Evropské akciové trhy ve smíšeném trendu a euro spíše v poklesu

Čtvrtek 27. června

EU fangle

Začátek obchodování na evropském akciovém trhu čtvrtečního dne 27.června letošního roku 2024 aktuálně hodnotí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností smíšeně a v některých segmentech akciového trhu až negativně, kdy například akcie evropského prodejce oblečení H&M poklesly o 14 % své předchozí ceny. Tento pokles spolu s poklesy dalších akciových titulů segmentu obchodu a služeb jsou po většinou způsobeny přetrvávajícími obavami o vývoj inflace v eurozóně v souvislosti s neúměrným navýšením mezd v posledních týdnech.

Aktuálně se pak celkový stav evropského akciového trhu v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 27.června letošního roku 2024 pohyboval v mírnějším růstu cen akciových titulů a akciový index STOXX 600, který odráží celou šíři evropského akciového trhu se v uvedeném dni, zhruba v čase 10:09 CET pohyboval na hodnotě bodového stavu ve výši 515,31 bodů s dosavadním denním růstem o + 0,1 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Akciový trh v rámci eurozóny a to zejména pak  německá burza ve Frankfurtu obchodovala s převahou nárůstu cen akcií a akciový index DAX vykázal dosavadní denní růst o + 0,34 % bodů. Ovšem britský akciový trh, který po Brexitu již netvoří plnohodnotnou součást hospodářského prostoru EU momentálně vykázal drobný pokles a akciová index londýnské burzy cenných papírů FTSE se v uvedeném dni a čase pohyboval s dosavadním denním poklesem o – 0,06 % bodové hodnoty tohoto akciového indexu.

V průběhu tohoto obchodního dne 27.6.2024 mírně posílila jednotná evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) a to jen v rámci svých denních pohybů kurzu, ale jinak euro vůči americkému dolaru udržuje v porovnání s předchozím období spíše obchodní trend v poklesu své směnné hodnoty. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 27.6.2024, zhruba v čase 10:25 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,009 % kurzu vůči USD, což dle analytiků představuje de facto pouze technický růst v daném okamžiku stádia devizového trhu. Tohoto kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala bodový stav ve výši 106,04 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,01 ˇ% bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Tento stav evropského akciového trhu a směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) je do značné míry ovlivněna situací a zejména pak výhledem ohledně budoucího vývoje inflace jednak v eurozóně, ale i pak i v celém hospodářském prostoru zemí Evropské Unie. Obavy investorů, obchodníků a ostatních účastníků finančních trhů jsou silně ovlivněni investorským sentimentem, který prozatím udává silný potenciál dalšího růstu míry inflace v Evropě a to i přes výraznější pokles v předcházejícím období. Tyto obavy pramení z faktu, kdy míra inflace v eurozóně mezi dubnem a květnem letošního roku vzrostla z 2,4 % na 2,6 % a tím se místo přiblížení, ba naopak vzdálila inflačnímu cíli Evropské centrální banky (ECB). Další faktor, který ovlivňuje evropský investorský sentiment jsou geopolitické události ve vztahu k válečnému konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Právě dnes 27.6.2024 se na toto téma koná vrcholné zasedání všech lídrů členských států Evropské Unie v belgickém Bruselu. Analytici uvádějí, že pokud rozhodnutí a závěry tohoto summitu EU  zasáhnou svými opatřeními výrazněji do života Evropanů tak reakce finančního trhu přijde již brzy.