Kryptoměny se již používají k poskytování úvěrů a krátkodobých půjček

Středa 28. září

BTC FB

Společnost Nexo jako známý kryptopůčovatel souhlasil s nákupem nezveřejněného podílu ve společnosti Hulett Bancorp, která vlastní málo známou banku Summit National Bank. Prostřednictvím Summit National Bank plánuje Nexo nabízet řadu produktů včetně běžných účtů a půjček krytých kryptoměnami. Takto získaná bankovní licence společnosti Nexo přinese uživatelům vylepšené právní záruky a pomůže jí rozšířit její působení v USA, uvedla společnost. Podle analytiků převážná část takto poskytnutých finančních prostředků bude pravděpodobně ve virtuální měně Bitcoin (BTC).

Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 28.září letošního roku 2022, zhruba v čase 7:47 CET se tato nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) obchodovala na trhu digitálních měn Coinbase vůči americkému dolaru (USD) ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 18.788,14 USD za BTC s dosavadním poklesem BTC o – 1,52 % kurzu vůči USD. Tento pokles směnné hodnoty nepostihl jen BTC, ale i ostatní kryptoměny a to včetně druhé nejrozšířenější kryptoměny Ethereum (ETH), kdy na digitálním tržišti Coinbase se tato měna obchodovala v poklesu o – 2,78 % kurzu vůči USD při stavu kurzu ve výši 1.286,51 USD za ETH. Podle odborníků na trh virtuálních měn i tento neregulovaný sektor vzhledem k investorskému sentimentu zasáhl vliv velmi silné směnné hodnoty amerického dolaru (USD). V současnosti tak v uváděném dni a čase se hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, dosáhla stavu bodové hodnoty ve výši 114,55 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,39 % bodové hodnoty.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.