Kryptotrh klesl o 1,5 % své finanční hodnoty

Středa 11. října

Crypto mix (2)

Pokračující konflikt mezi Izraelem a palestinským Hamasem v oblasti Blízkého východu způsobil vyjma tradičních finančních trhů i určité výkyvy na globálním trhu s kryptoměnami. V důsledku tohoto stále trvajícího napětí se někteří investoři v obavě před ztrátou svých investic rozhodli prodat svá rizikovější aktiva, včetně kryptoměn. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy kryptotrhu pak za posledních 24 hodin celková hodnota kryptotrhu klesla o 1,5 % své celkové hodnoty a dle jejich vyjádření tak aktuálně činí 1,11 bilionu amerických dolarů (USD).

Aktuálně se tak v průběhu středečního evropského rána dne 11.října letošního roku 2023, zhruba v čase 6:50 CET obchodovala na trhu digitálních měn Coinbase nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC) na hodnotě ve výši 27.118,40 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 1,03 % kurzu vůči USD. Další velmi rozšířená virtuální měna Ethereum (ETH) vykazovala v uváděném dni a čase směnnou hodnotu vůči americkému dolaru (USD) ve výši 1.560,71 USD za ETH s dosavadním denním poklesem ETH o – 0,24 % kurzu vůči USD. Rovněž tak rozšířená virtuální měna Litecoin (LTC) vykazovala během středečního evropského rána dne 11.10.2023 pokles své směnné hodnoty a na trhu digitálních měn se tak obchodovala v kurzu 62,84 USD za LTC s dosavadním denním poklesem LTC o – 0,93 % kurzu vůči USD.  Těchto vzájemných směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy americký dolar (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval v rámci forexových operací devizového trhu obchodní trend mírnějšího poklesu své indexové hodnoty.

Podle tohoto dolarového indexu DXY pak směnná hodnota USD byla na stavu ve výši 105,81 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,02 % své bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové rezervní měny obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,060 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,019 % kurzu vůči USD. Za této situace je dle analytiků vysoce pravděpodobné, že nejrozšířenější virtuální měně Bitcoin (BTC), která tak v rámci kryptotrhu vykazuje i nejvyšší tržní kapitalizaci se nepodaří v příštích několika málo dnech dosáhnout a překonat kurzovní hranici 28.000 USD za BTC. Bitcoin (BTC) si udržuje svou nejvyšší pozici vůdčí kryptoměny s tržní kapitalizací přes 520 miliard USD a zhruba kolem 18,8 milionů bitcoinů v oběhu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky trhu.

Tito odborníci tak uvádějí za stabilní podporovanou pozici BTC směnný kurz 27.500 USD za BTC, avšak s tím, že i tento kurz tak představuje dosavadní roční nárůst o 66,62 % své dosažené ceny. Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování Bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.