Krize dluhového stropu v USA zvýšila cenu Bitcoinu

Úterý 23. května

126

Spojené státy americké se v současnosti potýkají s zásadním problémem ohledně financování státních výdajů označovaný jako krize dluhového stropu. Finanční trhy prakticky po celém světě s ohledem na to, že americký dolar (USD) je globální rezervní měnou, reagují po většinou poklesem svých investičních nástrojů a samotná směnná hodnota USD se tak stala více volatilní. Na tuto skutečnost velmi pružně zareagovali investoři a obchodníci kryptoměnového trhu, kde směnné hodnoty kryptoměn jako Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) a zejména pak nejrozšířenější virtuální měna s nejvyšší tržní kapitalizací Bitcoin (BTC).

Aktuálně v průběhu evropského úterního dopoledne dne 23.května letošního roku 2023, zhruba v čase 8:30 CET se tato nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) obchodovala na trhu digitálních měn Coinbase na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 27.365,75 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 1,89 % kurzu vůči USD. Ostatní hlavní kryptoměny také posilují jako například Ethereum (ETH), kdy tato virtuání měna prozatím posílila o + 2,27 % dosavadního denního kurzu na hodnotu ve výši 1.857,64 USD za ETH. Tento stav dle ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy je z velké části způsoben nervozitou tradičního finančního trhu v obavách krizového scénáře, kdy k dohodě mezi Demokraty a Republikány ohledně schválení vyššího dluhového stropu USA nedojde. Momentálně však směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazuje mírné posílení a tento index DXY tak dosáhl bodového stavu ve výši 103,26 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,06 % bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se tak pohyboval v kurzu 1,081 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o -0,046 % kurzu vůči USD,

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním.