Euro stále ve střídavém obchodním trendu a CZK posiluje

Středa 15. května

CZK a EUR FX24

Posledních několik obchodních dnů na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu vykázalo při obchodování s jednotnou evropskou měnou euro (EUR) přetrvávající obchodní trend střídavého poklesu a vzestupu směnné hodnoty vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně v průběhu evropského středečního dopoledne 15.května 2019, zhruba v čase 9:21 CET se měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1202 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,01 % kurzu vůči USD.

Stávající monetární politika Evropské centrální banky (ECB) stále udržuje základní úrokovou sazbu v záporných hodnotách a tato tak zvaně negativní úroková sazba udržuje vlastní směnnou hodnotu jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD) na relativně nižších hodnotách směnného kurzu. Podle analytiků makléřských společností a světových ekonomů prozatím v letošním roce nenaznačuje tomu, že by ECB tento dosavadní trend své monetární politiky chtěla výrazněji změnit. Proslovy představitelů ECB a zejména šéfa Centrální evropské banky pana Mario Draghio zprvu uváděly jaro příštího roku 2020 jako začátek možného zvyšování úrokových sazeb v eurozóně, avšak poslední náznaky spíše vypovídají až o konci příštího roku 2020.

 

V současnosti zájem investorů o jednotnou evropskou měnu euro (EUR) v potencionálním odhadu jejího růstu je však zatížen reálnými obavami o další vývoj Evropské unie (EU) a projektu společné měny doposud 19 zemí EU známých jako eurozóna v souvislosti s odchodem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ze společenství zemí Evropské unie. Tento rozchod má do dnes již přes dva roky trvající nedořešené podmínky odchodu, které v případě tak zvaného tvrdého Brexitu mohou způsobit značné problémy na obou stranách a zejména značné ekonomické ztráty. Právě tato potencionální hrozba negativního vývoje vztahů EU a Velké Britáínie snižuje tak zvaný rating jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči USD.

 

Dalším velmi ožehavým momentem posledních dnů či spíše hodin je další pokračování obchodní války USA vůči ostatním zemím světa a to včetně zemí Evropské unie (EU). Tato obchodní válka USA primárně vedená jejím prezidentem panem Donaldem Trumpem ve vztahu k Evropě představuje možnost zvýšení a zevedení daslších cel na dovoz zboží do USA a zejména na výrobky automobilového průmyslu včetně samotné produkce dovážených automobilů. Podle amerických analytiků a zejména podle pana Davida Haunera z Bank od America Merrill Lynch se tyto tarify cel na dovoz evropských automobilů mohou stát tak zvaným trojským koněm, kdy primárně jde o další oblast možného sporu v obchodování mezi USA a Evropou a tou je oblast zemědělství a samotného obchodu se zemědělskou produkcí.

 

Příští obchodní bitva prezidenta pana Donalda Trumpa by mohla být spojena s tím, že by USA zavedly velmi strmý tarif na dovoz automobilů z Evropy, což by ve skutečnosti nebylo konečným cílem Bílého domu, uvedl tento expert ve středečních brzkých ranních hodinách dne 15.5.2019. Podle tohoto odborníka pana Davida Haunera, ředitele strategie a ekonomie v oblasti cross-assetů pro Evropu, Blízký východ a Afriku v Bank of America Merrill Lynch, se takový krok může ukázat jako „trojský kůň“ pro větší obchod v zemědělství. Na základě statistických údajů pak vyplívá, že dovoz aut z EU do USA byl v loňském roce 2018 ve výši 56,4 miliard USD, ovšem celkový schodek veškerého obchodu se zbožím  mezi USA a EU dosáhl v loňském roce částky ve výši 169,3 miliardyUSD a toto záporné saldo se meziročně v neprospěch USA zvýšilo o 11,8 procenta.

 

Na základě těchto skutečností a faktorů dalšího vývoje jak v USA tak v eurozóně je jednotná evropská měna (EUR) vůči americkému dolaru (USD) ve zvýšené volatilitě svého vzájemného kurzu. Například během evropského středečního dopoledne 15.5.2019, zhruba v čase 9:52 CE a to za pouhých 30 minut vzrostla směnná hodnota EUR vůči USD o + 0,08 % kurzu a v uváděném dni a čase se vzájemná směnná hodnota měnového páru EUR/USD pohybovala ve výši kurzu 1,1211 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD. Česká koruna CZK vůči EUR i USD momentálně posiluje a měnový pár EUR/CZK se pohyboval v rozpětí kurzu od 25,7126 do 25,7755 CZK za EUR s denním posílením CZK o + 0,07 % kurzu vůči EUR. Měnový pár USD/CZK vykazoval vzájemný směnný kurz na hodnotě ve výši rozpětí od 22,9522 do 23,0022 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o +  0,04 % kurzu vůči USD.