Investoři stále neklidní i přes mírný pokles amerického dolaru

Pátek 9. srpna

FOREX FX24

Situace na finančních trzích je stále ve znamení obav a nervozity investorů z dalšího vývoje globálního finančního trhu s ohledem na výhled zpomaleného tempa růstu světové ekonomiky v návaznosti na stále probíhající obchodní válku mezi USA a Čínou. Zásah čínské centrální banky během pondělí 5.8.2019 vedoucí k podhodnocení čínského chuanu k hranici směnného kurzu okolo 7 chuanů za USD způsobil globální pokles cen finančního trhu a zejména pak pokles cen akcií a nepřiměřený růst směnné hodnoty amerického dolaru (USD), uvádějí přední světový ekonomičtí zpravodajové.

 

Stávající vývoj směnné hodnoty amerického dolaru (USD) se v závěru tohoto obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako třicátý druhý v pořadí, již dostává do normálu a ceny jednotlivých finančních trhů jak u akcí, komodit a měnových párů se stabilizovaly, po té co směnná hodnota amerického dolaru mírně klesla. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 9.8.2019, zhruba v čase 6:01 CET se hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn pohybovala na hodnotě ve výši 97,55 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % bodové hodnoty.

 

Na základě celkového vývoje a zejména s ohledem na probíhající obchodní spor USA a Číny nazývané jako obchodní válka poklesla směnná hodnota USD nejen vůči čínského chuanu, ale i vůči ostatním světovým měnám a to včetně japonskému jenu (JPY), kdy se tento měnový pár USD/JPY v průběhu evropského rána dne 9.8.2019, zhruba v čase 6:05 CET obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 105,99 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,07 % kurzu vůči JPY. Tohoto globálního poklesu využily i evropské měny, kdy v uváděném dni a čase posílila jednotná evropská měna euro (EUR) a to o + 0,15 % kurzu vůči USD na stavu směnné hodnoty ve výši 1,1195 USD za EUR.

 

Podle analytiků a finančních stratégů finančních trhů v napojení na světové ekonomické zpravodajce roste vliv centrálních bank jednotlivých zemí a zejména pak ekonomicky silných zemí jednotlivých světových regionů na stávající vývoj finančních trhů a předně pak na vývoj mezinárodního devizového trhu. Podle těchto odborníků tak zvaná rostoucí drzost monetární politiky centrálních bank mimo jiné také zvyšuje nervozitu investorů na finančních trzích a to z toho důvodu, že pohled těchto centrálních bank na globální ekonomický výhled může být horší, než se sami investoři obávají a v tomto důsledku pak další centrální banky jako například centrální banky na Novém Zélandu, v Indii a Thajsku již tento týden a to ve středu 7.8.2019 po vzoru americké centrální banky FED také snižují úrokové sazby. Evropská centrální banka rovněž vyslala jasný signál, že na svém již zářijovém zasedání Rady guvernérů ECB hodlá snížit úrokové sazby v eurozóně.

 

Tento krok snížení úrokových sazeb ECB by dle analytiků de facto znamenal prohloubení stávající již záporné neboli negativní úrokové sazby, která doposud je ve výši – 0,40 % p,a. s tím, že se dle ekonomických zpravodajů očekává další snížení minimálně o 10 bazických bodů. Vedle tohoto pak ECB již sdělila, že hodlá obnovit proces kvantitativního uvolňování měny euro (QE-EUR) ve snaze dosáhnout svého inflačního cíle, alespoň ve výši meziroční inflace dvou procent. Mimo tyto skutečnosti, které dle finančních stratégů povedou k snížení směnné hodnoty eura vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči USD je zde nová skutečnost a to ta, že po mnoha letech se německá vláda chystá přijmout deficitní rozpočet, který by byl zatížen mnohamiliardovou půjčkou z důvodu rozsáhlých investic do ekologie a zejména pak do opatření v boji proti změně klimatu.

 

Na základě těchto skutečností a potencionálních faktů, které s největší pravděpodobností nastanou pak přední světový finanční stratégové predikují potencionálně možný stav na mezinárodním devizovém trhu, kdy může dojít k situaci vzájemné nebo téměř vzájemné parity globálního měnového páru amerického dolaru (USD) a jednotné evropské měny euro (EUR). Za této situace pak lze dle českých analytiků makléřských společností předpokládat silnější tempo posilování české koruny jak vůči USD tak zejména vůči jednotné evropské měně euro (EUR). V krátkodobém horizontu tito odborníci predikují výhled kurzu české koruny vůči euru ve vzájemné směnné hodnotě okolo 25,26 CZK za EUR a v dlouhodobějším výhledu pak dle prognózy ČNB je uváděn výhled směnného kurzu na hodnotě ve výši 24,90 CZK za EUR v průběhu příštího roku 2020. Prognóza ČNB pak dále uvádí pro rok 2021 výhled kurzu tohoto měnové páru EUR/CZK s hodnotou ve výši 24,50 CZK za EUR.