Hodnoty ropy stále udržují vyšší cenovou úroveň

Úterý 11. června

Oil SP FX24

Současný obchod s ropou na světovém komoditním trhu v průběhu začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 24.v pořadí prozatím udržuje cenovou hladinu lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) blízko pod hranicí své ceny ve výši 78 USD za barel a cenu severomořské ropy Brent dokonce s cenou nad hranicí 81 USD za barel. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy komoditního trhu je tato současná zvýšená cena ropy odrazem zvýšené sezónní poptávky po palivech spolu s potencionálním nákupem ropy do státních zásob USA.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 11.června letošního roku 2024, zhruba v čase 8:03 CET se tak cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) pohybovala na světovém komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 77,66 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,10 % své předchozí ceny. Tato současná cena tak dle dat technické analýzy představuje v celkovém ročním porovnání nárůst o + 14,85 % své ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy WTI od začátku letošního roku 2024 zaznamenala dosavadní růst o + 8,30 % své ceny v porovnání s cenou na konci loňského roku 2023. Podle ekonomických zpravodajů tempo růstu ropy a zejména pak lehké americké ropy WTI je silně poznamenáno stále velmi silnou směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) v rámci tak zvaného inverzního pravidla.

V současnosti tak v uváděném dni a čase byla směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 105,12 USD bodů s dosavadním mírným denním poklesem o – 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase obchodovala rovněž v mírnějším poklesu své ceny jako ropa WTI a v rámci komoditního trhu ICC (Intercontinental Exchange Europe) byla cena ropy Brent ve výši 81,53 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,12 % své ceny. Cena ropy Brent tak v ročním srovnání zvýšila svoji cenu o + 13,93 % a od začátku letošního roku vzrostla o + 6,99 % své ceny. Těchto cen bylo dosaženo za situace, kdy se globální měnový pár EUR/USD obchodoval na forex trhu ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,077 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,037 % kurzu vůči USD.

Analytici  investiční a bankovní společnosti Goldman Sachs mezitím uvedli, že očekávají, že ropa Brent ve třetím čtvrtletí letošního roku 2024 vzroste na ceny ve výši  86 USD za barel, přičemž ve zprávě uvedli, že solidní letní poptávka po dopravě zažene trh s ropou ve třetím čtvrtletí do deficitu 1,3 milionu barelů denně. Pozornost investorů se soustředí na zveřejnění údajů o indexu spotřebitelských cen v USA za květen a na závěr středečního dvoudenního zasedání Fedu, které má naznačit, kdy by Fed mohl začít snižovat úrokové sazby. Trh také sleduje zprávy průmyslové skupiny American Petroleum Institute, které mají být zveřejněny později dnes v úterý dne 11.6.2024, a Energy Information Administration, statistické oddělení amerického ministerstva energetiky, které mají být zveřejněny ve středu dne 12.6.2024. Předběžný průzkum agentury Reuters v pondělí dne 10.6.2024 ukázal, že zásoby ropy v USA by měly poklesnout, zatímco zásoby produktů pravděpodobně minulý týden vzrostly, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.