Možná dohoda o dluhu USA snížila cenu zlata

Pátek 19. května

Gold a FED FX24

V závěru tohoto obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 20.v pořadí se snížila cena investičního zlata na největší týdenní minimum od února tohoto roku 2023, Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky komoditního trhu tento stav nastal po té, co se ukázalo, že jednání o dluhovém stropu Spojených států mezi Republikány, kteří ovládají většinu v Kongresu a Demokraty, kteří prostřednictvím současného prezidenta USA v zemi vládnou, nemusejí dopadnout ekonomickou katastrofou jak pro ni vyzývá bývalý prezident Donald Trump a znovu kandidát do tohoto úřadu.

Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 19.května letošního roku 2023, zhruba v čase 8:01 CET se v této souvislosti tak investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) 1.964,10 USD za trojskou unci s dosavadním denním již opětovným růstem o + 0,22 % své předchozí ceny. Této ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy se v uváděném dni a čase směnná hodnota amerického dolaru (USD) pohybovala dle dolorového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na hodnotě bodového stavu ve výši 103,41 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,17 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Podle analytiků a stratégů finančního trhu tak současný růst ceny zlata tak dle inverzního pravidla reaguje na momentální pokles směnné hodnoty USD. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové komoditní měny, pohyboval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,078 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,11 % kurzu vůči USD.

Cena zlata tak dle analytiků v současnosti reaguje v závislosti na posílení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) spolu s výhledem toho, že žádná ekonomická katastrofa USA nenastane neboť dohody o zvýšení dluhového stropu by mohlo být dosaženo a to ještě před termínem než dojdou administrativě současného prezidenta Joe Bidena peníze, což se odhaduje k datu 1.6.2023. Nicméně současná cena investičního zlata tak zaznamenala svůj dosavadní největší cenový propad v roce 2023 a to od února letošního roku 2023. Nicméně zlato stále dle dat technické analýzy v současnosti vykazuje kladné hodnoty své ceny, když cena zlata jen od začátku letošního roku 2023 se zvýšila o + 5,79 % své původní ceny na konci roku 2022 a v ročním srovnání pak cena investičního zlata vykazuje cenový růst o + 3,85 % za posledních 52 týdnů. Na základě těchto skutečností odhadují finanční stratégové komoditního trhu zvýšenou volatilitu cen zlata v návaznosti na zvyšující se objem ryze spekulativních obchodů ve spojitosti s dynamickým vývojem okolo dluhového stropu USA.

Finanční trhy a zejména pak komoditní trhy a devizové trhy vidí pozitivní konec rozhovorů o dluhovém stropu, protože nedávný komentář se týkal dosaženého pokroku a vzhledem k tomu, že výnosy a americký dolar (USD) rostou současně, zlato se stahuje, uvedl Ilya Spivak, vedoucí analytik globálního makro obchodování APAC.  Americký prezident Joe Biden a předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy doufají, že se jim podaří  dokončit dohodu o dluhovém stropu poté, co se Biden v neděli vrátí ze zasedání Skupiny G7 v Japonsku. Mezitím investoři a obchodníci očekávají dnešní páteční dne 19.5.2023 vystoupení šéfa centrální banky USA Federal Reserve System (FED) pana Jerome Powella, kdy zejména finančně odborná veřejnost bude sledovat jeho vyslané signály k tomuto tématu spolu se signály ohledně výše úrokových sazeb stanovovaných centrální bankou USA a to Federálním výborem pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee). Pokud Powell potlačí očekávání snížení sazeb a naznačí vyšší sazby pro delší sazby, než si trh myslí, bude to „pro zlato opět negativní,“ dodal pan Spivak.