši 104,34 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,17 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Tato hodnota USD i přes předchozí výraznější pokles dle dat technické analýzy udržuje bodovou hodnotu indexu DXY v kladné pozici a americký dolar (USD) tak v ročním porovnání připsal o + 2,61 % USD bodů více za posledních 52.týdnů.

Od medvědího proražení cenové hranice směnného kurzu globálního měnového páru EUR/USD pod hodnutu 1,0910 je kurz EUR/USD tak zvaně neúprosný, uváděj analytici  S pomocí posunu očekávání amerických úrokových sazeb USD posílil vůči hlavním světovým měnám a rovněž tak i vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Obchodníci původně očekávali snížení sazeb ze sterny FOMC FED a to o přibližně 75 bazických bodů před koncem loňského roku 2022, a následně pak ještě v době, kdy bankovní sektor trpěl vlnou nejistoty, když tři regionální americké banky implodovaly. Důsledky se projevily také v Evropě, kde již sužovaný Credit Swiss musel být absorbován místním rivalem UBS. Od té doby se zdá, že se bankovní sektor stabilizoval, přestože se bankovní indexy ještě plně nezotavily. V poslední době donutila přetrvávající inflace v USA obchodníky, aby přehodnotili cestu budoucích úrokových sazeb, protože centrální bankéři z FOMC FED stále  zvažují další zvýšení o 25 bazických bodů nebo „přeskočení“ – což v podstatě umožňuje FEDu větší flexibilitu.

Na základě těchto skutečností pak většina analytiků a finančních stratégů devizového trhu neposkytuje pozitivní vyhlídky pro růst směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR) vůči hlavním světovám měnám a zejména pak vůči amerického dolaru (USD). V krátkodobém vývoji směnného kurzu EUR a USD tak lze predikovat vývoj eura v závislosti na vývoji monetární politiky ve vztahu k úrokovým sazbám obou centrálních bank jak FED (Federal Reserve Systém) tak i ECB (European Central Bank). Dalším faktorem, který výrazněji ovlivní do jisté míry směnný kurz tohoto měnového páru EUR/USD bezesporu je výše objemu inflace v USA a v eurzóně. Spolu s tím pak vývoj tohoto kurzu mohou ovlivnit i data z trhu práce v USA, která budou reportována již tento pátek 2.6.2023, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a forexové specialisty mezinárodního devizového trhu.