Obchodní válka USA není jen o Číně, dotkne se i EU a dalších ?

Úterý 14. května

NYSE KT FX24

Čína není jedinou zemí světa, kterou USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa dostaly do obchodních sporů skrz válku cel. V současné době tak prezident USA pan Donald Trump rozhoduje o dalším zavedení či odstranění cel na zboží dovážené do USA například ze zemí Evropské Unie, Mexika či Kanady. V reakci na tento vývoj a skutečnosti s tím spojené pak zesílily obavy investorů a oslabila jejich důvěru ve vyšší směnnou hodnotu amerického dolaru (USD), což vedlo k poklesu směnné hodnoty USD vůči ostatním světovým měnám.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 14.5.2019, zhruba v čase 7:53 CET se směnná hodnota amerického dolaru dle indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních světových měn pohyboval na bodovém stavu ve výši 97,32 USD bodů s doposud vyrovnaným denním pohybem své bodové hodnoty. Nicméně americký dolar (USD) během úterního evropského rána dne 14.5.2019 vůči jednotné evropské měně euro (EUR) momentálně ztratil 0,12 % dosavadního denního kurzu při vzájemné směnné hodnotě tohoto měnového páru EUR/USD ve výši 1,1236 USD za EUR. Naopak pak USD posiloval vůči japonskému jenu (JPY), kdy byl směnný kurz měnového páru USD/JPY na hodnotě ve výši 109,61 JPY za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,28 % kurzu vůči JPY.

 

Americký dolar momentálně ztratil svoji směnnou hodnotu i vůči ostatním evropským měnám a to například i vůči britské libře, ovšem již slabším poklesem pouze o – 0,01 % denního kurzu při stavu směnné hodnoty ve výši 1,2956 USD za GBP. Nutno dle sdělení ekonomických zpravodajů podotknout, že měny ostatních evropských zemí, které nejsou součástí eurozóny vykazovaly během evropského úterního rána dne 14.5.2019 pokles vůči USD. Například polský zlotý (PLN) poklesl o – 0,13 % kurzu vůči USD a norská koruna (NOK) vůči USD poklesla dokonce o – 0,35 % kurzu. Česká koruna (CZK) v ohledu svého směnného kurzu vůči USD se více svým obchodním trendem přiblížila jednotné evropské měně euro (EUR) a posilovala vůči USD o + 0,13 % denního kurzu. Česká koruna vůči americkému dolaru se tak obchodovala v rozmezí kurzu od 22,9014 do 229514 CZK za USD.

 

Donald Trump, který má eminentní zájem obhájit své prezidentství i v dalším období v prezidentských volbách , které proběhnou v USA na podzim příštího roku 2020 čelí stěžejním okamžikům ve snaze přetvořit obchodní vztahy USA ještě před těmito volbami v příštím roce. Trump má obtížnou cestu, jak se prosadit na cestě své obchodní agendy a zároveň se vyhnout škodám na silné americké ekonomice. Dle analytiků a ekonomů se prezident Trump bude  muset rozhodnout, zda bude ohrožovat tarify na čínských výrobcích ve výši 325 miliard dolarů, které zůstanou nezdaněné. Jeho cílem je ratifikace aktualizací Severoamerické dohody o volném obchodu, ale někteří zákonodárci chtějí, aby odstranili ocelové a hliníkové tarify v Kanadě a Mexiku dříve, než podpoří dohodu. Trump již zavedl cla na dovoz oceli a hliníku z EU a nyní se rozhodne, zda v příštích dnech budou platit tarify na evropská auta.  V odvetné reakci na toto by pak EU mohla zavést obdobná cla na dovoz zboží z USA do zemí Evropské unie a zejména na americký automobilový průmysl.