Jádrová inflace v eurozóně zůstává stabilní

Středa 3. července

Eurostat

Nedávno zveřejněná data Evropského statistického úřadu Eurostat ukázala, že i přes mírnější pokles inflace a to z květnových 2,6 % na údaj za červen roku 2024 na hodnotu 2,5 %, tak jádrová inflace zůstala na stabilní úrovni ve výši 2,9 procenta. Tyto údaje v porovnání se začátkem letošního roku 2024, kdy eurozóna vykazovala objem míry inflace ve výši 2,4 % znamenají mírnější nárůst. Právě tyto hodnoty míry inflace v eurozóně nepředstavují výraznější sestupný trend a nepoukazují na to, že by se inflace v eurozóně do konce letošního roku 2024 přiblížila inflačnímu cíli ECB.

Evropské akciové trhy na tuto skutečnost zareagovaly poklesem ceny akcií svého regionálního trhu a například úterní obchodní seanci dne 2.7.2024 ukončila frankfurtská burza dle bodového stavu německého akciového indexu DAX s poklesem o – 0,7 % své bodové hodnoty dle tohoto indexu. Největší denní ztrátu pak vykázal španělský akciový index IBEX, který uzavřel tento úterní obchodní den 2.7.2024 v poklesu o – 1,3 % bodů. O něco menší ztrátu pak měl francouzský akciový index CAC40, který ukončil obchodní den v poklesu o – 0,3 % bodové hodnoty. Akciový trh, který již působí mimo společenství unijních evropských států (EU) a to akciový trh Spojeného království Velké Británie a Severního Irska rovněž obchodoval během úterý dne 2.7.2024 v poklesu a dle akciového indexu FTSE uzavřel tento den s bodovou ztrátou ve výší – 0,6 procenta. Celkový evropský akciový index STOXX 600, který je také označován jako panevropský akciový index uzavřel úterní obchodní den 2.7.2024 se ztrátou bodů ve výši – 0,4 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Tato ve skrze negativní nálada, se tak promítla i aktuálně v rámci obchodování devizového trhu, kde směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD) poklesla. Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 3,července letošního roku 2024, zhruba v čase 7:50 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,074 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,037 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala hodnotu bodového stavu ve výši 105,78 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,06 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Jednotná evropská měna euro (EUR) v uvedeném dni a čase rovněž poklesla i vůči britské libře (GBP), když se obchodovala ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,847 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,035 % kurzu vůči GBP.

Snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) v začátku června letošního roku 2024 sice výraznější nárůst inflace nevyvolalo, nicméně prakticky zastavilo její pokles a snížilo směnnou hodnotu EUR vůči ostatním hlavním světovým měnám, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu. Dále pak k této věci tito odborníci uvádějí s ohledem na situaci cen peněžního trhu, že Evropská centrální banka ECB (European Central Bank) do konce letošního roku 2024 ještě dvakrát sníží úrokové sazby pro eurozónu a to pravděpodobně vždy po 25 bazických bodech, což tedy představuje celkové snížení do prosince letošního roku 2024 o půl procenta ze stávajících úrokových sazeb. S ohledem na diskrétnost a bez předjímání budoucích rozhodnutí Rady guvernérů ECB se pak vyjádřila v pořadu americké obchodně zpravodajské televizní stanice CNBC prezidentka ECB paní Christine Lagardeová, kde uvedla, že euroblok „velmi pokročil na této dezinflační cestě“.„Jsme v pomalém oživení, ke kterému došlo v prvním čtvrtletí a které, jak doufáme, přetrvá,“ a poznamenala, že nejistoty přetrvávají.