Netradiční měna se dosavadně stala světově nejvýkonnější

Pátek 20. října

PKR FX24

Podle nedávných sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky devizového trhu se během tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2023 jako 41.v pořadí stala pákistánská rupie (PKR) nejvýkonnější světovou měnou současnosti. Podle analytiků se odrazila os svého minima kurzu vůči americkému dolaru (USD) a stále tato měna PKR má prostor pro své posilování. Podle údajů skupiny londýnské burzy LSEG (London Stock Exchange Group) měna PKR posílila ze směnné hodnoty 307 PKR za USD, kde se tento kurz pohyboval v září letošního roku 2023 na současný kurz ve výši okolo 275 PKR za USD.

Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 20. října letošního roku 2023, zhruba v čase 5:42 CET se tento měnový pár pákistánské rupie (PKR) vůči americkému dolaru (USD) obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 275,7489 PKR za USD s dosavadním denním poklesem PKR o – 1,04 % vůči USD. Tento momentální pokles PKR vůči USD analytici devizových trhů vysvětlují standardním výběrem zisku, který byl vytvořen silným a rychlým růstem pákistánské rupie (PKR) vůči USD a ostatním hlavním světovým měnám. Tohoto aktuálního směnného kurzu PKR bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru, coby světové rezervní měny měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Curency Index) v uvedeném dni a čase posilovala. Podle tohoto dolarového indexu DXY byla hodnota USD na bodovém stavu ve výši 106,28 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Pákistánská rupie (PKR) získala více než 8 %  nárůstu své směnné hodnoty během necelého jednoho měsíce a obchoduje se zhruba ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši  275 pákistánských rupiích vůči americkému dolaru, což znamená nejsilnější odraz mezi ostatními měnami a předstihla tak ostatní měny rychle se rozvíjejících ekonomik a v současnosti tak PKR  je nejlepší světovou měnou z hlediska absolutního nárůstu směnné hodnoty za minulý měsíc tj. za září letošního roku 2023. Ovšem ekonomičtí zpravodajové rovněž uvádějí, že tento silný a dynamický růst směnné hodnoty pákistánské rupie vůči americkému dolaru provázaly na území Pákistánu i nekalé praktiky směnárníků a spekulantů, kteří se nelegálně chtěli obohatit na tomto boomu domácí měny Pákistánu. Podle místních médií pákistánská Federální vyšetřovací agentura zahájila celostátní razii na směnárenské společnosti zapojené do nelegálních dolarových transakcí, které zahrnovaly nákup a prodej dolarů neformálními kanály bez dokumentace. 

Nicméně geopolitické poměry s ohledem na politický vývoj a ekonomickou situaci této Blízkovýchodní země neposkytuje západnímu investorovi dostatečné záruky návratu svých investic a tak se i ze strany investorů z rozvinutých ekonom po většinou jedná o krátkodobé a spekulativní obchody, uvádějí ekonomičtí zpravodajové s odkazem na fakt, že Pákistán se v současnosti potýká s vysokou mírou inflace. Průměrná pákistánská celková inflace vzrostla ve fiskálním roce 2023 na maximum za několik desetiletí ve výši 29,2 %, meziročně, což je nárůst z 12,2 % v předchozím loňském roce 2022, uvádí Světová banka. Toto vysoké číslo bylo z velké části způsobeno slabostí pákistánské měny, sníženými domácími dotacemi na palivo a elektřinu a narušením dodavatelského řetězce, uvádí zpráva analytiků Světové banky. Inflace je úzce spojena s hodnotou měny, protože rostoucí náklady snižují kupní sílu měny, avšak i přes tato fakta pak finanční odborníci vidí potenciál dalšího posilování domácí měny této jihoasijské země pákistánské rupie (PKR).