Minutovník FEDu naznačil další zvyšování sazeb

Čtvrtek 12. října

FED min FX24

Zveřejněný podrobný zápis ze zářijového zasedání letošního roku 2023 centrálních bankéřů USA z jednání Federálního výboru pro volný trh FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) ukázal, že představitelé FEDu se sice lisšili v tom, kdy je ještě potřeba dalšího zvyšování úrokových sazeb, avšak celková bilance tohoto zápisu jasně naznačuje pravděpodobné ještě jedno zvýšení do konce roku 2023. Stávající výše základní úrokové sazby v USA, kterou má výhradně v kompetenci právě FOMC FED je nyní v rozpětí od 5,25 – 5,50 procenta ročně.

Na tyto skutečnosti zareagovali účastníci finančních trhů a zejména pak devizový trh, který v rámci forexových operací v současnosti vykazuje obchodní směr poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 12.října letošního roku 2023 se směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 105,63 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,063 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD.

Tento zveřejněný dokument v podobě podrobného zápisu ze zasedání FOMC, který slengově nese označení minutovník FEDu a je pravidelně zveřejňován tři týdny po zasedání, poznamenal, že všichni členové Federálního výboru pro volný trh pro stanovení sazeb souhlasili s tím, že mohou „postupovat opatrně“ při budoucích rozhodnutích, která budou založena spíše na příchozích datech než na jakékoli předem nastavené cestě. Dalším bodem úplné shody bylo přesvědčení, že „politika by měla nějakou dobu zůstat restriktivní, dokud si Výbor nebude jist, že inflace se udržitelně pohybuje směrem ke svému cíli“. Nicméně zářijové jednání vyvrcholilo rozhodnutím FOMC proti okamžitému zvýšení sazeb. V bodovém grafu očekávání jednotlivých členů však některé dvě třetiny výboru uvedly, že do konce roku bude potřeba ještě jedno zvýšení. FOMC od března 2022 zvýšil svou klíčovou úrokovou sazbu již 11krát, čímž se dostal do cílového rozmezí 5,25 % až 5,5 % p.a., což je nejvyšší úroveň za posledních  22 let.

Ekonomové centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) poznamenali, že ekonomika Spojených států amerických (USA) se letos ukázala odolnější, než se očekávalo, ale uvedli řadu rizik. Očekávalo se, že stávka automobilek „trochu“ zpomalí růst a možná zvýší inflaci, ale pouze dočasně. V zápise se uvádí, že spotřebitelé nadále utrácejí, i když se úředníci obávají dopadů zpřísněných úvěrových podmínek, méně fiskálních stimulů a obnovení plateb studentských půjček. „Mnoho účastníků poznamenalo, že finance některých domácností se v důsledku vysoké inflace a klesajících úspor dostávají pod tlak a že se při financování výdajů stále více spoléhá na úvěry,“ uvedl zápis ze zasedání FOMC FED, které proběhlo tradičně jako dvoudenní ve dnech 19.-20.9.2023. Údaje o inflaci, zejména pokud jde o budoucí očekávání, obecně naznačovaly pokrok směrem k 2% cíli centrální banky, i když došlo k několika zádrhelům, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Příští zasedání FOMC FED je naplánováno opět jako dvoudenní na přelomu měsíců října a listopadu ve dnech 31.10.-1.11.2023 ve Washingtonu, DC.