Hodnota amerického dolaru dosáhla nového maxima

Úterý 3. října

USD FX24

Americký dolar (USD), coby světová rezervní měna a hlavní měna globálního komoditního trhu dosáhla své nové maximální směnné hodnoty a to na základě pozitivních makro ekonomických dat. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank, tak americký dolar již balancuje poblíž tak zvané intervenční linie vůči japonskému jenu (JPY) ze strany BoJ (Bank of Japan).V důsledku tohoto enormního nárůstu směnné hodnoty USD oslabil zájem investorů o investiční zlato a jeho cena na komoditním trhu klesla pod cenovou hranici 1.900 USD za trojskou unci ještě hlouběji.

Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 3. října letošního roku 2023, zhruba v čase 7:15 CET se tak investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.836,10 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,60 % své ceny. Této hodnoty zlata bylo dosaženo za situace, kdy v uváděném dni a čase se směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 107,19 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,26 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Jednotná evropská měna eura (EUR) v uváděném dni a čase tak zaznamenala další pokles vůči americkému dolaru (USD) a účastníci devizového trhu v rámci forexových operací obchodovali tento globální měnový pár EUR/USD ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,046 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,134 % kurzu vůči USD.

Posilující americký dolar (USD) tak zvýšil výnosy z obchodovaných amerických státních dluhopisů a například tříletý US státní dluhopis se v uváděném dni a čase obchodoval s denním růstem svého výnosu o + 2,2 bazického bodu a dosáhl tak na roční výnos ve výši 5,527 procenta. V současné době tak všechny hlavní obchodované US Bondy zaznamenaly růst svých výnosů, kdy právě u tříletého dluhopisu je momentálně tento nárůst nejvyšší. Desetiletý US Bond se nyní obchodoval s ročním výnosem ve výši 4,695 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 1,2 bazického bodu svého výnosu. Nicméně výprodej amerických státních dluhopisů je „bodem řeči“ finančních trhů, uvedla Carol Kongová, ekonomka a měnová stratég z Commonwealth Bank of Australia, a tento trend bude pravděpodobně pokračovat, dokud budou ekonomická data v USA silná. Pozitivní ekonomické zprávy podpořily názory centrálních bankéřů Federal Reserve System (FED) na vyšší sazby, zatímco dohoda na poslední chvíli, která odvrátila vládní odstavení, snížila poptávku po americkém dluhu.

Řada silných amerických ekonomických údajů z posledních týdnů tak posílila  očekávání, že Federální výbor pro volný trh centrální banky USA Federální rezervní systém (FOMC FED – Federal Open Market Committee Federal Reserve System) udrží sazby zvýšené po delší dobu, přičemž několik federálních politiků Spojených států varovalo před rizikem dalšího zpřísnění, pokud inflace nezpomalí, jak se očekávalo. Posilování dolaru vyvolalo další tlak na jen a posunulo jej blíže k psychologicky významné 150-úrovni přes noc, kterou trhy považují za čáru v písku pro japonské úřady, která by mohla podnítit intervenci, jako tomu bylo v loňském roce. “Vzhledem k varováním od japonských představitelů bychom nebyli překvapeni, kdyby BoJ brzy zasáhla, aby podpořila JPY,” dodala Carol Kongová. Aktuálně dne 3.10.2023, zhruba v čase 7:15 CET se měnový pár USD/JPY obchodoval velmi těsně u této 150 hranice a to v kurzu ve výši 149,89 JPY za USD s dosavadním denním růstem USD o + 0,03 % kurzu vůči JPY..