Investoři spekulují o dalším zvyšování úrokových sazeb v USA

Pátek 10. listopadu

2595

Proslov šéfa centrální banky Spojených států Federal Reserve System (FED) pana Jerome Powella ve čtvrtek dne 9.listopadu letošního roku 2023 podnítil další spekulace investorů, obchodníků a ostatních účastníků finančních trhů o možném dalším zvyšování úrokových sazeb v USA a to již na nejbližším prosincovém zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee), jehož členové jsou jediní oprávnění určovat v rámci monetární politiky centrální banky Spojených států amerických výši úrokových sazeb domácí ekonomiky USA.

Pan Jerome Powell totiž ve svém projevu sice ocenil stávající stav poklesu inflace v USA, avšak dodal, že si není jistý, zda centrální banka Spojených států Federal Reserve System udělala dost, aby udržela tuto sestupnou dynamiku poklesu objemu inflace v USA. „Federální výbor pro volný trh se zavázal dosáhnout takového postoje měnové politiky, který bude dostatečně restriktivní, aby v průběhu času snížil inflaci na 2 procenta; nejsme si jisti, že jsme dosáhli takového postoje,“ řekl ve svém projevu předseda FOMC FED pan Jerome Powell. Aktuální míra inflace v USA nyní dosáhla na hodnotu svého inflačního objemu ve výši 3,7 % meziročně, přičemž ještě v červnu loňského roku 2022 se inflace v USA pohybovala nad 9 procenty.

V reakci na současný ekonomický vývoj největší ekonomiky světa a to hospodářství USA spolu s vlivem tohoto tak zvaně intervenčního projevu šéfa FEDu pana Powella, zareagovali investoři a obchodníci devizového trhu značnou mírou opatrnosti a směnná hodnota amerického dolaru (USD) v porovnání se začátkem tohoto 45.týdne roku 2023 nedoznala výraznějších změn a vyššího volatilního pohybu. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) byla bodová hodnota USD dle tohoto indexu v průběhu pátečního evropského rána dne 10.listopadu roku 2023, zhruba v čase 7:56 CET na hodnotě ve výši 105,92 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,066 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,028 % kurzu vůči USD. Ve svém vystoupení předseda FCOMC FED pan Powell varoval investory, kteří jsou příliš závratní ohledně vyhlídky na snížení sazeb v příštím roce, okomentoval toto vystoupení pan Jeffrey Roach, hlavní ekonom LPL Financial. “Fed bude věrný svému mandátu a v případě opětovného zrychlení inflace se dále zvýší.”, uvedl tento odborník. Stejně jako v nedávných projevech  pan Powell zdůraznil, že Fed přesto může být opatrný, protože rizika mezi tím, že dělá příliš mnoho a příliš málo, se dostala do těsnější rovnováhy a, že FOMC FED je naladěn na růst výnosů státních dluhopisů, uvedli ekonomičtí zpravodajové.