FOMC FED ponechal sazby beze změny

Čtvrtek 2. listopadu

FED 7 FX24

Dvoudenní zasedání centrálních bankéřů USA Federáního výboru pro volný trh Federálního rezervního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Fedral Reserve System), které probíhalo ve dnech 31.10. a 1.11. letošního roku 2023 a většinovým hlasováním členů toho bankovního orgánu rozhodlo o tom, že ponechá úrokové sazby beze změny, avšak zpřísnilo svoji monetární politiku vůči dluhopisům. Úrokové sazby tak zůstaly ve stejné výši a to v rozmezí od 5,25 % až 5,50 % ročně, tudíž obdobně jako zářijové zasedání FOMC FED úrokové sazby nezměnilo.

Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního poledne dne 2.listopadu letošního roku 2023, zhruba v čase 11:57 CET se v reakci na rozhodnutí centrálních bankéřů Spojených států z FOMC FED změnil obchodní trend směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a to v poklesu dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) o – 0,72 % bodové hodnoty při stavu ve výši 106,11 USD bodů dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s šesticí hlavních světových měn. Nejrozšířenější a nejobchodovatelnější globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se v uvedeném dni a čase obchodoval v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,063 USD s dosavadním denním posílením EUR o + 0,63 % kurzu vůči USD, Americký dolar oslabil i vůči britské libře (GBP) a obchodoval se v kurzu 1,219 USD za GBP s dosavadním denním posílením GBP o + 0,35 % kurzu vůči USD.

Skupina pro stanovení ratingu Federálního rezervního systému FED (Federal Reserve System) ve středu dne 1.11.2023 jednomyslně souhlasila s udržením klíčové sazby federálních fondů (základní úroková sazba) v cílovém rozmezí mezi 5,25 %-5,5 % ročně. Tato úroková sazby v této výši tak platí již od července letošního roku 2023. Toto zasedání, které probíhalo na přelomu měsíců října a listopadu letošního roku 2023 bylo druhé po sobě jdoucí zasedání,FOMC FED, které po sérii 11-ti zvýšení sazeb, včetně čtyř v roce 2023 ponechalo sazby beze změny. Rozhodnutí členů FOMC FED zahrnovalo upgrade obecného hodnocení ekonomiky výboru.  V reakci na toto rozhodnutí pak došlo k posílení zejména US akciového trhu, kde hlavní akciové index zaznamenaly nárůst své předchozí bodové hodnoty. Například prestižní akciový index Dow Jones Industrial Average (DJIA) uzavřel včerejší obchodní den 1.1.2023 s denním nárůstem o + 0,67 % bodové hodnoty.

“Proces snižování inflace udržitelným způsobem na 2% má před sebou ještě dlouhou cestu,” řekl předseda FEDu pan Jerome Powell na tiskové konferenci, která se konala ostatně tak jako vždy po ukončení tohoto zasedání FOMC FED. Pan Powell zdůraznil, že centrální banka pro své prosincové zasedání ještě neučinila žádná rozhodnutí s tím, že „výbor vždy udělá to, co v danou chvíli považuje za vhodné“. Šéf FEDu pan Powell dodal, že FOMC v tuto chvíli o snížení sazeb neuvažuje a ani o něm nediskutuje. Pan Powell řekl také, že rizika kolem FEDu, který dělá příliš mnoho nebo příliš málo v boji proti inflaci, se stala vyváženější. „To signalizuje, že i když existuje potenciální riziko, že FED udělá více, laťka pro zvýšení sazeb se zvýšila a jasně vidíme, jak se to odehrává na dvou po sobě jdoucích schůzkách FEDu bez žádné politické akce,“ řekl Charlie Ripley, senior investiční stratég ve společnosti Allianz Investment Management.