Evropská centrální banka snížila úrokové sazby

Pátek 7. června

ECB 08 FX24

Centrální bankéři eurozóny na svém včerejším zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-European Central Bank) ve čtvrtek dne 6.června letošního roku 2024 snížili základní úrokovou o 25 bazických bodů na stávající úroveň ve výši 4,25 % p.a. a spolu s tím došlo k snížení i depozitní sazby a to rovněž o 0,25 % na hodnotu ve výši 3,75 % ročně. Snížení sazeb ECB bylo finančním trhem očekáváno a ECB tak toto učinila po 5-ti letech ve snaze podpořit slabý hospodářský růst eurozóny a to i za situace, kdy míra inflace v eurozóně vzrostla z dubnové hodnoty 2,4 % na květnovou výši 2,6 procenta.

Toto zásadní rozhodnutí evropských centrálních bankéřů ECB ohledně úrokových sazeb prozatím výraznou volatilitu směnného kurzu jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD) nevyvolalo. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 7.června letošního roku 2024, zhruba v čase 8:28 CET se tak směnná hodnota globálního měnového páru EUR/USD pohybovala ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,0891 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,0276 % kurzu vůči USD. Tohoto kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) byla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 104,06 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Evropská centrální banka ve čtvrtek dne 6.6.2024 tak na svém zasedání Rady guvernérů ECB potvrdila široce očekávané snížení úrokových sazeb, a to navzdory přetrvávajícím inflačním tlakům v eurozóně s 20 státy, kde euro je hlavní měnou. Tímto tak ECB posouvá klíčovou sazbu centrální banky na 3,75 %, což je pokles z rekordních 4 %, kde byla od září loňského roku 2023. „ Na základě aktualizovaného hodnocení výhledu inflace, dynamiky základní inflace a síly transmise měnové politiky je nyní vhodné po devíti měsících držení sazeb na stabilní úrovni zmírnit míru omezení měnové politiky,“ uvedla Rada guvernérů ECB. v prohlášení. V aktualizovaných makroekonomických projekcích, které budou investoři pečlivě analyzovat, ECB zvýšila svůj roční průměrný výhled celkové inflace pro rok 2024 na 2,5 % z dřívějších 2,3 %, uvedli ekonomičtí zpravodajové.

Dále pak ECB zvýšila svou předpověď míry inflace  pro rok 2025 a to na 2,2 % z 2 % ročně a projekce vývoje inflace v eurozóně pro rok 2026 prozatím zůstala na 1,9 %. Peněžní trhy měly na červnovém shromáždění plnou cenu při pohybu o 25 bazických bodů níže. Jde o první snížení od září 2019, kdy byla vkladová facilita v záporných hodnotách, doplnili ekonomičtí zpravodajové. Finanční trhy letos v roce 2024 v plné výši ocenily pouze jedno další snížení, ale ekonomové oslovení agenturou Reuters minulý týden předpovídají další dvě snížení v tomto období. Následné snížení na příštím červencovém zasedání ECB již bylo nepravděpodobné, ale nejnovější údaje jej téměř vyloučily, řekl CNBCpan Dean Turner, hlavní ekonom eurozóny v UBS Global Wealth Management.“Mírný upgrade inflační prognózy se dal očekávat, inflace je o něco žhavější, než trhy očekávaly, ale pokud jde o načasování příštího snížení, stále bych očekával září,” řekl pan Turner.