Investiční zlato udržuje stále vysokou cenu

Středa 1. listopadu

Gold FX24

Cena investičního zlata ve spotových obchodech na globálním komoditním trhu v závěru minulého týdne a to v pátek dne 27.10.2023 vzrostla v průběhu tohoto obchodního dne až na hodnotu ve výši 2009,29 USD za trojskou unci. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu za tímto vzestupem ceny investičního zlata v rámci spotových obchodů globálního komoditního trhu stojí obavy investorů ohledně stále probíhajícího válečného konfliktu v Blízkovýchodní oblasti mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás.

Právě obavy investorů, obchodníků a ostatních účastníků komoditního trhu z dalšího vývoje konfliktu, kdy reálně hrozí rozšíření tohoto válečného konfliktu v celé oblasti Blízkého východu vyšplhalo cenu zlata nad cenovou hranici 2000 USD za troskou unci. Nicméně aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 1.listopadu letošního roku 2023, zhruba v čase 5:51 CET cena investičního zlata v rámci spotových obchodů globálního devizového trhu již poklesla pod cenovou hranici oněch dvou tisíc amerických dolarů (USD) za trojskou unci. Podle analytiků devizového trhu a finančních stratégů obchodu se zlatem za tímto poklesem stojí jednak standardní výběry zisků investory a stále velmi silná směnná hodnota amerického dolaru, coby hlavní světové měny globálního komoditního trhu a to v době narůstající nervozity účastníků světového finančního trhu z dnešního oznámení rozhodnutí centrálních bankéřů USA po dvoudenním zasedání FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System).

V uvedeném dni a čase se tak investiční zlato v rámci spotových obchodů komoditního trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovalo na hodnotě ve výši 1985,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,45 % své předchozí ceny. Tato současná cena investičního zlata tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční nárůst o + 14,31 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož od začátku letošního roku 2023 cena investičního zlata vzrostla o + 3,91 % své ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2022. Aktuální cena zlata k dnešnímu evropskému středečnímu ránu dne 1.11.2023 v uvedeném čase dosáhla této výše za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) opět posilovala a byla na bodovém stavu ve výši 106,77 USD bodu s dosavadním denním růstem o + 0,10 procent své bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové měny komoditních trhů se v rámci forexových obchodů devizového trhu pohyboval v uvedeném dni a čase ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,057 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,076 % kurzu vůči USD. Podle sdělení ekonomických zpravodajů se nyní pozornost investorů a ostatních účastníků finančních trhů v druhé polovině tohoto 44.týdne roku 2023 soustředí na oznámení amerického ministerstva financí o refundaci a středeční rozhodnutí FOMC FED o měnové politice, po němž bude v pátek dne 3.11.2023 následovat měsíční zpráva o zaměstnanosti v USA. Předseda FEDu pan Jerome Powell se pravděpodobně bude držet starého scénáře, že je závislý na datech na trajektorii sazeb stanovovaných FOMC FED, a zároveň zachová očekávání na poslední zvýšení úrokových sazeb v prosinci, řekl Kelvin Wong, hlavní analytik trhu pro Asii a Tichomoří. OANDA. Na základě těchto faktů finanční stratégové komoditního trhu spíše očekávají stagnaci ceny investičního zlata s mírnějším poklesem jeho ceny.