Očekává se i přes ponechání sazeb pokles amerického dolaru

Pátek 2. února

USD UP FX24

Americký dolar (USD) podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu v závěru pátého týdne letošního roku 2024 směřuje k týdennímu poklesu své směnné hodnoty. Tento současný pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) tak nastal po záchvatu pozitivního rizikového sentimentu, kdy investoři na Wall Street utržili velké výdělky díky růstu akciového trhu a to zejména růstu cen akcií technologických společností. Investoři, obchodníci a ostatní účastníci finančních trhů nyní vyčkávají na data z trhu práce USA, které by mohly pokles USD změnit.

Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne dne 2.února letošního roku 2024, zhruba v čase 11:12 CET byla směnná hodnota amerického dolaru USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 102,94 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,10 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn. Za této situace v uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotnéevropské měny euro (EUR) a amerického dolaru, který je stále majoritně považován za světovou rezervní měnu, obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,089 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,17 % kurzu vůči USD.

Tento pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) tak dočasně potvrdil funkčnost tak zvaného inverzního pravidla, kdy při poklesu směnné hodnoty USD se pod atraktivnosti poptávky zvyšuje cena komodit a zejména pak investičního zlata. Cena zlata tak již v uvedeném dni a čase vystoupala na současnou hodnotu ve výši 2.070,30 USD za trojskou unci s dosavadním denní korekcí své ceny v poklesu o – 0,04 procenta. Tento pokles ceny investičního zlata na komoditním trhu dle vyjádření komentátorů ekonomického zpravodajství pouze vyjadřuje momentální výběr investorů svého zisku, kterého dosáhli svoji spekulací na růst ceny v předcházejícím období. Nicméně americký dolar neoslabil vůči asijskému trhu a zejména pak vůči japonskému jenu (JPY.) V uvedeném dni a čase se tak měnový pár USD/JPY obchodoval v kurzu 146,57 JPY za USD s dosavadním denním růstem USD o + 0,17 % kurzu vůči JPY.

Shrnutí názorů z lednového zasedání Bank of Japan tento týden ukázalo, že politici diskutovali o pravděpodobnosti krátkodobého ústupu od záporných úrokových sazeb a možných scénářích pro postupné ukončení masivního stimulačního programu banky. To zvýraznilo rostoucí názor v radě, že se zmenšují podmínky pro brzké stažení krátkodobých úrokových sazeb ze záporného teritoria, což by bylo první zvýšení úrokových sazeb v Japonsku od roku 2007. „Výbor pro měnovou politiku  FOMC FED ponechal cílovou úrokovou sazbu bank na stejném rozpětí od  5,25 % do 5,5 % a upustil od „zpřísňujícího se“ zkreslení ve prospěch neutrálního zkreslení,“ řekl Thierry Wizman, globální stratég FX a sazeb společnosti Macquarie. Čtvrteční údaje ze dne 1.2.2024 ukázaly, že inflace v eurozóně minulý měsíc tj. za leden 2024 podle očekávání zmírnila, ale základní cenové tlaky klesly méně, než se očekávalo, což pravděpodobně podpořilo argument Evropské centrální banky, že se snižováním sazeb by se nemělo uspěchat.